Česká dřevěná hračka aneb Radost a hra v proměnách času

10.12.2020 14:34:19 | Autor: mb, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Česká dřevěná hračka aneb Radost a hra v proměnách času

Muzeum Českého ráje v Turnově letos pro vánoční výstavu zvolilo téma dřevěné hračky, které k tomuto období roku přirozeně patří. A exponáty tentokrát neshromáždilo jen z muzejních sbírek (Roztoky u Prahy, Semily...), ale především z po generace opatrovaných rodinných kolekcí přímo z regionu.

„Na naši výzvu reagovala řada návštěvníků, kteří nám nabídli rodinné poklady svého dětství, opředené neotřelými osobními příběhy jednotlivých hraček," uvedlo muzeum před otevřením výstavy.

Kdo by si jako dítě nehrál s dnes již legendárními dřevěnými hračkami vyráběnými v podniku TOFA v Albrechticích - nábytkem pro panenky, mačkacími figurkami či některou z dlouhé řady společenských her, které zde vyvinuli.

Řada dětí měla během uplynulého století dokonce to štěstí, že jim některou z hraček vyrobil někdo z rodiny, ať už tatínek či dědeček... Ačkoli bylo takových hraček v rodině jen několik, byly unikátní a obvykle se staly ceněnou památkou předávanou dětem dalších generací.

Hračky zapůjčené přímo z rodin žijících na Turnovsku a výpůjčky z muzejních kolekcí doplňuje průřez historií tovární produkce v Albrechticích, kde se originální dřevěná hračka stala součástí sortimentu zdejší továrny J. Schowanek od 30. let 20. století.

Právě ve spolupráci s firmou Detoa připravujeme také doprovodný program k výstavě, který návštěvníkům nabídne samoobslužné dílny v přízemí Kamenářského domu a hrací stanoviště s výrobky firmy Detoa. Hračky z její produkce bude v období trvání výstavy také možné zakoupit v muzejním obchodě.

Výstava se koná v Kamenářském domě v Turnově od 26. 11. 2020 do 24. 1. 2021. Otevírací doba Muzea Českého ráje v Turnově: prosinec denně kromě pondělí 9.00 - 16.00.

Související články:

Kolovrátek, stav i jehla, to je nová expozice na Dlaskově statku

Obrázek z pouti aneb Poutě a poutní místa v Pojizeří

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách

Nejčtenější články

21.06.: Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
20.06.: Rohanské stezky se opět hlásí o slovo!
20.06.: Nejlépe se žije v hlavním městě Praze, Liberecký kraj je desátý

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT