Budou rozdělovat další peníze na kotlíkové dotace v Libereckém kraji

27.09.2016 10:29:57 | Autor: Markéta Dědková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Budou rozdělovat další peníze na kotlíkové dotace v Libereckém kraji

Více než tisícovka občanů z Libereckého kraje obdrží dotace určené na nové ekologické kotle na uhlí, biomasu, plyn nebo tepelná čerpadla. Požádali o finanční příspěvek v rámci kotlíkových dotací na výměnu starých kotlů. O něj mohou žádat od počátku letošního roku, kdy byl program Kotlíkové dotace v Libereckém kraji vyhlášen.

„V rámci programu Liberecký kraj rozdal více než 135 milionů korun mezi téměř 1200 žadatelů," řekl Vít Příkaský, člen rady kraje, jehož resort kotlíkové dotace vyřizuje.

V současné době odbor regionálního rozvoje a evropských projektů Krajského úřadu Libereckého kraje žádosti o dotaci z první vlny stále přijímá a doporučuje je radě kraje ke schválení do tzv. zásobníku projektů. „Z tohoto zásobníku jsou poté žadatelé postupně oslovováni k podpisu smlouvy, když někdo jiný odstoupí a rozhodne se projekt nerealizovat, nesplní podmínky na proplacení dotace nebo pokud bude projekt realizovat levněji, než původně předpokládal," vysvětlil radní Příkaský.

Finanční prostředky jsou sice zcela vyčerpány, ale Liberecký kraj požádal poskytovatele dotace, kterým je Ministerstvo životního prostředí ČR, o navýšení alokace pro první vlnu dotací. Pokud ministerstvo žádosti vyhoví, předpokládá se, že další peníze budou k dispozici na přelomu roku, kdy by měla být vyhlášena další výzva na přijímání žádostí o kotlíkovou dotaci. „Dodatečná alokace pak bude ve výši 14 milionů Kč. Podle podmínek Evropské komise bude možné z těchto finančních prostředků podpořit pouze pořízení zdrojů tepla, které využívají obnovitelné zdroje energie, to jsou kotle na biomasu a tepelná čerpadla," dodal radní.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Peníze určené na kotlíkové dotace jsou již rozděleny
V první vlně rada kraje schválila kotlíkové dotace za více než 83 milionů
Kotlíkové dotace startují, žádosti se přijímají od pondělí 25. ledna

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj daruje obcím a městům pozemky. Podpoří tak rozvoj a bezpečí obyvatel

Téměř 31 tisíc čtverečných pozemků převedl letos Liberecký kraj bezúplatně na obce. Obce a města na nich vybudují chodníky a cyklostezky podél silnic, čímž zvýší bezpečnost chodců a cyklistů na jejich území. Kraj zároveň pracuje na majetkoprávním vypořádání pozemků včetně komunikací, které do budoucna vyřadí z krajské silniční sítě. „Během letošního roku převedl kraj pozemky v účetní hodnotě 2,6 milionu korun na deset obcí a třináct měst v regionu," upřesnil náměstek hejtmana pro řízení rezortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky Zbyněk Miklík. „Kraj sice za tyto pozemky peníze nedostane, obce a města v kraji však mohou ušetřené finanční prostředky za nákup pozemků investovat do svého dalšího rozvoje, což je i prioritou Libereckého kraje."

Vodárna Trkač je opravena

Technická památka vodárna v Obřím dole nedaleko Rudného potoka, známá jako Trkač, prošla letos na podzim opravou. Opravili samotnou stavbu, její střechu, venkovní fasádu i vnitřní omítky, které kvůli vlhkosti a drsnému klimatu na tomto místě velmi trpí. Zvláštní péči věnovali samotné turbíně, kterou natřeli. Opravy a nátěru se dočkaly i původní dveře a mříže. Vodárna a 700 metrů dlouhý vodovod sloužily k dopravě vody na Sněžku do České boudy. Postavit ji nechat v roce 1912 hrabě Rudolf Czernin-Morzin. Ukončil tím éru vynášení vody na Sněžku na bedrech nosičů. Toto zařízení sloužilo až do 50. let minulého století, kdy kvůli nedbalé údržbě přestalo fungovat.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Betlémy v lomnickém muzeu již pojednadvacáté
Liberecký kraj vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2022
Košťálovští fotbalisté zakončili podzim vítězstvím nad Českou Lípou
Adventní akce se vrací na hrady a zámky
Přednáška o Vladimíru Komárkovi se koná v semilské knihovně

Nejčtenější články

24.11.: Pod vlivem alkoholu skončil v Horních Štěpanicích s autem na boku
24.11.: FOTO: Vyhlášení seriálu ECC 2022 se konalo v Loukově
25.11.: Listopadové Vítání občánků v Turnově s knížkou i drobnými dárky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT