Čertova zahrádka u Studniční hory je pod drobnohledem odborníků
08.06.2020 16:23:22 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Čertova zahrádka na východním úbočí Studniční hory náleží v rámci Krkonoš k floristicky nejbohatším, ale také nejobtížněji přístupným lokalitám. Letos odborníci v návaznosti na běžící projekt Monitoring současného rozšíření květeny cévnatých rostlin Krkonoš provedli komplexní botanický průzkum s horolezeckým zajištěním. Při této výjimečné příležitosti se k výzkumníkům připojili i geologové z České geologické služby, kteří provedli odběr vzorků hornin pro jejich analýzu.
„Lze říci, že v současné chvíli Čertova zahrádka představuje jeden z posledních relativně málo prozkoumaných ostrovů uprostřed intenzivně probádané krkonošské přírody. Zřejmě posledním botanikem, který prozkoumal celou rokli, byl Josef Šourek v 50. letech," řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. „Výstupem dvoudenního náročného monitoringu bude soupis zjištěných druhů vyšších rostlin na lokalitě, včetně vymapování výskytu vybraných vzácných a ohrožených druhů a vyjasnění celkových geologických poměrů," upřesnil Böhnisch.
Čertova zahrádka se nachází v Obřím dole v I. zóně národního parku, kde je vstup mimo turistické značené cesty striktně zakázán. „Ochranu jí poskytuje i její nepřístupnost - to, co z protějšího svahu vypadá jako téměř kolmá stěna zvící několika set metrů, se při pohledu zblízka proměňuje v příkrá pole hrubých pohyblivých sutí a vlhkých, často i rozpadavých skalních stěn," uvedl botanik Správy KRNAP Vojtěch Zavadil.
Jedná se o lokalitu, kam právě pro její zranitelnost a zároveň nebezpečnost zbytečně nechodí ani odborníci. „Letošní monitoring je tedy počinem skutečně výjimečným. V nepřístupné části Čertovy zahrádky se nacházejí dobře etablovaná, zdravá a stabilní společenstva, která fungují i jako jakýsi rezervoár daných druhů pro méně stabilní partie pod tím, kde občas dochází v souvislosti s erozí a lavinami ke skalnímu řícení a sesuvům půdy a suti. Z kriticky ohrožených druhů, jejichž výskyt se potvrdil i v horních, nepřístupných partiích rokle, jsme našli, je možno jmenovat zejména lomikámen vstřícnolistý, kuřičku krkonošskou, kostřavu peřestou, sasanku narcisokvětou a kopyšník tmavý. Ve spodní části rokle roste velmi pěkný exemplář jeřábu sudetského," popsal první výsledky monitoringu Zavadil.
Unikátní květena Čertovy zahrádky souvisí s její geologií. Nachází se zde výchoz bazické, minerálně bohaté horniny, tradičně označované jako porfyrit. Takových výchozů bazických hornin většího rozsahu je ve vysokých polohách Krkonoš jen několik a všechny hostí unikátní flóru, včetně některých reliktních druhů, jejichž nejbližší populace se nacházejí ve vysokých polohách Alp či v severských oblastech.
V dobách rozkvětu floristiky přibližně do poloviny 20. století byla dostupná místa Čertovy zahrádky dosti podrobně prozkoumána a byla zde učiněna řada významných botanických objevů. Z této ani z pozdější doby se však nedochoval žádný údaj o tom, že by byl proveden také komplexní průzkum míst, která nejsou přístupná bez použití horolezecké techniky. Výjimkou je pouze lokalita s poslední známou dochovanou původní populací koniklece jarního alpínského, která byla od roku 1996 v přibližně desetiletých intervalech tímto způsobem monitorována. Čerstvější údaje o floristických poměrech v horních partiích rokle rovněž chybějí.
Kompletní výsledky průzkumu budou zveřejněny v časopise Krkonoše - Jizerské hory. I když je vstup na lokalitu veřejnosti zapovězen a nadto značně rizikový, je možno řadu rostlin Čertovy zahrádky včetně koniklece jarního alpínského po předchozím ohlášení vidět a případně i nafotit v genofondové zahradě Správy KRNAP ve Vrchlabí, kde jsou pěstovány za účelem uchování jejich genetického materiálu a umožnění realizace záchranných programů.
Související články
Od 2. června opravují chodník od Růžové hory na Sněžku
Začíná další sezona na krkonošských loukách
Nová zonace KRNAP začne platit 1. července
Škodováci vysadili v Krkonoších 2 000 bříz
Právě vzniká Jelení hravá naučná stezka Správy KRNAP nad Špindlem
Krkonošskému národnímu parku je 57 let
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Boží voda není pitná, pramen pod Valdštejnem vyhovuje
Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že pramen Boží voda aktuálně není pitný, pramen pod Valdštejnem dle rozborů vyhovuje. Výsledky rozboru pramenů proběhly dne 18. září 2023 podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb.
61. Podještědské derby: Ten bod je pro Jablonec docela zlatý
Veledůležitý zápas pro oba celky, tedy FK Jablonec a Slovan Liberec, krásné počasí, vynikající trávník, přes tři tisícovky diváků a nakonec výsledek, který nepotěšil asi ani jednoho z rivalů. Podrobnosti na Našem Jablonecku
Nejnovější články
Ohlédnutí za během Přes desenské kopce 2023
Po nabitých prázdninách se Náruč nadechla k podzimnímu programu
Na ledě jsme si všichni rovni, říká hokejová medailistka z Ameriky
Turnovské muzeum na výstavě ukáže, jak vznikají hory
V Turnově začíná Evropský týden mobility 2023
Nejčtenější články
18.09.: Na průtahu Libercem na silnici I/35 pokládají litý asfalt
19.09.: V Plavech řádně oslavili fotbalovou stovku
18.09.: Dlaskův statek oživí se svatováclavskou zábavou i loutkové divadlo
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.