Centrum optiky v Turnově je špičkovým evropským pracovištěm

03.06.2013 08:32:24 | Autor: Jiří Langer | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Centrum optiky v Turnově je špičkovým evropským pracovištěm

Regionální centrum speciální optiky a optoelektronických systémů TOPTEC bylo slavnostně otevřeno ve čtvrtek 23. května v Turnově. Toto centrum je organizačně začleněno pod Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR a vzniklo přímým rozšířením dřívější turnovské Vývojové optické dílny nákladem přesahující v první fázi 200 milionů korun.

Projekt navazuje na více než 40 letou tradici výzkumu a vývoje optiky v Turnově. Centrum TOPTEC je v současnosti jediným výzkumným a vývojovým pracovištěm se zaměřením na ultrapřesnou a speciální optiku v České republice, je vybaveno nejmodernější technikou a zařadilo se mezi špičková evropská pracoviště, o nichž se dobře ví i ve světě. Účastní se národních a mezinárodních výzkumných projektů a úkolů, je zapojeno i do řešení projektů kosmického výzkumu. V centru pracuje téměř třicítka vědců, výzkumníků a techniků pod vedením Víta Lédla.

Při slavnostním otevření Centra TOPTEC v budově turnovské Dioptry za účasti předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše a ředitele Ústavu fyziky plazmatu AV ČR Petra Křenka byla přítomna také náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Hana Maierová a vedoucí představitelé Města Turnova - starosta Tomáš Hocke a místostarosta Jaromír Pekař.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
Hořela průmyslová hala v Jilemnici
Liberecký kraj opět podpoří činnost Českého červeného kříže
Titul pro výjimečnou osobnost v oblasti rodinné politiky míří do Turnova

Nejčtenější články

26.05.: Hořela průmyslová hala v Jilemnici
26.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
24.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT