Betlémy v muzeu Lomnice nad Popelkou již posedmnácté

30.11.2018 19:36:17 | Autor: Jan Drahoňovský | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Betlémy v muzeu Lomnice nad Popelkou již posedmnácté

Rok s rokem se sešel a muzejníci opět pro své věrné návštěvníky připraví poslední výstavní akci sezony, kterou však prezentují rádi a s chutí - tradiční vánoční výstavu betlémů, a to jak ze svých sbírek, tak též  jiných institucí či soukromých sbírek.

Premiéru bude mít hned několik exponátů, které jste ještě neměli možnost zhlédnout. Dominantním kusem se stane výrobek celostátně i mezinárodně známé řezbářky paní Jarmily Haldové ze Sedloňova v Orlických horách. Netradiční polychromovaný betlém bude mít věrnou podobu a tvar nedávno zrekonstruované lomnické kapličky na Podměstí za viaduktem, skládající se ze Svaté rodiny, oslíka s volkem v interiéru, a na střeše sedícími třemi andělíčky, vyřezanými v nezaměnitelném až pohádkovém autorčině rukopisu. Záměr se povedl realizovat díky finančním příspěvkům Vás, návštěvníků loňské výstavy a nyní se tak máte možnost podívat na výsledek Vaší velkorysosti. Zmíněný betlém bude poté trvale vystaven na čestném místě ve stálé expozici betlémů k  potěše současníků i budoucích generací.

Výstava betlémů v Lomnici nad Popelkou<br />Autor: Archiv Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou Z dalších představených řezbářů a jejich prací, ať už dnes již nežijících nebo dodnes tvořících, jmenujme alespoň pány Maška, Metelku, Hrabu, Hlaváče, Cejnara, Šíra, Mühla, Patočku, Buchara, Dlouhého, Mikule, Stránského, Farského, Kocmana, Tittla, paní Divišovou, Dubskou, manželé Kalouskovi atd. Betlémy zmíněných autorů jsou různé kvality, provedení, materiálů a stáří.

Po delším čase bude vystaven náš nejstarší trojskříňkový betlém na podstavci v barokním pojetí s bohatou vyřezávanou výzdobou cechu ševcovského z roku 1794 a polychromovaný betlém heřmanického řezbáře pana Františka Mühla nazvaný Betlém národů, který byl speciálně zhotoven pro Světovou výstavu betlémů v Hradci Králové konanou v roce 2003. Příslušníci jednotlivých národů jsou zde zastoupeni v jejich typických oděvech s nezaměnitelnými atributy. Chybět nebudou ani betlémky z perníku Zdeňky Munzarové z Třebihoště, z kukuřičného šustí, z glazované keramiky z ateliéru Mirky Holánkové, z taveného taženého skla Hany Divišové, z paličkované krajky Blanky Křižkové z Lázní Bělohrad a další.

Samostatnou část výstavy bude tvořit kolekce dřevořezeb hudebního skladatele Jaroslava Krčka a jeho manželky Gábiny, včetně jimi vyrobených hudebních nástrojů.

Pořadatelé na základě kladných ohlasů návštěvníků v minulém ročníku připraví také koutek se stylizovanou podkrkonošskou světničkou s ukázkami malovaného nábytku, včetně nově opravených kusů, které si muzejníci dají jako dárky pod stromeček, tvořící hlavní dominantu letošní vánoční výstavy. Jednat se bude o zcela nově zrestaurované skříně a truhly, chybět nebude ani exponát vyrobený v roce 1735. Díky tomuto letopočtu jde o nejstarší dochovaný datovaný kus v Čechách na sever od Prahy, o to cennější unikát, že se jím může pyšnit lomnické muzeum a též, že pochází z naší oblasti.

Výstava betlémů v Lomnici nad Popelkou<br />Autor: Archiv Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou Část vánoční výstavy nazvaná „Křehká krása" bude věnována ukázkám historických i novějších vánočních ozdob na stromky, které neodmyslitelně patří k jednomu z významných znaků českých vánoc a v minulosti se také krátce v našem městě vyráběly. Další částí výstavy bude prezentace obrazů s náboženskými motivy. Nebude se ovšem jednat o originální oleje, jako v předešlých ročnících, ale prostor dostanou tisky z přelomu 19. - 20. století, které ve větší míře kdysi zdobily stěny především chudších domácností a daly se zcela běžně zakoupit za nižší cenu v rámci trhů a poutí, např. i na nedaleké hoře Tábor, jednom z nejvýznamnějších poutních míst severovýchodních Čech.

Návštěvníci se budou moci opět těšit na prodej různého vánočního zboží od pohlednic, velkého výběru vystřihovacích betlémů mnoha proveniencí, světelných okenních portálů, skleněných figurek, perníčků a vánočních dekorací. Tato avizovaná nabídka se může stát vhodným tipem na vaše vánoční dárky.

Výstava bude zpřístupněna v sobotu 1. prosince v předvečer prvního adventu od 9 hodin v rámci očekávaného příjezdu Mikuláše na lomnické Husovo náměstí. Tento den, opět jako vloni, a to především pro dětské návštěvníky bude připravena možnost zdobení perníčků, včetně zakoupení čerstvých zákusků. Jako předvánoční dárek a zároveň poděkování našim příznivcům je připraveno v pořadí již třetí Zpívání mezi betlémy v podání písničkářky z Českého ráje paní Marušky Špačkové, které se uskuteční ve středu 12. prosince od 17 hodin. Výstava bude zakončena tradičním Tříkrálovým koncertem jičínského souboru Fidle v neděli 6. ledna 2018 od 17 hodin.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V pořadí již třetí Zpívání mezi betlémy s Marií Špačkovou
Adventní beseda s Michalem Vieweghem proběhne v lomnickém muzeu
Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku
Mikulášské slavnosti v Lomnici doplní opět pohádky, trhy a ohňostroj

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Policisté dopadli pachatele, kteří pašovali drogy do rýnovické věznice

Policisté dopadli pachatele, kteří pašovali drogy do rýnovické věznice Když v měsíci dubnu letošního roku příslušníci Vězeňské služby Věznice Rýnovice prováděli kontrolu přijatých zásilek pro odsouzené, dvě z obálek obsahovaly mnohem víc, než se zprvu zdálo. Na první pohled pouhé pingpongové pálky, na ten druhý již jednoznačná skrýš pro drogy. V rukojeti pálek se ukrývalo takové množství metamfetaminu, které by posloužilo k několika dávkám. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Sociální organizace v regionu dostanou pověření k poskytování služeb

Pro roky 2022 a 2023 musí mít sociální služby v regionu tzv. Pověření k poskytování služeb v obecném hospodářském zájmu (dále Pověření SGEI). Tento dokument upravuje práva a povinnosti kraje a organizací včetně financování. „Pověření SGEI je nutné vystavit všem sociálním službám zařazeným do Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje. Ta se nyní rozšiřuje o další tři subjekty - a to o turnovský FOKUS, Rodinu v centru a liberecké centrum pro seniory," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

The PeaNuts a Foxy Mama zahrají na dalším klubovém večeru
Horská služba v plném nasazení pro zimní sezonu
Sestřička z liberecké nemocnice resuscitovala na ulici muže s infarktem
Turnovská kultura v prosinci
Policisté varují před krádežemi chat a chalup v Pojizeří

Nejčtenější články

03.12.: Požár vznikl ve starším domě v Semilech - Podmoklicích
03.12.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 3. až 5. prosince
02.12.: Liberecký kraj opět zavádí linku pro registraci k očkování

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se sex shop staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT