Areál harrachovské sklárny si připsal loni další dvě kulturní památky

08.03.2022 23:17:46 | Autor: Alžběta Sakařová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Harrachov

Areál harrachovské sklárny si připsal loni další dvě kulturní památky

Sklárny v Harrachově si koncem loňského roku připsaly další dvě kulturní památky. Jedná se o kapli sv. Alžběty, součástí jejíž výbavy je unikátní zvon, a také o relikt stoupy na drcení křemene a hlíny.

První písemná zmínka o harrachovských sklárnách sahá již na počátek 18. století. Po celou dobu až do současnosti si sklárna udržela tradici a řadí se mezi nejvýznamnější a nejstarší sklárny v České republice.

Budova kaple sv. Alžběty, postavena v historizujícím neogotickém stylu v letech 1898 - 1902, v sobě ukrývá neméně zajímavý interiér, kterému dominuje zrcadlový oltář. Opravdovým unikátem je ovšem skleněný zvon zavěšený v sanktusníku (tj. malé věži) kaple. „Stavba kaple sv. Alžběty byla realizována za patronátu Jana Nepomuka Harracha (1828-1909). Architektonicky kvalitní a čisté ztvárnění napovídá, že autorem návrhu mohl být významnější architekt spolupracující na dalších stavbách iniciovaných hrabětem Janem Harrachem." komentuje historii stavby Mgr. Martin Ouhrabka.

Další pozoruhodnou novou kulturní památkou se stal také relikt stoupy na drcení křemene a hlíny. „Stoupa na drcení křemene a hlíny, nacházející se přímo před sklárnou, zajišťovala surovinu pro sklářský kmen a pánve. Dochováno je i torzo vybavení - dřevěná hřídel, kovové transmise, pastorky a mlecí kameny na drcení suroviny. Ke stavbě existuje plánová dokumentace z r. 1889." přidává zajímavosti o stoupě Mgr. Martin Ouhrabka. Samotná stoupa byla podrobena pečlivé dokumentaci Mgr. Miroslavem Kolkou a Mgr. Ivanem Peřinou, pracovníky libereckého Národního památkového ústavu, kteří se o podobné technické památky dlouhodobě zajímají.

Kulturní památky jsou dokladem historického vývoje dané oblasti a s ním spojeným způsobem života obyvatel určitého regionu. Takové památky prohlašuje svým rozhodnutím Ministerstvo kultury České republiky dle zákona č. 20/1987 Sb.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hrad Kumburk je v Programu záchrany architektonického dědictví
Lomnice nad Popelkou je historickým městem 2021 v Libereckém kraji
V Harrachově otevřeli kapli Sv. Alžběty. Dorazil i hrabě Harrach

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zdravý zoubek upozorňuje na prevenci zubního kazu

Světový den ústního zdraví připadá každoročně na 20. březen a je ve znamení osvěty na téma zásad ústní hygieny. V České republice se v rámci tohoto dne konají rozličné akce se zaměřením na orální zdraví. „Péče o chrup je důležitá a není radno ji podceňovat; nejčastějším onemocněním chrupu je zubní kaz, který se vyskytuje zhruba u tří milionů obyvatel republiky ročně. Proto je třeba začít s prevencí už u dětí v raném věku a šířit ji dál mezi rodiče, prarodiče i budoucí rodiče," uvedl Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.

Maškovy vánočky jsou po zimních závodech rozdány

I přes vrtochy letošní bláznivé zimy se pořadatelům ze ZŠ Tanvald, Sportovní, Střediska volného času a tělovýchovné jednoty Tanvald podařily připravit a uskutečnit všechny tři zimní závody Poháru běžce Tanvaldu. Obratnostní závod na běžkách na Městském stadionu, závod ve slalomu na tanvaldské sjezdovce Pionýrka, a tak trochu „uplakaný" závod na běžkách na běžeckých tratích U Lesíka. Každého závodu se zúčastnilo cca 90 až 100 závodníků, největší zájem byl o alpské disciplíny. Podrobnosti a fotografie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sběrné místo v turnovské ulici Antonína Dvořáka je přemístěno
Na průtahu Liberce zahájili stavební práce
Florbal Turnov: Sérii play-down rozhodne sedmý zápas
Tomáš Hájek bude v cestovatelském klubu vyprávět o Kanadě
Na turnovské Střelnici opět pořádají Erotický ples

Nejčtenější články

18.03.: Přehled březnových a dubnových akcí v Jilemnici
19.03.: Nové vedení I/35 má za cíl odvést tranzitní dopravu mimo města
20.03.: Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT