Celkem 315 milionů z daňových příjmů na opravy silnic či do školství

15.02.2021 09:15:04 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Celkem 315 milionů z daňových příjmů na opravy silnic či do školství

Vyšší daňové příjmy Libereckého kraje dosáhly za rok 2020 částky 314,9 milionu korun. Rada kraje proto jako každý rok odsouhlasila záměr zapojit je do rozpočtu krajských resortů na letošní rok. Nejvíce financí, a to konkrétně 212 862 100 korun, půjde opět do oblasti dopravy. Rozhodnutí rady ještě musí schválit únorové krajské zastupitelstvo.

„Na konci každého kalendářního roku projednává krajská rada rozpočet na následující rok a následně začátkem příslušného roku také zapojení disponibilních vyšších daňových příjmů. Pravidlem bývá, že ty narůstají právě v posledních měsících roku. Oslovil jsem proto jednotlivé krajské resorty s žádostí o zpracování návrhu na uplatnění finančních požadavků, včetně podrobného zdůvodnění, na rozdělení a zapojení vyšších daňových příjmů Libereckého kraje dosažených v roce 2020 do rozpočtu kraje," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Požadavky resortů činily celkem 597,3 milionu korun. „S ohledem na priority kraje a v souladu se zásadou vyrovnanosti rozpočtu jsme museli některé požadavky přehodnotit a snížit je, a to celkem o 282,4 milionu korun na odpovídající disponibilní zdroje ve výši 314,9 milionu," vysvětlil Miklík.

„Jako každý rok jsou peníze z hospodářského výsledku minulého roku určeny především na opravy a investice do majetku kraje, krajských silnic a organizací. Zastupitelům také navrhujme doplnění Dotačního fondu Libereckého kraje na celkovou částku 110 milionů korun, navýšení zdrojů Krizového fondu Libereckého kraje a podpoříme také obce a příspěvkové organizace, a to zejména v oblasti kultury a školství," dodal hejtman Martin Půta.

Do resortu dopravy míří celkem 212.862.100 korun. Kraj investuje zejména do rekonstrukcí silnic II. a III. třídy a jejich běžné údržby, do cyklostezek a cyklotras či dopravní obslužnosti. Letos také vyčlenil 60 milionů korun jako rezervu na zajištění činnosti vnitřního dopravce.

Resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti obdrží 37 095 000 korun. Tyto prostředky využije například na dotační programy podporující činnost dětí a mládeže či na prevenci rizikového chování. Nezapomíná ani na opravy školních budov.

Celkem 17 705 000 korun dostane z vyšších daňových příjmů oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, kde hrají nejvýznamnější roli podpora příspěvkových organizací či restaurování sbírkových předmětů.

Resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky může disponovat 17 200 030 korunami, které využije například na projektovou dokumentaci nového objektu zdravotnické školy v Liberci anebo na rekonstrukci krajského statku ve Frýdlantu.

Do zdravotnictví půjde 8 832 870 korun, a to kupříkladu na zajištění zubní pohotovosti nebo zachování speciálních záchranných prací v rámci provozu vrtulníků letecké záchranné služby.

Resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova obdrží 7 975 000 korun. Peníze budou rozděleny v Dotačním fondu Libereckého kraje, a to konkrétně v programech obnovy venkova či v regionálním inovačním programu.

Resort kancelář hejtmana dostane 7.200.000 korun, které využije na projekt společné česko-německé služebny Police ČR v Hrádku nad Nisou nebo na podporu hasičů.

Resort životního prostředí a zemědělství bude mít z vyšších daňových příjmů 5 780 000 korun. Z nich může zaplatit třeba audit v Ekocentru v Oldřichově v Hájích nebo dofinancovat programy týkající se životního prostředí.

Pro resort sociálních věcí je vyčleněno celkem 250.000 korun, které využije na podporu integrace národnostních menšin a cizinců.

Finanční podíl na rozdělení a zapojení vyšších daňových příjmů Libereckého kraje do resortů:

1) resort dopravy ve výši 212.862.100 Kč, včetně rezervy (vnitřní dopravce)
2) resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti ve výši 37.095.000 Kč, včetně financování investičních akcí odborem investic a správy nemovitého majetku
3) resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu ve výši 17.705.000 Kč
4) resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky ve výši 17.200.030 Kč
5) resort zdravotnictví ve výši 8.832.870 Kč
6) resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova ve výši 7.975.000 Kč
7) resort kancelář hejtmana ve výši 7.200.000 Kč
8) resort životního prostředí a zemědělství ve výši 5.780.000 Kč
9) resort sociálních věcí ve výši 250.000 Kč

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Uzavření registru a evidence obyvatel v Turnově ve středu 18. května

Odbor správní informuje občany Turnova, že ve středu 18. května 2022 bude po celý den uzavřen registr a evidence obyvatel z důvodu povinného školení v souvislosti s volbami 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

O titul Vesnice roku 2022 se letos v kraji utká dvanáct obcí
Sekera v turnovském muzeu vypráví příběh starý sedm tisíc let
Přepeře jasnou výhrou potvrdily roli favorita na hřišti posledního Ústí
Rakouská knihovna v Liberci slaví třicítku přednáškou i výstavou
Kynologové Horské služby jsou plně připraveni na letní sezonu

Nejčtenější články

15.05.: FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
15.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
14.05.: Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT