Boj se závislostmi pokračuje. K marihuaně a pervitinu přibývá i kratom

20.10.2023 23:13:51 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Boj se závislostmi pokračuje. K marihuaně a pervitinu přibývá i kratom

Výroční zprávu o stavu politiky v oblasti závislostí za rok 2022 schválili krajští radní. Kraj na protidrogovou politiku vydal téměř 12 milionů korun. Z toho více než 5,5 milionu směřovalo na podporu protidrogové prevence. Dotace na ošetření narkomanů činila dalších 5 milionů.

„V roce 2022 jsme vypracovali Plán protidrogové politiky Libereckého kraje 2023-2027, ve kterém jsou stanoveny cíle a opatření protidrogové politiky v oblastech specifické primární prevence, léčby a resocializace nebo snižování dostupnosti drog," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

Loni protidrogovou činnost v kraji podpořilo několik programů. Například odbor školství, mládeže, tělovýchovy a sportu v rámci Dotačního fondu Libereckého kraje vyhlásil pro školy program s názvem Specifická primární prevence rizikového chování s částkou ve výši 695.760 korun.

Liberecký kraj podpořil minulý rok také organizaci Maják o. p. s. částkou 450.000 korun na projekt Krizová intervence na školách. Odbor sociálních věcí zase podpořil kampaň Společně proti kouření, která v minulém roce činila 35 tisíc korun.

„Při hodnocení situace v užívání nelegálních návykových látek lze Liberecký kraj stále zařadit mezi kraje s extrémně zasaženými regiony jako je Praha, Ústecký kraj nebo Moravskoslezský kraj. Dostupné informace navíc vypovídají o tom, že zneužívání drog narůstá. Nezastupitelné místo v boji proti závislostem mají poskytovatelé sociálních služeb, kteří se velmi významně podílejí na naplňování cílů protidrogové politiky," dodal Tulpa.

Nejrozšířenější nelegální návykovou látkou je tradičně marihuana, mezi problémovými uživateli drog pak má pomyslnou první příčku pervitin. Stále častěji uživatelé kombinují své primární drogy spolu s dalšími - například alkohol a pervitin, marihuanu a pervitin s léčivy nebo syntetické drogy MDMA s energetickými nápoji.

„Z nových trendů jsou to zejména moderní nikotinové sáčky zneužívané žáky základních a středních škol. Užívání s sebou nese i některá závažná zdraví poškozující rizika, která si mládež vůbec neuvědomuje. Bohužel kvůli způsobu aplikace není odhalení snadné, je velmi těžko zachytitelné. Rozšiřuje se i užívání kratomu, který je studentům volně dostupný na internetu a v automatech obchodních center," dodal Petr Tulpa.

Počet lidí, kteří užívají drogy rizikově, se odhaduje na tři tisíce, spíše je ale vyšší. „Na situaci na drogové scéně měl dopad koronavirové pandemie i energetická krize, na které v průběhu roku 2022 navázaly migrační vlny osob z Ukrajiny a Sýrie," uzavřel Tulpa.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na protidrogovou politiku vyčlení Liberecký kraj šest milionů
Miliony od kraje obdrží organizace, které pomáhají drogově závislým
Na boj proti drogám vydal v roce 2019 kraj bezmála 11 milionů
Na boj s drogovou závislostí dá letos kraj přes čtyři miliony korun

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici
Turnov bronzový v soutěži Přívětivý úřad 2023
Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry

Nejčtenější články

25.11.: Kraj rozšíří nabídku na železnici o nové noční vlaky
26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
25.11.: Kolem Dubé: mokřady, staré chalupy a svatý Jan z kamene vytesán

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT