Březnové akce gymnázia Ivana Olbrachta

26.02.2012 06:01:58 | Autor: GIO Semily | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily

Březnové akce gymnázia Ivana Olbrachta

Přinášíme vám výběr z březnového programu Gymnázia Ivana Olbrachta v Semilech. Informace jsou určeny hlavně studentům, v programu ovšem najdete i akce pro veřejnost nebo rodiče, jako je například filmový festival Jeden svět.

Gymnázium upozorňuje uchazeče o studium a jejich rodiče, že v letošním roce došlo k významným změnám v legislativě, které mají přímou souvislost s přijímacím řízením. Sledujte proto aktuální informace na webových stránkách školy a také na stránkách www.edulk.cz - zde najdete i ukázky testů pro přijímací řízení (zajišťuje CERMAT). Samozřejmostí jsou i osobní konzultace ve škole v dohodnutých termínech. Přihlášku ke studiu na osmiletém i čtyřletém gymnáziu je třeba podat nejpozději do 15. 3. 2012 a označit den, který jste si vybrali pro konání přijímací zkoušky (23. nebo 24.duben 2012).

Shrnutí akcí gymnázia z předchozích měsíců:

V úterý 31. 1. odpoledne mohli diváci na semilském gymnáziu vidět volejbal vysoké kvality. Utkali se učitelé proti studentům. Jednotlivé sety končily minimálním bodovým rozdílem, bojovalo se o každý míč. Studenti vyhráli první set v poměru 25:21, poté se však ukázaly větší zkušenosti na učitelské straně a pedagogové zbylé tři sety ovládli. Výsledek: učitelé - studenti 3:1(21:25, 25:21, 26:24, 27:25).

V okresních kolech anglické olympiády reprezentovali školu tři studenti a dva z nich byli velmi úspěšní. Petr Müller ze septimy porazil ve své kategorii III.A pět dalších škol a z prvního místa postupuje do krajského kola, které se bude konat v Liberci 16. března. V kategorii II.B zase nenašel přemožitele Vojtěch Kousal a postupuje tak z první pozice do krajského kola, které se bude konat rovněž v Liberci, a to 23. března.

Ve čtvrtek 2. února 2012 se studenti J. Vunderer (4.0) a M. Vojtěchovský (3.0) zúčastnili okresního kola dějepisné olympiády, které se konalo na  ZŠ Dr. Fr. L. Riegra v Semilech. J. Vunderer se umístil na čtvrtém a M. Vojtěchovský na pátém místě. Oba získali dostatečný počet bodů potřebný k postupu do krajského kola, které se koná v Liberci 12. dubna 2012.

Dne 8. února se konala okresní kola olympiády v německém jazyce. V kategorii I.B, kterou pořádala ZŠ F.L. Riegra v Semilech, se umístil Vojtěch Bezpalec (4.0) na 2. místě. Tato kategorie okresním kolem končí. V kategorii II.B nás bude 8.3. reprezentovat Jan Vunderer (4.0) v Liberci, neboť vítězové školních kol letos postupují rovnou do krajského kola. Okresní kolo pro vyšší gymnázium se konalo letos na gymnáziu v Turnově. V kategorii III.A se na 3. místě umístila Michaela Bryscejnová (7.0), Eliška Vošvrdová (5.0) byla šestá. V lehčí kategorii III.C zvítězila Lucie Plecháčová (5.0), Pavla Zuzánková (1.0) dosáhla 3. místa.

Březnové pozvánky na akce Gymnázia Ivana Olbrachta:

Lyžařský kurz

Ve dnech 4. až 9. 3. se studenti kvinty spolu s instruktory Radimem Berkou, Lubošem Hlavou
a Martinem Krajícem zúčastní lyžařského kurzu v  Harrachově v  hotelu Bellevue. Studentům přejeme co nejpříjemnější pobyt.

Zájezd do divadla                                   

Na pátek 9. března plánujeme uskutečnit převážně s mladšími studenty zájezd do Šaldova divadla v Liberci na Shakespearovu tragedii Romeo a Julie. Hře v tomto konkrétním zpracování zůstaly zachovány typické znaky a je tudíž vhodná pro středoškoláky. Po dobrých referencích samotných studentů jsme se rozhodli navštívit představení už podruhé, tentokrát půjde o derniéru. Odjezd z parkoviště od velkého Penny marketu v 17.30 hod.

Vlajka pro Tibet

V sobotu 10. března 2012 si celý demokratický svět připomene již 53. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Tibeťané i po třiapadesáti letech čínské okupace nadále čelí omezování svobody slova, názoru a projevu, omezování pohybu na území Tibetu, svévolnému zatýkání, zadržování a věznění bez udání důvodu a možnosti obhajoby, mučení a nelidskému zacházení ve vězení, nadále pokračují „vlastenecké převýchovné kampaně" a kampaně namířené proti dalajlámovi. Celosvětová akce „Vlajka pro Tibet" vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. I v letošním roce se naše gymnázium k akci připojí. Nesouhlasíme s  potlačováním lidských práv v Tibetu, a proto 10.  března vyvěsíme na budovu školy tibetskou vlajku. Podle dohody s organizátory akce může být vlajka vyvěšena už v pátek 9. 3. a sejmuta 11. 3.

Beseda s Janem Farským

Se studenty společensko-vědního semináře a dalšími zájemci přijde 12. 3. diskutovat Mgr. Jan Farský, semilský starosta a poslanec Parlamentu České republiky. Tématem setkání bude fungování samosprávy a státní správy, problematika tvorby a prosazování zákonů apod. Jan Farský je absolventem semilského gymnázia a školu navštíví na pozvání ředitele GIO. 

Výstava o Anežce České

V minulém měsíci navštívili studenti semilského gymnázia mimo jiné i výstavu o Anežce České v Anežském klášteře v Praze. Protože nejen studenti, ale i pedagogové vyhodnotili instalaci jako mimořádně zdařilou, navštíví Prahu ještě jednou, a to ve čtvrtek 15. března 2012. Tentokrát se exkurze do Prahy zúčastní třída sekunda, která se tak o významné české osobnosti dozví ne ve školních lavicích při hodině dějepisu, ale přímo na místě, kde Anežka žila a kde nechala vystavět klášter.           

Promítání Íránského filmu Rozchod Nadera a Simin

V cyklu Manželé, milenci a samotáři uvedeme zatím poslední film talentovaného íránského režiséra Asghara Farhadida  Rozchod Nadera a Simin.  Příběh o touze po svobodě, rozpadajícím se manželství, o oprávněnosti kompromisů nás zavede do prostředí, v němž se nezvykle výrazně prolíná intimní, náboženská a občanská sféra života. V hlavních rolích partnerské dvojice uvidíme Leilu Hatami a Peymana Moaadida. Asghar Farhadi získal v loňském roce v Berlíně  za Rozchod Nadera a Simin Zlatého  medvěda a byl také nominován na cenu Oscara za nejlepší cizojazyčný film a nejlepší scénář. Film promítneme v Kině Jitřenka 15. 3. 2012 v 19 hodin.

Největší hvězdy pop music 1980 - 2000

V pátek 16. bžezna od 12 hod. proběhne v aule hudební pořad s názvem „Největší hvězdy pop music v proměnách moderní populární hudby /1980 - 2000 /" M.Jackson, Aha, Dire Stratis, Sting, Madonna, B.Adams, M.Talking, Metallica, Curt  Cobain, Take That, Tom Jones, Spice Girls, 2 pac, Prince, Collins atd. Pořad přímo navazuje na pátý díl, je jeho přímým pokračováním a součástí cyklu vzdělávacích, výchovných a zábavných přednášek o nonartificiální hudbě určené žákům II. stupňů ZŠ
a studentům gymnázií, středních škol a učilišť. Moderované slovo, projekce, zapojení dětí do děje, živé muzicírování (ukázky hrány většinou živě nebo formou halfplaybacku), kvalitní zvuk a obraz jsou základem všech pořadů. Účinkují Milan Parnahaj - moderátor, kytara, zpěv, autor pořadů a Josef  Šlik - kytara, zpěv, ozvučení pořadu, projekce.

Zájezd do libereckého divadla

Ve středu 21. března 2012 studenti kvinty, sexty, 1. a 2. ročníku společně se svými pedagogy L. Rusovou a P. Pýchou zhlédnou v Divadle F. X. Šaldy v Liberci  představení Lakomec klasicistního dramatika Moliéra.

Festival Jeden svět

I v letošním roce využijeme nabídku festivalu dokumentárních filmů  o lidských právech Jeden svět. Základním školám v  Semilech pro projekci rádi opět poskytneme aulu gymnázia, pro střední školy budou filmy promítány v dohodnutých termínech od 21. do 23.03., resp. od 26. do 30.03. (bude upřesněno). Žáci nižšího stupně gymnázia zhlédnou dokumentární filmy „Ti druzí" a „Pojďte dál", studenti vyššího stupně gymnázia uvidí filmy „Holky v ringu" a „Nedáme se umlčet". Organizaci akce pro studenty gymnázia má na starosti Ing. Luděk Štěpnička.

Cesta do Velké Británie

V sobotu 31. března vyrazí 53 studentů semilského gymnázia a několik odvážných pedagogů na dobrodružnou cestu do Velké Británie. Navazuje se tímto putování po stopách Williama Shakespeara a poznávání zlomových okamžiků anglických dějin. Studenti totiž usednou každé ráno do školních lavic v Londýně a celé dopoledne stráví pod vedením zkušených lektorů, kteří jim budou odhalovat taje anglického jazyka a zajímavosti anglických reálií. V odpoledních hodinách nás čeká výstup na známý londýnský Tower Bridge, procházka nejstarší částí Londýna, návštěva přímořských letovisek Eastbourne a Brighton s velkým podmořským akváriem. Dále navštívíme středověký hrad Pevensey s tisíciletou historií a Windsor, sídlo anglických panovníků.  Na závěr našeho pobytu nás čeká jízda na jedné z největších londýnských atrakcí, kterou je Londýnské oko, a také návštěva britského muzea. Určitě nebude chybět cesta trajektem, Eurotunelem ani projížďka známým červeným dvouposchoďovým autobusem. Ubytování v anglických rodinách náš prožitek ještě umocní. Návrat do Semil je naplánován na 6. dubna. Studenty budou doprovázet pedagogové Aleš Zahradník, Stanislav Ulvr, Lucia Rambousková a Petra Pekárková.

Co jste zmeškali v únoru?

Mladí semilští filmotoči se představili divákům již 10. února v Jitřence

Mladí semilští filmotoči se představí  divákům již 10. února v Jitřence

Více o dění na školách v Pojizeří najdete v rubrice ŠKOLSTVÍ

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT