Boj se závislostmi pokračuje. K marihuaně a pervitinu přibývá i kratom

20.10.2023 23:13:51 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Boj se závislostmi pokračuje. K marihuaně a pervitinu přibývá i kratom

Výroční zprávu o stavu politiky v oblasti závislostí za rok 2022 schválili krajští radní. Kraj na protidrogovou politiku vydal téměř 12 milionů korun. Z toho více než 5,5 milionu směřovalo na podporu protidrogové prevence. Dotace na ošetření narkomanů činila dalších 5 milionů.

„V roce 2022 jsme vypracovali Plán protidrogové politiky Libereckého kraje 2023-2027, ve kterém jsou stanoveny cíle a opatření protidrogové politiky v oblastech specifické primární prevence, léčby a resocializace nebo snižování dostupnosti drog," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

Loni protidrogovou činnost v kraji podpořilo několik programů. Například odbor školství, mládeže, tělovýchovy a sportu v rámci Dotačního fondu Libereckého kraje vyhlásil pro školy program s názvem Specifická primární prevence rizikového chování s částkou ve výši 695.760 korun.

Liberecký kraj podpořil minulý rok také organizaci Maják o. p. s. částkou 450.000 korun na projekt Krizová intervence na školách. Odbor sociálních věcí zase podpořil kampaň Společně proti kouření, která v minulém roce činila 35 tisíc korun.

„Při hodnocení situace v užívání nelegálních návykových látek lze Liberecký kraj stále zařadit mezi kraje s extrémně zasaženými regiony jako je Praha, Ústecký kraj nebo Moravskoslezský kraj. Dostupné informace navíc vypovídají o tom, že zneužívání drog narůstá. Nezastupitelné místo v boji proti závislostem mají poskytovatelé sociálních služeb, kteří se velmi významně podílejí na naplňování cílů protidrogové politiky," dodal Tulpa.

Nejrozšířenější nelegální návykovou látkou je tradičně marihuana, mezi problémovými uživateli drog pak má pomyslnou první příčku pervitin. Stále častěji uživatelé kombinují své primární drogy spolu s dalšími - například alkohol a pervitin, marihuanu a pervitin s léčivy nebo syntetické drogy MDMA s energetickými nápoji.

„Z nových trendů jsou to zejména moderní nikotinové sáčky zneužívané žáky základních a středních škol. Užívání s sebou nese i některá závažná zdraví poškozující rizika, která si mládež vůbec neuvědomuje. Bohužel kvůli způsobu aplikace není odhalení snadné, je velmi těžko zachytitelné. Rozšiřuje se i užívání kratomu, který je studentům volně dostupný na internetu a v automatech obchodních center," dodal Petr Tulpa.

Počet lidí, kteří užívají drogy rizikově, se odhaduje na tři tisíce, spíše je ale vyšší. „Na situaci na drogové scéně měl dopad koronavirové pandemie i energetická krize, na které v průběhu roku 2022 navázaly migrační vlny osob z Ukrajiny a Sýrie," uzavřel Tulpa.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na protidrogovou politiku vyčlení Liberecký kraj šest milionů
Miliony od kraje obdrží organizace, které pomáhají drogově závislým
Na boj proti drogám vydal v roce 2019 kraj bezmála 11 milionů
Na boj s drogovou závislostí dá letos kraj přes čtyři miliony korun

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Z kavalíra se vyklubal zloděj, který okradl 90letou seniorku
Soutěž Sdílej s námi Liberecký kraj vrcholí putovní výstavou
Konference na kraji se zabývala domácím násilím
Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června

Nejčtenější články

22.06.: Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
21.06.: Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
22.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT