Cenu čtenářů na Magnesii Liteře získal Liberečan Václav Dvořák

12.06.2021 11:31:48 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Cenu čtenářů na Magnesii Liteře získal Liberečan Václav Dvořák

Letos se již po dvacáté konalo předávání výročních cen literatury Magnesia Litera. Slavnostní večer spojený s předáváním cen proběh v úterý 8. června na Nové scéně Národního divadla. Mezi oceněnými je i liberecký autor knih pro děti a mládež a vysokoškolský profesor Václav Dvořák, jehož kniha Já, Finis získala Kosmas cenu čtenářů vybíranou samotnými čtenáři. V kategorii poezie zvítězil liberecký rodák Pavel Novotný se svojí básnickou sbírkou Zápisky z garsonky.

„Velice mě těší, že obě knihy, které soutěžily v anketě Magnesia Litera, jsou zároveň přihlášeny i do soutěže Kniha roku Libereckého kraje, jejíž vítěze poznáme na slavnostním vyhlášení 29. června v Krajské vědecké knihovně v Liberci," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Václav Dvořák není libereckým čtenářům zcela neznámý. Jeho prvním románem pro děti a mládež byli ve vesmíru se odehrávající Písečníci a bludný asteroid. Příběh vydaný v roce 2018, který byl oceněný Knihou roku Libereckého kraje a zařazený do prestižního výběru Nejlepší knihy dětem, zná více než deset tisíc dětí po celé republice.

Také ve své čerstvě oceněné knize Já, Finis zavádí autor své čtenáře mimo naši planetu. Ze Země totiž mizí kluci a dvanáctiletý Petr, jeden z mála těch, kteří zůstali, se vydává zachránit svého mladšího brášku. Čeká ho cesta do temného světa plného monster a nestvůr, postupné odhalování identity tajemného Nepřítele a jeho děsivého plánu, ale také zjištění, že cesta zpátky nebude bez obětí.

Při převzetí ceny autor poděkoval nejen spolupracovníkům - redaktorce Šárce Krejčové, ilustrátorovi Jakubu Cenklovi a grafičce Nay Mi - ale zmínil i svého „nakladatele", kterým jsou samotní čtenáři: „Dnes tady stojím nejen díky jejich hlasům, ale hlavně proto, že svým dětem moje knížky kupují. A nejen kupují, maminky a tatínkové moje knížky rovněž čtou. Ať už se svými dětmi společně, nebo sami nebo si o nich nechávají od svých dětí vyprávět a potom mi o tom vše píší. Z jejich ohlasů vím, že dětem se moje příběhy líbí, že je prožívají a že je baví, ale co je nejdůležitější, děti moje knihy čtou. Což mě naplňuje nadějí, že moje knihy snad fungují přesně tak, jak by literatura pro děti a mládež fungovat měla, totiž - přivádět děti ke čtení."

Kosmas cena čtenářů není jediným oceněním, které kniha Já, Finis získala. Už loni byla krátce po vydání zařazena do prestižního výběru Nejlepší knihy dětem, v lednu 2021 byla vybrána do celostátní soutěže základních škol Souboj čtenářů a nově získala dvě nominace (za literární a výtvarnou část) v kategorii Beletrie pro mládež ve výročních cenách Zlatá stuha. Na její vydání přispělo v loňském covidovém roce Ministerstvo kultury.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký autor Pavel Novotný představí svou knihu Zápisky z garsonky

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rada mladších ukázala v Liberci názory studentů i otevřený přístup
Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad
Kraj navýší spolufinancování projektu rekonstrukce Lidových sadů
Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva

Nejčtenější články

28.11.: Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
27.11.: Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici
27.11.: Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT