Betlémy v lomnickém muzeu již pojednadvacáté

26.11.2022 21:35:59 | Autor: Jan Drahoňovský | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Betlémy v lomnickém muzeu již pojednadvacáté

Rok s rokem se sešel a muzejníci opět pro své věrné návštěvníky připraví poslední výstavní akci sezony, kterou však prezentují rádi a s chutí - tradiční vánoční výstavu betlémů, a to jak ze svých sbírek, tak též jiných institucí či sbírek soukromých.

Z tohoto titulu přivítáme Vaše eventuální možné krátkodobé zápůjčky exponátů historických, ale též současných tvůrců. Specifikem letošního ročníku bude prezentace části sbírky manželů Gabriely a Jaroslava Krčka příznačně nazvané Kouzelné vánoce s panenkami a dětskými pokojíčky.

Premiéru bude mít také rozměrný, pět a půl metru dlouhý betlém, práce současného řezbáře pana Horny, dále vystaveny budou například ukázky tvorby řezbářů a betlémářů z Orlických hor a jeho podhůří, především z Třebechovic pod Orebem a z Náchodska, a to konkrétně pánů Zdeňka Farského, Miroslava Balcara, Jarmily Haldové a Pavla Matušky. Speciálně se mohou návštěvníci těšit na nedávno na zakázku vyrobené polychromované dílo prvního z uvedených autorů, nazvané „Klanění pastýřů", dodatečně umístěné do vyřezávané prosklené skříňky, inspirované historickými italskými renesančními tvůrci. Záměr se povedl realizovat díky finančním příspěvkům Vás, návštěvníků předešlých výstavy, a nyní se tak máte možnost podívat na výsledek Vaší velkorysosti. Zmíněný betlém je trvale vystaven na čestném místě ve stálé expozici betlémů k potěše současníků i budoucích generací. Dalším podobným počinem bude reliéfní betlém zhotovený novopackým řezbářem panem Ladislavem Dvorským, který, bohužel, před několika málo týdny zemřel. Jedná se o jednu z jeho posledních realizovaných prací na zakázku.

Z dalších představených řezbářů a jejich děl, ať už dnes již nežijících nebo dodnes tvořících, jmenujme alespoň pány Maška, Metelku, Hlaváče, Cejnara, Šíra, Mühla, Patočku, Buchara, Dlouhého, Mikule, Stránského, Farského, Kocmana, Tittla, Dubskou, manžele Kalouskovi atd. Betlémy zmíněných autorů jsou různé kvality, provedení, materiálů a stáří. Po delším čase bude vystaven náš nejstarší trojskříňkový betlém na podstavci v barokním pojetí s bohatou vyřezávanou výzdobou cechu ševcovského z roku 1794 a polychromovaný betlém heřmanického řezbáře pana Františka Mühla nazvaný „Betlém národů", který byl speciálně zhotoven pro Světovou výstavu betlémů v Hradci Králové konanou v roce 2003. Příslušníci jednotlivých národů jsou zde zastoupeni v jejich typických oděvech s nezaměnitelnými atributy. Chybět nebudou ani různorodé betlémky paní Ireny Skalské z Prahy umístěné například v exotických plodech, proutí, na kůře, ve skle, v oříšku, paličkované či z ovčího rouna, z glazované keramiky z ateliéru Mirky Holánkové, z taveného taženého skla Hany Divišové, z paličkované krajky Blanky Křižkové z Lázní Bělohrad a další.

Pořadatelé na základě kladných ohlasů návštěvníků v minulém ročníku připraví v nově rekonstruovaném prvním poschodí opět koutek se stylizovanou podkrkonošskou světničkou s ukázkami malovaného nábytku, včetně renovovaných kusů, které si muzejníci dají jako dárky pod stromeček, tvořící hlavní dominantu letošní vánoční výstavy.

Samostatnou část výstavy bude tvořit část souboru téměř stovky návrhů na pohlednice akademického malíře Jiřího Škopka z Jaroměře. Především se bude jednat o kouzelné zimní motivy, krajinu a historickou architekturu Podkrkonoší, Českého ráje a Podorlicka, zachycenou nezaměnitelným výtvarným rukopisem autora.

Návštěvníci si budou moci opět zakoupit kromě běžně nabízeného sortimentu různé vánoční zboží od pohlednic (včetně široké palety z vydaných J. Škopkem), velkého výběru vystřihovacích betlémů mnoha proveniencí, světelných okenních portálů, skleněných figurek, perníčků, věnečků až po další vánoční dekorace. Tato avizovaná nabídka se může stát vhodným tipem na vaše vánoční dárky pro své blízké, které si k nám můžete přijít vybrat.

Výstava bude zpřístupněna v sobotu 26. listopadu v předvečer prvního adventu od 9 hodin. Po celý tento den bude návštěvníkům k dispozici stylová „muzejní kavárna" s teplými nápoji a možností občerstvení a posezení.

V průběhu výstavy dvakrát zazní v muzeu vánoční hudba, a to konkrétně v podání Lomnického chrámového sboru, který pod uměleckým vedením Mgr. Bc. Kláry Ptáčkové, Dis. v doprovodu smyčcového kvarteta Muzica Cecilia a Mgr. Radka Rejška (varhany, trubka), jenž zazpívá Českou mši vánoční koledovou pro smíšený sbor, varhany neb malý orchestr Antonína Hradila v úterý 27. prosince od 17 hodin. 21. ročník tradiční přehlídky betlémů zakončený tradiční „Tříkrálový koncert" jičínského souboru Fidle ve středu 4. ledna 2023 od 18 hodin, v jehož podání zazní písně a koledy z našeho kraje pod taktovkou Bc. Lenky Krausové.

Pracovníci muzeu srdečně zvou všechny lidi dobré vůle.

Jan Drahoňovský

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Mezi betlémy v Lomnici znovu zazpívá Maruška Špačková
V Lomnici přichystali jubilejní 20. ročník vánoční výstavy betlémů
Lomnické muzeum otevřeno, zahajuje výstavu betlémů
Maruška Špačková zazpívá na letním koncertě v lomnickém muzeu
V pořadí již čtvrté Zpívání mezi betlémy chystají v lomnickém muzeu
Betlémy v muzeu Lomnice nad Popelkou již poosmnácté
V pořadí již třetí Zpívání mezi betlémy s Marií Špačkovou

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezená provozní doba sběrného dvora na Vesecku

Pozor na omezenou páteční provozní dobu sběrného dvora, 9. června se uzavře už v 15 hodin. „Informujeme občany, že z technických důvodů bude provoz sběrného dvora na Vesecku omezen, a to v pátek 9. června 2023, otevřeno bude pouze do 15:00. Děkujeme za pochopení," sdělily Turnovské odpadové služby, s. r. o.

Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Rekonstrukce tramvajové trati s sebou nesou uzavírky jabloneckých ulic. S postupem stavby se uzavírky mění. Aktuální změny od 7. června se dotknou jabloneckých ulic Tovární, Rýnovická, Liberecká, Poštovní, U Nisy, Vodní a Na Vršku. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči mají tři nová vozidla vybavená systémem CCS Cobra
V paseckém kostele sv. Václava pořádají koncert
Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana proběhne již poosmnácté
Na Vesecku začne rekonstrukce silnice u křižovatky s I/10
Vyhlídka v 17. patře krajského úřadu je opět otevřená pro veřejnost

Nejčtenější články

06.06.: Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové
08.06.: Na Vesecku začne rekonstrukce silnice u křižovatky s I/10
07.06.: Krkonoše jsou opět čistější

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT