Celkem 2,5 milionu dá Liberecký kraj na ohrožené památky

23.03.2019 15:50:36 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Celkem 2,5 milionu dá Liberecký kraj na ohrožené památky

Kraj poskytne na záchranu ohrožených kulturních památek v regionu 2 500 000 korun. Krajští radní rozhodli, že částku rozdělí mezi čtyři subjekty. Milion dostane arciděkanství v Horní Polici, půl milionu půjde na konzervaci hradní zříceniny Návarov, stejná částka pak na zlepšení stavu kostela sv. Martina ve Zlaté Olešnici a záchranu varhan v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou.

„Letos jsme se rozhodli podpořit mimořádným příspěvkem obnovu čtyř památek. Všechny čtyři mají, mimo památkovou hodnotu, také důležitou roli v životě místních lidí. V případě zříceniny hradu Návarov a také kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici navíc vnímáme rozvojový potenciál lokalit z hlediska cestovního ruchu," uvedla Květa Vinklátová, členka rady kraje pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Částku 1 000 000 korun obdrží Římskokatolická farnost - arciděkanství Horní Police - na obnovu areálu poutního kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici. Areál je národní kulturní památkou. Jeho obnova se připravovala už od roku 2015. V současné době je kostel, přilehlý ambit i zvonice v havarijním stavu.

Památkou, jejíž záchranu kraj také podpoří, je hradní zřícenina Návarov. Vlastníkovi, společnosti CORTUUM s.r.o., poskytne kraj na konzervaci objektu 500 000 korun. Hrad byl založen v 1. pol. 14. století a první zmínka o něm pochází z roku 1365. V roce 1469 ho oblehla a dobyla královská vojska a v roce 1643 Švédové. Císař Ferdinand III. dal v roce 1644 hrad zbořit. Dochovaly se pouze zříceniny budov a hradeb, valy a příkopy.

Částku 500 000 korun dá kraj také na odstranění vlhkosti z konstrukce objektu kostela sv. Martina ve Zlaté Olešnici. Kostel byl postaven v letech 1780-1784 v pozdně barokním slohu.

Stejná částka, 500 000 korun, půjde z rozpočtu kraje na záchranu varhan v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Varhany pocházejí od významné firmy Rieger z Krnova a obsahují více než 2500 píšťal. „Jedná se o mimořádně velké varhany, na jejichž obnovu byla uspořádána sbírka. Přispívat bude také Město Jablonec nad Nisou. Opravou varhan získá nejen město, ale i celý kraj mimořádný hudební nástroj pro koncerty duchovní hudby," doplnila radní Květa Vinklátová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký kraj podporuje obnovu památek na svém území
Vlastníte kulturní památku? Přihlaste ji do soutěže
Hrad Valdštejn je za obnovu areálu oceněn v anketě Památka roku
Most v Bystré a kaple v Navarově soutěží o celostátní památku roku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Ensemble Flair a Jan Rokyta rozsvítí Fabriku 1861
Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT