Cenu čtenářů na Magnesii Liteře získal Liberečan Václav Dvořák

12.06.2021 11:31:48 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Cenu čtenářů na Magnesii Liteře získal Liberečan Václav Dvořák

Letos se již po dvacáté konalo předávání výročních cen literatury Magnesia Litera. Slavnostní večer spojený s předáváním cen proběh v úterý 8. června na Nové scéně Národního divadla. Mezi oceněnými je i liberecký autor knih pro děti a mládež a vysokoškolský profesor Václav Dvořák, jehož kniha Já, Finis získala Kosmas cenu čtenářů vybíranou samotnými čtenáři. V kategorii poezie zvítězil liberecký rodák Pavel Novotný se svojí básnickou sbírkou Zápisky z garsonky.

„Velice mě těší, že obě knihy, které soutěžily v anketě Magnesia Litera, jsou zároveň přihlášeny i do soutěže Kniha roku Libereckého kraje, jejíž vítěze poznáme na slavnostním vyhlášení 29. června v Krajské vědecké knihovně v Liberci," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Václav Dvořák není libereckým čtenářům zcela neznámý. Jeho prvním románem pro děti a mládež byli ve vesmíru se odehrávající Písečníci a bludný asteroid. Příběh vydaný v roce 2018, který byl oceněný Knihou roku Libereckého kraje a zařazený do prestižního výběru Nejlepší knihy dětem, zná více než deset tisíc dětí po celé republice.

Také ve své čerstvě oceněné knize Já, Finis zavádí autor své čtenáře mimo naši planetu. Ze Země totiž mizí kluci a dvanáctiletý Petr, jeden z mála těch, kteří zůstali, se vydává zachránit svého mladšího brášku. Čeká ho cesta do temného světa plného monster a nestvůr, postupné odhalování identity tajemného Nepřítele a jeho děsivého plánu, ale také zjištění, že cesta zpátky nebude bez obětí.

Při převzetí ceny autor poděkoval nejen spolupracovníkům - redaktorce Šárce Krejčové, ilustrátorovi Jakubu Cenklovi a grafičce Nay Mi - ale zmínil i svého „nakladatele", kterým jsou samotní čtenáři: „Dnes tady stojím nejen díky jejich hlasům, ale hlavně proto, že svým dětem moje knížky kupují. A nejen kupují, maminky a tatínkové moje knížky rovněž čtou. Ať už se svými dětmi společně, nebo sami nebo si o nich nechávají od svých dětí vyprávět a potom mi o tom vše píší. Z jejich ohlasů vím, že dětem se moje příběhy líbí, že je prožívají a že je baví, ale co je nejdůležitější, děti moje knihy čtou. Což mě naplňuje nadějí, že moje knihy snad fungují přesně tak, jak by literatura pro děti a mládež fungovat měla, totiž - přivádět děti ke čtení."

Kosmas cena čtenářů není jediným oceněním, které kniha Já, Finis získala. Už loni byla krátce po vydání zařazena do prestižního výběru Nejlepší knihy dětem, v lednu 2021 byla vybrána do celostátní soutěže základních škol Souboj čtenářů a nově získala dvě nominace (za literární a výtvarnou část) v kategorii Beletrie pro mládež ve výročních cenách Zlatá stuha. Na její vydání přispělo v loňském covidovém roce Ministerstvo kultury.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký autor Pavel Novotný představí svou knihu Zápisky z garsonky

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj daruje obcím a městům pozemky. Podpoří tak rozvoj a bezpečí obyvatel

Téměř 31 tisíc čtverečných pozemků převedl letos Liberecký kraj bezúplatně na obce. Obce a města na nich vybudují chodníky a cyklostezky podél silnic, čímž zvýší bezpečnost chodců a cyklistů na jejich území. Kraj zároveň pracuje na majetkoprávním vypořádání pozemků včetně komunikací, které do budoucna vyřadí z krajské silniční sítě. „Během letošního roku převedl kraj pozemky v účetní hodnotě 2,6 milionu korun na deset obcí a třináct měst v regionu," upřesnil náměstek hejtmana pro řízení rezortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky Zbyněk Miklík. „Kraj sice za tyto pozemky peníze nedostane, obce a města v kraji však mohou ušetřené finanční prostředky za nákup pozemků investovat do svého dalšího rozvoje, což je i prioritou Libereckého kraje."

Vodárna Trkač je opravena

Technická památka vodárna v Obřím dole nedaleko Rudného potoka, známá jako Trkač, prošla letos na podzim opravou. Opravili samotnou stavbu, její střechu, venkovní fasádu i vnitřní omítky, které kvůli vlhkosti a drsnému klimatu na tomto místě velmi trpí. Zvláštní péči věnovali samotné turbíně, kterou natřeli. Opravy a nátěru se dočkaly i původní dveře a mříže. Vodárna a 700 metrů dlouhý vodovod sloužily k dopravě vody na Sněžku do České boudy. Postavit ji nechat v roce 1912 hrabě Rudolf Czernin-Morzin. Ukončil tím éru vynášení vody na Sněžku na bedrech nosičů. Toto zařízení sloužilo až do 50. let minulého století, kdy kvůli nedbalé údržbě přestalo fungovat.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Betlémy v lomnickém muzeu již pojednadvacáté
Liberecký kraj vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2022
Košťálovští fotbalisté zakončili podzim vítězstvím nad Českou Lípou
Adventní akce se vrací na hrady a zámky
Přednáška o Vladimíru Komárkovi se koná v semilské knihovně

Nejčtenější články

24.11.: Pod vlivem alkoholu skončil v Horních Štěpanicích s autem na boku
24.11.: FOTO: Vyhlášení seriálu ECC 2022 se konalo v Loukově
25.11.: Listopadové Vítání občánků v Turnově s knížkou i drobnými dárky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT