Březen měsíc čtenářů přinese do liberecké knihovny téma udržitelnosti

26.02.2022 23:34:44 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Březen měsíc čtenářů přinese do liberecké knihovny téma udržitelnosti

Udržitelnost v knihovnách. Tak zní téma letošního, již třináctého ročníku celostátní akce Březen - měsíc čtenářů, kterou vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Krajská vědecká knihovna v Liberci se jako každoročně spolu s dalšími velkými i malými knihovnami v celé zemi k této kampani na podporu čtenářství připojuje a nabízí svým čtenářům, návštěvníkům a všem dalším zájemcům řadu zajímavých akcí a pořadů.

„Česká republika má unikátně širokou síť knihoven. Od těch nejmenších, v malých obcích, které se staly po častém zániku místních hospod a obchodů často také jediným místem pro setkávání, až po krajské a třeba i národní knihovnu. Knihovníci po celé zemi pracují na rozšíření nabídky a daří se jim přecházet na formát, kdy se knihoven, které před lety nabízely jen výpůjční službu, za měřenou na knihy, stávají vzdělávacími a kulturními stánky v širokém slova smyslu. A ten přerod je postupný, nenásilný a lidmi velmi vítaný. Jsem velmi ráda, že knihovny v našem kraji patří mezi ty progresivní," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V rámci tématu Udržitelnost v knihovnách kampaň zdůrazňuje a podporuje cíle udržitelného rozvoje, jakými jsou partnerství, vzdělávání, tradice, budování občanské společnosti, podpora komunit nebo ochrana přírodních zdrojů. Podstatnou součástí jsou samozřejmě i ekologická témata a šetrné užívání věcí v podobě sdíleného nebo opakovaného užívání starších věcí neboli reusingu.

„V liberecké knihovně jsme pro návštěvníky v průběhu března připravili celou řadu akcí, jimiž bychom rádi některá z těchto aktuálních témat otevřeli. Snažili jsme se o maximální pestrost a zaměření na různé cílové skupiny. Věříme, že se nám to podařilo a každý si z naší nabídky vybere," dodala ředitelka knihovny Dana Petrýdesová.

V březnu například začne kurz mediální gramotnosti pro seniory nazvaný Komu, čemu máme věřit?, který bude zaměřený na rozpoznávání dezinformací a rozvoj kritického myšlení. Ve čtvrtek 10. března uvede knihovna přednášku Móda ve spirále času, která ukáže fenomén módy jako citlivý barometr dobových společenských jevů a myšlenkových proudů.

Na zájemce čeká ve druhém březnovém týdnu opět oblíbená čtenářská akce Rande naslepo (s knihou), která bude mít letos lehce udržitelné téma Domove sladký, klícko líbezná aneb Domácími rajčaty k potravinové suverenitě. Kdo si rád vybírá z nabídky starších, ale stále zachovalých a cenných knih a časopisů, jistě navštíví tradiční burzu, která se chystá na 22. března. Příznivci královské hry budou mít ve druhém březnovém týdnu v Hudební knihovně opět k dispozici obří šachovnici s dřevěnými figurkami.

Hudební knihovna si pro své návštěvníky připravila speciální nabídku s názvem Vinyl hlásí návrat. Po celý měsíc březen si na gramofonu v Hudební knihovně bude možné přehrávat a půjčovat vinylové desky z knihovního fondu.

Pro děti je připravené dopolední pohádkové představení Pampe a Šinka v sobotu 5. března nebo ekologická výtvarná dílna Barvy a slova - v čistém lese houká sova, která se koná ve čtvrtek 17. března. V průběhu března se také v dětské knihovně mohou celé rodiny účastnit soutěže Zapomenutá slovíčka aneb Mámo, táto, napověz mi! a společně se pobavit u odhalování významů slov, která se v současné době používají zřídkakdy.

Březen - měsíc čtenářů letos snad konečně po dvouleté přestávce vynucené pandemií koronaviru zakončí oblíbené nocování dětí v knihovně Noc s Andersenem, jež letos připadla na pátek 1. dubna.

Ti, kteří sledují knihovnu na sociálních sítích, se březnu mohou zapojit do čtenářských soutěží, které poběží na našich profilech na sítích Facebook a Instagram.

Každoročně také v Březnu - měsíci čtenářů vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky soutěž Čtenář roku, která cílí vždy na konkrétní čtenářskou skupinu. V letošním roce budou knihovny hledat svého nejvěrnějšího čtenáře roku 2021.

Cílem této soutěže bude vyzdvihnout a odměnit ty uživatele, kteří zůstali knihovně věrní i ve složité době covidových uzavírek a omezení. Vítěz celostátního kola soutěže Čtenář roku bude jako každoročně vyhlášen na předávání výročních knižních cen Magnesia Litera.

Kompletní informace k programu Března - měsíce čtenářů budou k dispozici na webových stránkách Krajské vědecké knihovny www.kvkli.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Březen - Měsíc čtenářů se blíží i v turnovské knihovně
Soutěž o knihu roku se v Libereckém kraji koná už popáté
3D tisk a další nové kurzy v krajské knihovně
V liberecké knihovně začínají Krajské týdny pro neziskový sektor
Liberecká knihovna sází studentům čtenářský dvanáctiboj
Krajská knihovna pokřtila znakoknihu Staré pověsti české a moravské
Knihovna Liberec nově nabízí únikovou hru!
Liberecká knihovna dokončila projekt restaurování vzácných tisků
Krajská knihovna obnovuje kampaň na darování knih
Vedení liberecké knihovny přebírá nová ředitelka Dana Petrýdesová
Krajská knihovna od 3. prosince znovu otevřela

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho

Již 30. ročník festivalu Eurion Smržovka je tady! Každý rok v polovině srpna, bez jediného přerušení po třicet let, nabízí unikátní program, který ho výrazně odlišuje od okolních festivalů. Páteční večer 19. 8. nabídne vystoupení tuzemských kapel Midi Lidi, Bruno Ferrari, Kolektivní halucinace, Koně a prase, Povodí Ohře a Jirka Belmondo. Akce vypukne v 18 hodin již tradičně u Parkhotelu Smržovka. Vstupné je dobrovolné. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Velvary vyřadily Turnov z Mol cupu
Vydařený Den židovských památek v Turnově
Devátý ročník benefice Ušij tašku a zaměstnej člověka přináší novinky
Krajští policisté se zaměřili na dodržování rychlosti
Oddělení mokřadů v Botanické zahradě rozkvetlo květy řetězovky

Nejčtenější články

16.08.: I.A třída: Košťálov i Bělá vyhrály na hřištích soupeřů
16.08.: Přepeře vybojovaly bod za remízu v Ústí nad Labem
17.08.: Krajští policisté se zaměřili na dodržování rychlosti

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT