Bronzový sokol už je připraven přilétnout na semilskou sokolovnu

09.06.2020 18:43:14 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily,Turnov

Bronzový sokol už je připraven přilétnout na semilskou sokolovnu

Kovolitec Filip Turek dokončil nedávno ve své dílně v Turnově bronzovou sochu sokola, která bude umístěna na budovu semilské sokolovny. Starosta Sokola Semily Roman Krejčík by chtěl sochu umístit nad vstupní dveře budovy v nejbližší době, zbývá ale vyřešit technicky ukotvení sedmdesátikilové skulptury.

Sokol má rozpětí křídel 121 centimetrů a váží 70 kilogramů, takže nejde o žádného střízlíka. „Musel jsem vymodelovat skulpturu z hlíny, po schválení následovala silikonová forma, poté voskový model a pak už do formy bronzový odlitek sochy. Vytvoření mi trvalo necelý rok, ale pracoval jsem během té doby na mnoha jiných projektech, jinak by práce trvaly zhruba 4 až 5 měsíců," prozradil autor sochy sokola Filip Turek.

Kovolitec Filip Turek s bronzovou sochou sokola<br />Autor: Miroslav Kravec Budova semilské sokolovny byla postavena v roce 1906 původně jako divadlo, až od roku 1910 ji získali sokolové a přežila i dobu totality, kdy zde dokonce probíhaly koncerty předních umělců tehdejší doby (Hála, Chladil a další).

Budova poskytovala zázemí mnoha sportovcům ještě před postavením vedlejšího Sportovního centra, které se začalo stavět před Listopadem 1989, ale otevřeno bylo až v roce 2000. I dnes „ve staré sokolovně" mají své zázemí sokolky, stolní tenisté nebo příznivci crossfitu.

„Chtěli jsme dát budovu po letech dohromady, vymalovali, chceme umístit uvnitř opravené vitráže a kopie Muchových obrazů. Ta budova si to zaslouží, aby sem lidi dál chodili a měli kde cvičit," uvedl starosta Sokola Semily Roman Krejčík, který přiznal, že je s podobou sochy spokojený. „Jsem nadšenej, chtěl jsem, aby socha nepůsobila jako nějaký malý vrabčák na dlouhé budově, ale s instalací podsvícení věřím, že to bude moc hezké a vizitkou celé budovy."

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 18 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Uzavření registru a evidence obyvatel v Turnově ve středu 18. května

Odbor správní informuje občany Turnova, že ve středu 18. května 2022 bude po celý den uzavřen registr a evidence obyvatel z důvodu povinného školení v souvislosti s volbami 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

O titul Vesnice roku 2022 se letos v kraji utká dvanáct obcí
Sekera v turnovském muzeu vypráví příběh starý sedm tisíc let
Přepeře jasnou výhrou potvrdily roli favorita na hřišti posledního Ústí
Rakouská knihovna v Liberci slaví třicítku přednáškou i výstavou
Kynologové Horské služby jsou plně připraveni na letní sezonu

Nejčtenější články

15.05.: FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
15.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
14.05.: Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT