Betlémy v lomnickém muzeu již po čtrnácté
23.11.2015 09:58:16 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

I v letošním roce se budou moci ve vánočním čase návštěvníci lomnického muzea potěšit výstavou betlémů, ať už z tradičních muzejních sbírek, tak i vypůjčených z různých institucí a od soukromých osob.
V minulých letech se v lomnickém muzeu kromě Podkrkonoší a Českého ráje zaměřili na další betlémářské oblasti Čech (Orlicko a Podorlicko, Novopacko, dále i betlémy z ciziny, především z Afriky a Jižní Ameriky, plodnou spolupráci jsme navázali i s pražskými betlémáři). Letos jsme se zaměřili na další dva regiony bohaté na betlémářskou produkci. Jednak na nedaleké Vysocko a dále na oblast Pošumaví, kde bohatá betlémářská tradice žije dodnes. Část výstavy bude též věnována pracím místního betlémáře pana Zahrádky, který řadu let vystřihuje, zvětšuje a podlepuje jak reprinty historických papírových betlémů, tak i současné.
Chybět nebudou ani betlémy z dalších materiálů, jako je například perník, sklo, vlna, textilie, papírmache a samozřejmě nejrozšířenější lipové dřevo. Specialitou letošního v pořadí již 14. ročníku bude rozsáhlý prodej různého vánočního zboží od pohlednic, vánočních dekorací, velkého výběru vystřihovacích betlémů mnoha proveniencí, světelných okenních portálů, skleněných figurek a vánočních sucharů. Tato nabídka se může stát vhodným typem na Vaše vánoční dárky. Výstavu obohatí i nově restaurované historické obrazy s náboženskými motivy.
„Rádi bychom touto cestou chtěli oslovit širokou veřejnost s prosbou o zapůjčení betlémů na plánovanou akci, samozřejmě na základě sepsání výpůjční smlouvy. Předem děkujeme za vstřícnost," vyzývají pracovníci Městského muzea Lomnice nad Popelkou.
Výstava Betlémy bude zpřístupněna v předvečer prvního adventu v sobotu 28. listopadu od 9 hodin v rámci očekávaného příjezdu Mikuláše na lomnické Husovo náměstí. Tento den, opět jako vloni, a to především pro dětské návštěvníky, bude připravena možnost zdobení perníčků včetně zakoupení čerstvých zákusků. Zakončena bude tradičním Tříkrálovým koncertem jičínského souboru Fidle, a to ve středu 6. ledna od 18 hodin.
Související články
Mikulášské slavnosti v Lomnici ozdobí show Yvetty Blanarovičové
V lomnické Orlovně připravují flérové adventní trhy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Omezená provozní doba sběrného dvora na Vesecku
Pozor na omezenou páteční provozní dobu sběrného dvora, 9. června se uzavře už v 15 hodin. „Informujeme občany, že z technických důvodů bude provoz sběrného dvora na Vesecku omezen, a to v pátek 9. června 2023, otevřeno bude pouze do 15:00. Děkujeme za pochopení," sdělily Turnovské odpadové služby, s. r. o.
Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou
Rekonstrukce tramvajové trati s sebou nesou uzavírky jabloneckých ulic. S postupem stavby se uzavírky mění. Aktuální změny od 7. června se dotknou jabloneckých ulic Tovární, Rýnovická, Liberecká, Poštovní, U Nisy, Vodní a Na Vršku. Více podrobností
Nejnovější články
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2023
Hasiči mají tři nová vozidla vybavená systémem CCS Cobra
V paseckém kostele sv. Václava pořádají koncert
Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana proběhne již poosmnácté
Na Vesecku začne rekonstrukce silnice u křižovatky s I/10
Nejčtenější články
08.06.: Na Vesecku začne rekonstrukce silnice u křižovatky s I/10
09.06.: Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2023
07.06.: Krkonoše jsou opět čistější
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.