Březen - Měsíc čtenářů se blíží i v turnovské knihovně

24.02.2022 08:38:06 | Autor: Eva Kordová, Městská knihovna A. Marka Turnov | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Březen - Měsíc čtenářů se blíží i v turnovské knihovně

V letošním roce Měsíc čtenářů provází celostátní propagační akce Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR. Od středy 1. března do čtvrtka 31. března 2022 proběhne celostátní propagační kampaň na podporu činnosti knihoven a aktivit s nimi spojených.

Celostátní propagační akce v měsíci březnu je pro rok 2022 věnována cílům udržitelného rozvoje. Již od roku 2021 je hlavním tématem knihoven udržitelnost, tedy Cíle udržitelného rozvoje formulované Organizací spojených národů.

Každá knihovna si hledá vlastní cestu k naplňování 17 nejnaléhavějších cílů a snaží se do nich zapojit i své uživatele. Určitě stále mezi hlavní cíle a priority zůstává výchova ke čtenářství a intenzivní spolupráce s rodinami, školami a dalšími institucemi na poli rozvoje čtenářské gramotnosti. A vedle této úlohy knihoven jsou dlouhodobě také další cíle, které mohou knihovny nabídnout širší veřejnosti. Od středy 1. března do čtvrtka 31. března 2022 proběhne celostátní propagační kampaň na podporu činnosti knihoven a aktivit s nimi spojených. Není to pouze výzva a příležitost daná knihovnám, ale všem institucím, kterým není lhostejný osud vzdělanosti naší současné populace a alarmující problémy současné doby.

Hlavní akce měsíce této propagační akce:

750. výročí první zmínky o Turnově
Za osobnostmi města - pořady pro základní školy.

430. výročí narození Jana Amose Komenského
Únikovka s Komenským - literární dílny se spisovatelkou Klárou Smolíkovou, zahájení výstavy S Komenským do komiksu + dílny čtení a navazující práce s pracovními listy, přednáška Jan Amos Komenský a jeho vztah k vlasti a národu - přednáška patriarchy Církve československé husitské ThDr. Tomáše Butty.

S knížkou do života - Bookstart
Pokračujeme v projektu pro rodiče s dětmi, jak rozvíjet pozitivní vztah ke knize, čtení a vyprávění. Tímto projektem si dáváme za cíl pomoci dětem a rodičům při výchově ke čtenářství. Zahajujeme novou aktivitu Pohádkové čtení v Náruči, pravidelné čtení pro nejmenší nejen v mini školce pro děti od 1,5 roku do 3 let, ale také pravidelná setkávání jednou měsíčně s maminkami a nabídkou nových knížek pro nejmenší. Navazují opět tradiční Pohádkové podvečery a Tvůrčí výtvarné dílny pro rodiny s dětmi. Dále pokračuje Pohádková babička do školky pro MŠ a pro děti od 3 do 6 let Klub Matýsek, pro nejmenší do 3 let Klub Vagónek.

Klub Matýsek - S knížkou do života
Projektové dny s mateřskými školami Turnova.

Druhé a další čtení - dílny čtení
Hodiny výchovy ke čtenářství a dílny čtení pro I. stupeň ZŠ.

14.- 18. 3. 2022 Týden čtení aneb čtení sluší každému
12. ročník intenzivního čtení hlavně nejmenším dětem. Čteme ve školkách, školách, družinách, čteme dětem, děti dospělým. Čteme v knihovně, čteme doma, ale hlavně čteme celý týden!

Knížka pro prvňáčka - Už jsem čtenář - Pasování na čtenáře
Pokračování slavnostního pasování na rytíře řádu čtenářů v rámci projektu.

Čtenář roku
12. ročník - čtenář nejvěrnější. Opět navazujeme na tradici oceňování nejlepších čtenářů v naší knihovně. Letošního „Čtenáře roku" budeme hledat mezi čtenáři, kteří zůstali knihovně věrní i v době pandemie. Bude to čtenář, který se do knihovny zaregistroval před pandemií (tzn. před rokem 2020) a má za rok 2021 největší počet výpůjček i přes omezení ve výpůjčních službách.

Další aktivity:

Biblioterapie - spolupráce s Centrem denních služeb a sociálně terapeutickými klienty Fokusu z.s.
Bookstart - S knížkou do života - projektové dny s mateřskými školami Turnova
Netradiční univerzita třetího věku - cyklus přednášek na pobočce knihovny Turnov II. na téma Šlechtické rody, zámky a hrady.
Virtuální univerzita třetího věku
Spisovatelé do knihoven
Kus o literatuře

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj daruje obcím a městům pozemky. Podpoří tak rozvoj a bezpečí obyvatel

Téměř 31 tisíc čtverečných pozemků převedl letos Liberecký kraj bezúplatně na obce. Obce a města na nich vybudují chodníky a cyklostezky podél silnic, čímž zvýší bezpečnost chodců a cyklistů na jejich území. Kraj zároveň pracuje na majetkoprávním vypořádání pozemků včetně komunikací, které do budoucna vyřadí z krajské silniční sítě. „Během letošního roku převedl kraj pozemky v účetní hodnotě 2,6 milionu korun na deset obcí a třináct měst v regionu," upřesnil náměstek hejtmana pro řízení rezortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky Zbyněk Miklík. „Kraj sice za tyto pozemky peníze nedostane, obce a města v kraji však mohou ušetřené finanční prostředky za nákup pozemků investovat do svého dalšího rozvoje, což je i prioritou Libereckého kraje."

Vodárna Trkač je opravena

Technická památka vodárna v Obřím dole nedaleko Rudného potoka, známá jako Trkač, prošla letos na podzim opravou. Opravili samotnou stavbu, její střechu, venkovní fasádu i vnitřní omítky, které kvůli vlhkosti a drsnému klimatu na tomto místě velmi trpí. Zvláštní péči věnovali samotné turbíně, kterou natřeli. Opravy a nátěru se dočkaly i původní dveře a mříže. Vodárna a 700 metrů dlouhý vodovod sloužily k dopravě vody na Sněžku do České boudy. Postavit ji nechat v roce 1912 hrabě Rudolf Czernin-Morzin. Ukončil tím éru vynášení vody na Sněžku na bedrech nosičů. Toto zařízení sloužilo až do 50. let minulého století, kdy kvůli nedbalé údržbě přestalo fungovat.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Betlémy v lomnickém muzeu již pojednadvacáté
Liberecký kraj vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2022
Košťálovští fotbalisté zakončili podzim vítězstvím nad Českou Lípou
Adventní akce se vrací na hrady a zámky
Přednáška o Vladimíru Komárkovi se koná v semilské knihovně

Nejčtenější články

24.11.: Pod vlivem alkoholu skončil v Horních Štěpanicích s autem na boku
24.11.: FOTO: Vyhlášení seriálu ECC 2022 se konalo v Loukově
25.11.: Listopadové Vítání občánků v Turnově s knížkou i drobnými dárky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT