Česko slaví Den stromů. Lidé je mohou podpořit nominací v anketě

20.10.2017 14:05:18 | Autor: Jiří Kaňa | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Česko slaví Den stromů. Lidé je mohou podpořit nominací v anketě

Na mnoha místech České republiky si 20. října lidé připomínají Den stromů. Oslavit je mohou také nominací do ankety Alej roku, kterou vyhlašuje spolek Arnika. V sedmém ročníku o přízeň veřejnosti usiluje zatím 33 adeptek ze 13 krajů České republiky.

Dosud chybí zástupkyně jen ze Zlínského kraje. Stačí přitom, když lidé u příležitosti oslav Dne stromů pořídí alespoň jednu fotografii aleje a nominují na webu www.alejroku.cz.

V Česku připadá Den stromů na 20. října. Lidé si jej mohou připomenout přihlášením oblíbeného stromořadí do soutěžní ankety Alej roku. Prostřednictvím webových stránek www.alejroku.cz je třeba jen nahrát aspoň jednu fotografii a stručný popis, proč si právě tato alej zaslouží pozornost. Nominace končí posledním říjnovým dnem, poté se nominační fáze překlene do samotného hlasování.

„Konec října zbarvuje vzrostlé stromy do nádherných podzimních barev a naskytují pohled plný úžasu. Už jen kvůli tomu pohledu stojí za to si Den stromů připomínat, abychom o ně dobře pečovali a chránili," říká Natálie Pivoňka Faltýnová, koordinátorka ankety a dodává: „Při této příležitosti mohou lidé podpořit nejkrásnější stromořadí ve svém okolí a nominovat je na titul Alej roku."

Letos dosud získalo nominaci více než 30 alejí z 13 krajů České republiky. V Libereckém kraji o titul bojuje alej na Staré Husí cestě mezi obcemi Dřevčice a Skalka na místě historické obchodní stezky. Na jejím vysázení se podíleli dobrovolníci ze všech koutů republiky. Tvoří ji 4 duby a 59 ovocných stromů ze 17 starých odrůd jabloní, hrušní, slivoní, třešní a višní.

Mezinárodní svátek stromů se slaví ve více než 40 zemích světa už od 19. století. Den stromů se v Česku slaví koncem října, kdy nastává ideální období pro výsadbu stromů.

Stejně jako v předchozích ročnících se soutěží ve třech kategoriích. Po ukončení hlasování Arnika v prosinci vyhlásí nejoblíbenější alej celé České republiky a také vítězná stromořadí v jednotlivých krajích. Odborná porota mezitím zvolí nejkrásnější fotografii. Jako hlavní cena čeká na autora vítězné nominace let balonem, vítěz fotografické soutěže se může těšit na tiskárnu značky Epson.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Už posedmé se hledá Alej roku. Nominovat ji může každý
Ve fotosoutěži Alej roku první snímek z jihu Čech, druhá alej u Jilemnice
Alej roku 2016 roste v Hradci Králové. Třetí je Březová alej u Jilemnice

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Rekonstrukce tramvajové trati s sebou nesou uzavírky jabloneckých ulic. S postupem stavby se uzavírky mění. Aktuální změny od 7. června se dotknou jabloneckých ulic Tovární, Rýnovická, Liberecká, Poštovní, U Nisy, Vodní a Na Vršku. Více podrobností

Jablonecký hudební festival se letos konal pojednadvacáté

Jablonecký hudební festival má v našem městě dlouholetou tradici a nebýt dvou covidových let, letošní ročník by se mohl pyšnit číslem třiadvacet. Ovšem i ta jedenadvacítka mu sluší, a tak se v jeho rámci v Městském divadle představily mnohé sbory regionu, přičemž nechyběli hosté ze Semil. Podrobnosti a fotografie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové
Dlaskův statek chystá další tradiční řezbářské sympozium
Máchův kraj hostil Kluky z Prahy. Navštívili Muzeum Čtyřlístku i Ralsko
Nekrmte krkavce!
V soutěži Kniha roku bodovali sudetští Němci i fotograf z místních novin

Nejčtenější články

04.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 11. jarního kola
05.06.: Nekrmte krkavce!
05.06.: V soutěži Kniha roku bodovali sudetští Němci i fotograf z místních novin

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT