Březen – měsíc čtenářů 2023 aneb Zpátky do knihoven

22.02.2023 07:19:06 | Autor: Kateřina Šidlofová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Březen – měsíc čtenářů 2023 aneb Zpátky do knihoven

Po celý měsíc březen bude v liberecké knihovně, stejně jako v mnoha dalších knihovnách ČR, probíhat velká celostátní kampaň na podporu čtenářství a knihoven známá jako Březen - měsíc čtenářů. Liberecká knihovna si opět pro své návštěvníky připravila pestrou nabídku literárních pořadů a akcí.

„Knihovny po celé zemi se snaží motivovat malé i velké ke čtení. Kromě základní služby, tedy výpůjčky knih, neustále rozšiřují své služby. Nejrůznější komponované programy, besedy, přednášky, výstavy, ale také třeba nabídka s knihami nesouvisejících kurzů, dílen, setkání. To všechno je dnes knihovna. Místo poznávání, vzdělávání, setkávání lidí," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Letos již po čtrnácté vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR celostátní kampaň Březen - měsíc čtenářů. Letošní ročník má příznačně podtitul Zpátky do knihoven. Téměř dva roky ovlivňovala činnost knihoven pandemie a z ní vyplývající omezení. S jejich dopadem na chování uživatelů se budou knihovny vyrovnávat delší dobu. Proto chtějí české knihovny využít i letošní kampaň Březen - měsíc čtenářů k propagaci činnosti knihoven mezi širokou veřejností a pozvat do knihoven nejen věrné návštěvníky a čtenáře, ale i zájemce nové.

Březen - měsíc čtenářů je vždy dobrou příležitostí pro knihovny, aby představily atraktivní služby a otevřely nová zajímavá témata. Je to skvělá příležitost také pro všechny milovníky knih a čtení, aby si užili svůj koníček a zároveň podpořili jeho rozvoj ve společnosti.

„Pro letošní ročník jsme připravili ucelený literární program obsahující celou řadu atraktivních pořadů, akcí, výstav a soutěží pro různé věkové i zájmové skupiny, prostě pro každého něco. Věříme, že se nám podaří naplnit hlavní motto kampaně Zpátky do knihoven a přivítáme v knihovně nejen naše stálé čtenáře a návštěvníky, ale i nové zájemce o naše služby," doplnila ředitelka knihovny, PhDr. Dana Petrýdesová.

Kampaň zahájíme v sobotu 4. března dopolední dětskou divadelní pohádkou Čert to vzal v podání souboru Čmukaři Turnov. Od 7. do 11. března se čtenáři na hlavní budově, pobočkách i v dětském oddělení mohou zapojit do oblíbené čtenářské akce Rande naslepo s knihou. 7. března se u nás uskuteční unikátní česko-rakouská Slam Poetry show a 13. března konečně pokřtíme novou povídkovou knihu uznávané romské autorky Ireny Eliášové.

I odborná veřejnost si tentokrát přijde na své. 14. března pořádáme konferenci Čtení - cesta ke vzdělání na téma Knihovny a školy, která probíhá v rámci krajského projektu NAKAP II. Ještě ten samý den odpoledne se u nás znovu otevře oblíbená Burza knih a časopisů, v nabídce budou i skripta, cizojazyčné knihy a hudba. Na 15. 3. si pro nás společnost Aperta s. r. o. připravila přednášku O čtení, pohádkách a vzniku identity o tom, jak se identita formuje právě čtením.

A v samém závěru kampaně v pátek 31. března dostanou slovo současní autoři našeho regionu na česko-polském pomezí. Liberecký autorský kruh LAK u nás spolu s polskými autory pokřtí novou společně vydanou česko-polskou čítanku Z obou břehů. Poslední pátek v březnu patří také tradičně dětem - uskuteční se pro ně u nás oblíbené přespávání v knihovně pod názvem Noc s Andersenem.

Po celý měsíc se navíc děti mohou zapojit do soutěže Rozuteklé obrázky v Knihovně pro děti a mládež, v níž budou poznávat, do které knížky patří zatoulané literární postavy. Na profilu knihovny na sociální síti Facebook zveřejníme každý pátek nový úkol v hravé soutěži o Literárních „fake news" Liberecka. A milovníci audioknih si mohou vychutnat výstavu Nečtu! Poslouchám před Hudební knihovnou, která nás přenese do světa mluveného slova a literatury na audioknihách.

Součástí Března - měsíce čtenářů bude také jako vždy soutěž Čtenář roku, v níž budeme letos hledat toho nejvěrnějšího čtenáře, tedy čtenáře, který naši knihovnu v uplynulém roce navštěvoval nejvíce. Ten nejvěrnější čtenář z knihoven v Libereckém kraji nás posléze bude reprezentovat v celostátním klání soutěže.

Podrobné informace o celé nabídce knihovny v kampani Březen - měsíc čtenářů najdou zájemci na webových stránkách knihovny www.kvkli.cz v sekci Aktuálně. Kompletní program všech pořadů se nachází tamtéž v oddíle Kalendář akcí.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody a Společnost pro krajinu ocenily v letošním roce bioložku a přírodovědkyni Anežku Bartošovou Cenou Ivana Dejmala za mimořádný počin při ochraně přírody související s ochranou lužních lesů, místní krajiny a připravovanou chráněnou krajinnou oblastí Soutok. Zvláštní cena pak byla udělena i Kláře Rothscheinové a Marii Baránková, které přispěly rovněž zásadním dílem k otevřené a férové diskusi o potřebě zvýšené a racionální ochrany místní unikátní přírody a lesů. Více podrobností

Na Smržovce pořádají výstavu Jaroslav Švihla - Pastely

Výstavu obrazů ve výstavní síni Zámečku, nazvanou Jaroslav Švihla - Pastely, zahájila vernisáž v pátek 1. prosince od 16 hodin. Výstavu můžete navštívit až do ledna 2024. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V charitativním utkání vyzvou turnovští florbalisté Panthers Liberec
Znovuotevřou orloj Martina Chaloupky v Žibřidicích na Liberecku
Liberecký kraj zná vítěze soutěže Knihovník roku 2023
Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?

Nejčtenější články

06.12.: Chlapce po střetu s autobusem v Semilech zachránila hromada sněhu
07.12.: V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
07.12.: Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT