Čarodějnice je možné pálit, ale musíte dodržovat pravidla

25.04.2019 11:36:27 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Čarodějnice je možné pálit, ale musíte dodržovat pravidla

Ve středních Čechách sice kvůli déletrvajícímu suchu a zvýšenému nebezpečí vzniku požárů platí od 20. dubna zákaz rozdělávání ohňů, ale toto nařízení platí pouze ve Středočeském kraji. V Libereckém kraji je tedy oblíbené pálení čarodějnic 30. dubna možné, ovšem pořadatelé by měli dodržovat bezpečnostní pravidla. Podívejte se, co doporučují hasiči.

Pravidla pro pálení ohňů:

• V prvé řadě dobře vyberte místo na pálení. Toto místo nesmí být blíže než 50 metrů od okraje lesa a na dostatečný odstup pamatujte i od obytných nebo hospodářských budov, neboť kvůli odletujícím jiskrám z vysoké vatry může hrozit třeba zapálení střechy. Ohniště pak bezpečně oddělte od okolí např. kameny nebo pískem. Ideálním místem pro vytvoření ohniště je hliněný podklad dostatečně vzdálený od hořlavých materiálů.

• Připravte si jen tak velké ohniště, jaké dokážete v případě potřeby uhasit. Při stavění vatry dejte pozor, aby byla polena poskládána do stabilní pyramidy. Jinak se může zhroutit do okolí a někoho popálit nebo způsobit požár.

• „Určitě si při rozdělávání ohně nepomáhejte hořlavými kapalinami, jako jsou benzin, nafta nebo ředidlo," radí vyšetřovatel požárů HZS LK por. Daniel Mlčoch, DiS. „Po vylití hořlavé kapaliny na vatru dochází okamžitě k jejímu odpařování. Páry ve směsi se vzduchem vytváří hořlavou nebo dokonce výbušnou atmosféru a po jejím zapálení dochází k explozivnímu hoření. Tato ohnivá koule může zapálit hořlavé materiály v blízkosti vatry, ale hlavně způsobit vážné popáleniny osob v okolí," upozorňuje por. Daniel Mlčoch, DiS.

Taktéž do ohně nikdy neházejte neznámé materiály, zejména plechovky se zbytky barev, chemikálie, uzavřené nádoby, spreje, apod. Nebezpečným zlozvykem je také spalování pneumatik. Pálení "nepřírodních" materiálů je zákonem přísně zakázáno! Jak tedy oheň zapálit? Ideálně pomocí pevného nebo gelového podpalovače, například PE-PA.

• Při pálení věnujte pozornost aktuální povětrnostní situaci, tedy jaký je směr a síla větru a zvažte, jaká doba uběhla od posledních dešťových srážek. I slabý vítr může způsobit rozšíření ohně na okolní porosty, domy nebo jiné objekty. Při silném větru a v době velkého sucha oheň venku raději vůbec nerozdělávejte.

• Oheň nikdy neponechávejte bez dozoru. Nepodceňujte hasební látky, vždy jich mějte v zásobě dostatek pro případný prvotní zásah. Mějte tak nachystané jednoduché hasební prostředky jako vodu, písek, hlínu, lopatu apod. Důležité také je, aby příjezdové cesty k místu zůstaly volné pro případný zásah hasičů.

• Při pálení ohňů by měla být neustále přítomna alespoň jedna osoba starší osmnácti let. Pokud z hlediska požární bezpečnosti zanedbají rodiče nad svými ratolestmi dohled, mohou být dle §78 zákona o požární ochraně postiženi pokutou až do výše 25.000 korun.

• Pozor také na konzumaci alkoholu. Kombinace ohně a alkoholu je velice nebezpečná, člověk přeceňuje sebe, podceňuje živel a nedomýšlí, že jeho jednání může skončit tragédií.

• Po skončení pálení ohniště vždy důkladně uhaste a přesvědčte se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi jsou uvnitř vrstvy popela žhavé oharky, které může vítr znovu rozdmýchat a oheň roznést do okolí a to i po několika dnech po ukončení pálení. Hasiči tak musejí každý rok dohašovat ohniště, která byla po oslavě ponechána svému osudu.

• Nikdy nezapomínejte na zákon o požární ochraně, který hovoří o tom, že všichni občané si musejí při pálení počínat tak, aby nedošlo ke vniku požáru. Pokud svým jednáním požár způsobí, mohou být postiženi pokutou až do výše 25 000 Kč.

• Navíc i pro pálení čarodějnických ohňů platí stejná ohlašovací povinnost jako při běžném pálení. Právnické osoby a podnikající fyzické osoby tak musejí každé spalování hořlavých látek na volném prostranství předem oznámit. Při nesplnění této povinnosti jim může být udělena pokuta až do výše 500 000 Kč.

• Ohlášením pálení předejdete zbytečným výjezdům hasičů k domnělým požárům. Ideální je pro ohlášení využít internetový formulář na www stránkách. Formulář najdete jak na regionálních stránkách www.hzslk.cz (v pravém sloupci banner „nahlášení pálení), tak na celorepublikových stránkách https://www.hzscr.cz/hzs-libereckeho-kraje.aspx. Zde stačí v horní liště kliknout na „Služby pro veřejnost" a jako první v nabídce se vám otevře právě ohlašování pálení.

Kdybyste měli s elektronickým vyplněním problém, je možné kontaktovat Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje na čísle 950 471 100. Dbejte však na to, že při souběhu tísňových volání každý další telefonát zatěžuje činnost střediska, a proto prioritně využívejte internetový formulář, jehož vyplnění zabere několik málo minut.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Rokytnici budou pálit čarodějnice v úterý i sobotu
Hasiči se seznamovali s řízením zásahů jednotek v Polsku
Sedmáci, vyhrajte Den s hasiči!
Odborná konference Dny IZS 2019 probíhá v Jablonečku
Liberečtí hasiči stanuli na stupních vítězů v anketě Hasič roku
Blíží se pálení čarodějnic v Turnově
Pozor na jarní pálení!

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Liberecký kraj zakládá dvě obchodní společnosti pro energetické projekty

Liberecký kraj podporuje alternativní zdroje energie. Myslí na budoucnost, a proto dlouhodobě usiluje o energetickou soběstačnost. Nejen, že osazuje sluneční elektrárny na střechy budov, které vlastní či institucí, které zřizuje, ale nyní i zakládá krajské organizace zaměřené na provozování obnovitelných zdrojů energie a na distribuci takto získávané energie. Členové rady na svém včerejším jednání souhlasili se založením společnosti Energie Ralsko, s.r.o. a Energie LK, s.r.o. „Fotovoltaiky jsou již bez diskuze součástí naší energetické budoucnosti. Přímá přeměna slunečního záření na elektřinu totiž šetří nemalé finanční prostředky i životní prostředí. Jen samotné náklady na energie pro Liberecký kraj a jeho organizace přesahují 70 milionů korun za rok," řekl hejtman Martin Půta.

Jablonec nad Nisou podpoří Jizerskou 50 čtyřletou dotací

Jablonec nad Nisou poskytne ze svého rozpočtu čtyřletou účelovou neinvestiční dotaci na období 2025-2028 Ski klubu Jizerská padesátka, z.s., v celkové výši 1,6 milionu Kč. Dotace, jejíž roční zálohová splátka činí 400 tisíc Kč, je určená na projekt Realizace Jizerské 50 a Jizerské 50 Run. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Proti Mnichovu Hradišti získali Maloskalští čtyři body ze šesti
Punková legenda zahraje poprvé v Semilech
Krajský rozpočet přinese více peněz hasičům, školství i dopravě
Lidové zvyky na Lomnicku připomene Hana Macháčková
Nenechte se na silnici zaskočit zimou

Nejčtenější články

04.11.: Policie hledá řidiče, který odjel od nehody v Železném Brodě
04.11.: Město Turnov vítalo v říjnu nové občánky
04.11.: Akce Kulturního centra Golf Semily v listopadu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT