Babička, Krakonoš i oběti holocaustu. Soutěž Kniha roku zná své vítěze
26.05.2025 07:20:45 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj
Slavnostní předávání ocenění soutěže Kniha roku Libereckého kraje se konalo ve středu 14. května v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Celkem bylo přihlášených 41 publikací. Vítězové byli vyhlášeni v několika kategoriích, které zahrnovaly beletrii, literaturu pro děti a mládež, odbornou literaturu a další.
„Od začátku soutěže zaznamenáváme zvyšující se kvalitu vydávaných regionálních knih. Nejen co se obsahu týká, ale také z hlediska grafické úpravy a polygrafického zpracování", oceňuje práci regionálních autorů a nakladatelů Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.
V kategorii Beletrie a zvítězila kniha Babička autora Pavla Novotného, která patřila i mezi doporučené knihy poroty soutěže Magnesia Litera. V kategorii Literatura pro děti a mládež, učebnice v letošním roce vyhrála kniha Krakonoš Pán hor/Rübezahl, der Herr der Berg.
Publikace Muzeum na křižovatce získala ocenění v kategorii Odborná a populárně naučná literatura. Další oceněnou knihou v této kategorii je titul Návrat domů - Liberecké oběti holocaustu.
V uměleckém světě, kde se barvy a tvary prolínají v nekonečných variacích, se zrodila skupina talentovaných tvůrců, o kterých vyšla kniha Skupina 7, jež získala ocenění v kategorii Umělecká monografie a výtvarná publikace.
Vítězem kategorie Zvláštní Cena čtenářů se stala kniha Tenhle svět nás ještě potřebuje autorky Svatavy Hejralové, která získala 596 hlasů od čtenářů.
Oceněným za mimořádný přínos v oblasti literatury je Otokar Simm, jehož literární dílo obohatilo nejen regionální, ale i národní kulturní scénu.
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Setkání turnovského starosty se seniory
Setkání se starostou města Tomášem Hockem proběhne ve čtvrtek 19. března 2026 od 13 hodin v Klubu aktivních seniorů v penzionu v ulici Žižkova. Připravte si dotazy, připomínky k tomu, co vás zajímá, těší i trápí. Určeno pro pravidelné návštěvníky klubu o další zájemce z řad veřejnosti.
Individuálními dotacemi podpoří kraj projekty v oblasti životního prostředí
Liberecký kraj poskytne individuální dotace na pět projektů v celkové výši 1.550.000 korun. Podpora z rozpočtu odboru životního prostředí a zemědělství je určena například pro Geopark Ralsko, Globální geopark UNESCO Český ráj, Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody, Správu Krkonošského národního parku nebo organizaci Hnutí DUHA Šelmy. Projekty budou uskutečněny v období od ledna do listopadu roku 2026. „Individuálními dotacemi podpoříme aktivity, které přispívají k ochraně přírody, rozvoji šetrného turismu i environmentálnímu vzdělávání. Důležité je také zapojování veřejnosti a dětí do aktivit, které posilují vztah k přírodě a krajině našeho regionu," uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Jiří Klápště.
Nejnovější články
Katapult zahraje legendární hity opět v Bozkově
Pěnčínské jarní slavnosti sázejí na zahradnické téma
Turnovské Konělupy budou přechodně přístupné pouze místním
Příběhy Pavlíny Gardianové ožijí v novopackém muzeu
Jeden svět v Semilech oslaví deset let a přivítá řadu osobností
Nejčtenější články
18.03.: Jeden svět v Semilech oslaví deset let a přivítá řadu osobností
18.03.: Sklo z Nového světa do celého světa představí výstava v Jilemnici
18.03.: V Turnově oslaví Světový den vody!
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.