Češi rozjíždějí projekt záchrany irbise, jedné z nejohroženějších šelem

18.06.2014 22:37:09 | Autor: redakce | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Liberecký kraj

Češi rozjíždějí projekt záchrany irbise, jedné z nejohroženějších šelem

Posledním dvěma stům sněžných levhartů neboli irbisů žijících na území Kazachstánu hrozí, že přijdou o svůj domov. Nejcennější části národního parku poblíž bývalého hlavního města Almaty chtějí totiž developeři „přebagrovat" v megalomanský turistický resort pro deset tisíc návštěvníků denně.

Místo divokých rozvolněných lesů, luk a skalnatých hor mají stát sjezdovky, lanovky, bazény a desítky budov - infrastruktura pro tvrdý turismus. Přirozené prostředí pro irbise tak nenávratně zmizí. Arnika ve spolupráci s libereckou ZOO a kazachstánskými organizacemi prosí veřejnost o pomoc při záchraně jedné z celosvětově nejohroženějších šelem.

„Ve volné přírodě Kazachstánu žijí poslední dvě stovky irbisů a i těm hrozí vážné nebezpečí, ukryté v hoře projektové dokumentace megalomanského projektu. Zánik přirozeného prostředí pro irbise v celém Kazachstánu závisí hlavně na tom, jestli místní úřady budou respektovat mezinárodní závazky svého státu, tedy pravidla Mezinárodní unie pro ochranu přírody IUCN nebo takzvanou Aarhuskou úmluvu. Podle ní musí úřady umožnit občanům podílet se na zásadních rozhodnutích. V prosazování práv místních obyvatel a tím k ochraně jedné z nejohroženějších šelem na světě mohou významně přispět i lidé v Česku," shrnul iniciativu Arniky vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský. 

Zahájení kampaně na záchranu irbise v liberecké ZOO<br />Autor: Jan Losenicky/ Arnika Irbis je nejlepším akrobatem a nejlepším skokanem mezi kočkovitými šelmami, který umí jedním skokem překonat až patnáctimetrovou vzdálenost. Díky speciálně uzpůsobené nosní dutině mu nedělá problém ani ledový vzduch - ohřívá si ho totiž. Jako peřinu pak používá svůj huňatý ocas, jímž se přikrývá, když je mu zima. Podepsat petici za záchranu irbise lidé mohou na www.zachranme-irbise.cz

Česká nevládní organizace se spojila jak s občanskými iniciativami v Kazachstánu, tak s odbornými pracovišti, jako je ZOO Liberec. Ta je v odchovu irbise jednou z nejúspěšnějších v Česku a je také zapojená do mezinárodních projektů na záchranu této majestátní šelmy. „ZOO Liberec irbise chová od roku 1987, v roce 1990 jako první v bývalém Československu odchovala mládě. V roce 2009 jsme pak jako jediná tuzemská zoo začali spolupracovat na záchraně těchto zvířat ve volné přírodě v Mongolsku prostřednictvím Snow Leopard Trust. Sněžní levharti bezpochyby patří mezi naše nejatraktivnější a návštěvnicky nejvyhledávanější zvířata," popsal zapojení do ochrany irbise ředitel liberecké ZOO David Nejedlo.

Arnika bude o ohrožení irbise jednat mimo jiné na mezinárodní konferenci v nizozemském Maastrichtu na přelomu června a července. Kazachstánským nevládním organizacím pak bude pomáhat při účasti v rozhodovacích procesech a posuzování vlivu plánovaného turistického centra na životní prostředí, sbíráním podpisů pod mezinárodní petici nebo při prosazování šetrného využití národního parku i samotných irbisů k „měkké" zážitkové turistice.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

Další zprávy o zvířatech a přírodě v rubrice VOLNÝ ČAS - Příroda

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V liberecké ZOO se rozjíždí kampaň na záchranu sněžného levharta

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."

V Josefově Dole zvou na 34. divadelní jaro

Divadelní soubor J. K. Tyl zve na představení divadelní přehlídky Josefodolské divadelní jaro, která se bude konat ve dnech 10. až 12. května 2024. Přijďte podpořit účastníky postupové přehlídky. Nominovaný soubor bude následně zařazen na Národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policie hledá svědky a druhého účastníka dopravní nehody v obci Všeň
Hasiči poměří v Turnově své síly ve vyprošťování u dopravních nehod
Cena Karla Hubáčka putuje do České Lípy za rekonstrukci divadla
O víkendu se budou uklízet Krkonoše
Tradiční Běh pro Paměť národa v Liberci odstartuje Nikola Sudová

Nejčtenější články

14.05.: Na přejezdu v Sedmihorkách se srazil vlak s automobilem
14.05.: Hasiči likvidovali lesní požáry u Frýdštejna a v Ralsku
14.05.: Mapa republiky má ideální tvar

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT