Březen - Měsíc čtenářů se blíží i v turnovské knihovně

24.02.2022 08:38:06 | Autor: Eva Kordová, Městská knihovna A. Marka Turnov | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Březen - Měsíc čtenářů se blíží i v turnovské knihovně

V letošním roce Měsíc čtenářů provází celostátní propagační akce Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR. Od středy 1. března do čtvrtka 31. března 2022 proběhne celostátní propagační kampaň na podporu činnosti knihoven a aktivit s nimi spojených.

Celostátní propagační akce v měsíci březnu je pro rok 2022 věnována cílům udržitelného rozvoje. Již od roku 2021 je hlavním tématem knihoven udržitelnost, tedy Cíle udržitelného rozvoje formulované Organizací spojených národů.

Každá knihovna si hledá vlastní cestu k naplňování 17 nejnaléhavějších cílů a snaží se do nich zapojit i své uživatele. Určitě stále mezi hlavní cíle a priority zůstává výchova ke čtenářství a intenzivní spolupráce s rodinami, školami a dalšími institucemi na poli rozvoje čtenářské gramotnosti. A vedle této úlohy knihoven jsou dlouhodobě také další cíle, které mohou knihovny nabídnout širší veřejnosti. Od středy 1. března do čtvrtka 31. března 2022 proběhne celostátní propagační kampaň na podporu činnosti knihoven a aktivit s nimi spojených. Není to pouze výzva a příležitost daná knihovnám, ale všem institucím, kterým není lhostejný osud vzdělanosti naší současné populace a alarmující problémy současné doby.

Hlavní akce měsíce této propagační akce:

750. výročí první zmínky o Turnově
Za osobnostmi města - pořady pro základní školy.

430. výročí narození Jana Amose Komenského
Únikovka s Komenským - literární dílny se spisovatelkou Klárou Smolíkovou, zahájení výstavy S Komenským do komiksu + dílny čtení a navazující práce s pracovními listy, přednáška Jan Amos Komenský a jeho vztah k vlasti a národu - přednáška patriarchy Církve československé husitské ThDr. Tomáše Butty.

S knížkou do života - Bookstart
Pokračujeme v projektu pro rodiče s dětmi, jak rozvíjet pozitivní vztah ke knize, čtení a vyprávění. Tímto projektem si dáváme za cíl pomoci dětem a rodičům při výchově ke čtenářství. Zahajujeme novou aktivitu Pohádkové čtení v Náruči, pravidelné čtení pro nejmenší nejen v mini školce pro děti od 1,5 roku do 3 let, ale také pravidelná setkávání jednou měsíčně s maminkami a nabídkou nových knížek pro nejmenší. Navazují opět tradiční Pohádkové podvečery a Tvůrčí výtvarné dílny pro rodiny s dětmi. Dále pokračuje Pohádková babička do školky pro MŠ a pro děti od 3 do 6 let Klub Matýsek, pro nejmenší do 3 let Klub Vagónek.

Klub Matýsek - S knížkou do života
Projektové dny s mateřskými školami Turnova.

Druhé a další čtení - dílny čtení
Hodiny výchovy ke čtenářství a dílny čtení pro I. stupeň ZŠ.

14.- 18. 3. 2022 Týden čtení aneb čtení sluší každému
12. ročník intenzivního čtení hlavně nejmenším dětem. Čteme ve školkách, školách, družinách, čteme dětem, děti dospělým. Čteme v knihovně, čteme doma, ale hlavně čteme celý týden!

Knížka pro prvňáčka - Už jsem čtenář - Pasování na čtenáře
Pokračování slavnostního pasování na rytíře řádu čtenářů v rámci projektu.

Čtenář roku
12. ročník - čtenář nejvěrnější. Opět navazujeme na tradici oceňování nejlepších čtenářů v naší knihovně. Letošního „Čtenáře roku" budeme hledat mezi čtenáři, kteří zůstali knihovně věrní i v době pandemie. Bude to čtenář, který se do knihovny zaregistroval před pandemií (tzn. před rokem 2020) a má za rok 2021 největší počet výpůjček i přes omezení ve výpůjčních službách.

Další aktivity:

Biblioterapie - spolupráce s Centrem denních služeb a sociálně terapeutickými klienty Fokusu z.s.
Bookstart - S knížkou do života - projektové dny s mateřskými školami Turnova
Netradiční univerzita třetího věku - cyklus přednášek na pobočce knihovny Turnov II. na téma Šlechtické rody, zámky a hrady.
Virtuální univerzita třetího věku
Spisovatelé do knihoven
Kus o literatuře

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován

Koncertní turné s kapelou a smyčcovým triem nazvané Dvě slunce právě absolvuje zpěvačka Aneta Langerová. V úterý 5. prosince od 19 hodin zavítá do jabloneckého divadla. Aneta Langerová se po vzácném čase Na Radosti vydala domů do svého nitra a stala se pozorovatelem nových příběhů.

Dva drony pro bezpečnější Jablonec

Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body
Ježíškova vánoční pošta je v turnovském infocentru otevřená
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
02.12.: Adventní a vánoční Valdštejn začíná
02.12.: Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT