Cenu obce města Turnov za rok 2011 získal šperkař Jiří Urban

04.11.2011 20:19:45 | Autor: mt a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Cenu obce města Turnov za rok 2011 získal šperkař Jiří Urban

Cena obce města Turnov byla za rok 2011 udělena významnému českému šperkaři Jiřímu Urbanovi. Zastupitelstvo města Turnova o udělení rozhodlo již na svém zářijovém zasedání, ale k předání ceny došlo na slavnostním večeru 27. října.

Slavnostní večer byl doplněn kulturním programem, kde vystoupili manželé Lédlovi, promítnut byl dokument o prezidentu T. G. Masarykovi a založení Československa, dále se promítal i krátký medailonek o osobě pana Jiřího Urbana.

Udělení ceny obce předcházel návrh Hodnotící komise pro cenu obce a čestné občanství, která zasedala dne 12. září 2011 ve složení Hana Maierová,  Otakar Špetlík, Tomáš Hudec, Ivan Kunetka, Zdeněk Romany a Alena Svobodová. Tato komise navrhla zastupitelstvu města udělit cenu obce panu Jiřímu Urbanovi a čestné občanství v tomto roce neudělit.

Jiří Urban je šperkařský výtvarník, významný návrhář a tvůrce v oblasti moderního šperku. Je znám jako tvůrce prestižních šperků pro významné zahraniční osobnosti (britská královna Alžběta II, papež Jan Pavel II), je autorem kopií korunovačních klenotů, královských i císařských korun. Na podzim 2010 ukončil 14 měsíců trvající práci na kopii císařské koruny Svaté říše římské. Před touto prací již vytvořil kopii svatováclavské koruny, která je majetkem Památkového ústavu Středočeského kraje. Obě díla byla krátce vystavena v Muzeu Českého ráje v Turnově. Svojí prací Jiří Urban proslavil město Turnov doma i v zahraničí.

Na cenu obce byli dále navrhováni:

MgA. Martin Hybler, výrazná osobnost hudebního a kulturního života města, celostátně i mezinárodně uznávaný umělec.

Vlasta Matoušová, malířka, ilustrátorka a umělecká pedagožka.

Na udělení čestného občanství byli navrhováni:

William Beardmore (1877-1959), publicista a propagátor Československé republiky.

Profesor Jaroslav Vostrý, dramatik, divadelní teoretik, historik, režisér, dramaturg, publicista a kritik, divadelní propagátor a pedagog.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Semilech rozsvítí vánoční strom v sobotu 2. prosince
Na záchranu a obnovu památek rozdělí kraj 15 milionů korun
Na konci listopadu končí v Turnově dvě sběrná místa
Rada mladších ukázala v Liberci názory studentů i otevřený přístup
Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad

Nejčtenější články

28.11.: Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
29.11.: Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad
28.11.: Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT