ČEZ Distribuce vyčíslila škody způsobené orkánem Herwart
14.11.2017 21:09:51 | Autor: Soňa Holingerová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří
Orkán Herwart, který se přihnal nad Českou republiku v neděli 29. 10. 2017 brzy ráno, způsobil energetikům na zásobovacím území ČEZ Distribuce rozsáhlé škody. Kalamitní stav vyhlásila společnost v osmi krajích, bez elektřiny se ocitlo na 628 tisíc odběrných míst. Půl milionu z nich se podařilo připojit zpět během 18 hodin. Vyčíslené škody na zařízení přesáhly 71 milionů korun.
„Nejhorší situace nastala v neděli krátce po poledni, evidovali jsme 608 poruch na vedení vysokého napětí a další stovky na napětí nízkém. Bez elektřiny se ocitlo přes 620 tisíc odběrných míst. V pondělí v šest hodin ráno to již bylo „jen" 120 tisíc odběratelů. Prioritou bylo opravit poruchy na vedení vysokého napětí a připojit tak co nejvíce odběratelů zpět k elektřině," vysvětlil Radim Černý, člen představenstva ČEZ Distribuce a ředitel úseku Řízení sítí.
Orkán Herwart způsobil 3 571 poruch na zařízení distribuční soustavy ČEZ Distribuce, z toho 6 poruch na zařízení vvn, 1 121 poruch na zařízení vn a 2 444 poruch na zařízení nn.
Nejčastějším typem škod na zařízení byly poruchy způsobené pády stromů a větví do vedení, jejichž následkem došlo k přetržení vodičů, a vyvrácení či zlomení sloupů, poškození konzol, izolátorů, vazů pojistek i trafostanic v důsledku velmi silného větru za přispění podmáčeného terénu. Mnohdy bylo těžké se k poruchám s těžkou technikou dostat a ne všude bylo bezpečné se pohybovat. U dvou montérů došlo k úrazu způsobeným pádem větví a stromu.
Na odstraňování následků ničivé smršti se podílela tisícovka pracovníků v terénu, na dispečinku, distribučním call centru i pracovníků obsluhy, kteří komunikují s klienty z řad samosprávy. Call centrum v neděli zaznamenalo v souvislosti s kalamitou nárůst hovorů o 5000 %, odbavoval je více než trojnásobný počet operátorů oproti běžnému provozu. Od neděle do úterní půlnoci přijali operátoři call centra celkem 70 860 hovorů, na sociální sítě ČEZ zároveň dorazilo přes 2200 dotazů týkajících se kalamity. Na webové stránky ČEZ Distribuce bylo v době trvání kalamity přes 180 tisíc přihlášených uživatelů.
Kalamitní stav, který trval 62,5 hodiny, byl odvolán ve středu v noci. Až do pátku pak pracovali montéři poruchových čet na opravách na hladině nízkého napětí. Z pohledu počtu odběratelů bez elektřiny se jednalo o čtvrtou nejhorší kalamitu v historii ČEZ Distribuce. Rozsahem v podobě počtu omezených trafostanic jasně dominuje Herwart.
„Omlouváme se našim klientům za obtíže, které jim v důsledku orkánu Herwart vznikly. První snahou naší obsluhy na call centru je vždy v podobných případech ujistit naše klienty bez dodávky elektřiny, že o jejich situaci víme a následně se snažíme získávat přesnější odhad trvání přerušení dodávky elektřiny. Naše mimořádné úsilí pomáhat a informovat klienty končí až tehdy, kdy je obnovena dodávka pro všechny odběratelé na našem distribučním území," uzavřel Vladimír Budinský místopředseda představenstva ČEZ Distribuce a ředitel úseku Síťové služby.
Srovnání největších kalamit, které postihly zásobovací území ČEZ Distribuce:
Kyrill (2007) bez elektřiny 1,1mil. odběratelů, škody 85 mil. Kč
Emma (2008) bez elektřiny 925 tisíc odběratelů, škody 115 mil. Kč
Ivan (2008) bez elektřiny 753 tisíc odběratelů, škody 75 mil. Kč
Herwart (2017) bez elektřiny 628 tisíc odběratelů, škody 71 milionů korun
Související články
Energetici odvolali kalamitní stav, bez proudu už jen desítky domácností
Hasiči odstraňovali v Košťálově z Olešky strom zamotaný v drátech
Energetici napravují škody po vichřici, někde ale stále elektřina nejde
Krajští hasiči budou likvidovat následky vichřice ještě několik dní
Foto i Video: V Pojizeří jsou zvýšené hladiny řek
Kvůli popadaným stromům měli hasiči v kraji už 280 výjezdů
Kalamitní stav je vyhlášen v sedmi krajích, včetně Libereckého
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Adventní koncert nejen pro seniory z Turnova
Odbor sociálních věcí Městského úřadu Turnov srdečně zve seniory a osoby se zdravotním postižením na tradiční adventní koncert pěveckého sboru Musica Fortuna. Začíná v úterý 9. prosince 2025 v 18 hodin v Městském divadle Turnov.
Kácení i sázení lip se chystá v turnovské ulici Žižkova
Kácení a následná výsadba nových stromů, se kterými se počítá v týdnu od 1. prosince 2025, se dotkne ulice Žižkova v úseku od křižovatky se Zborovskou ulicí k ulici Alej legií. Dojde ke kácení osmi kusů lip srdčitých, ve stejném týdnu proběhne dosadba nových stromů. Jedná se o jeden strom u budovy OAHŠ u křižovatky se Zborovskou ulicí, jeden strom u vchodu do obchodu ZŠ Žižkova a šest stromů u bytových domů na konci ulice Žižkova. Kácení je plánováno za provozu se začátkem v pondělí 1. prosince (pokud klimatické podmínky dovolí). Při kácení jednotlivých stromů vždy dojde ke krátkodobé uzavírce komunikace za asistence poučených osob, které přechodně zastaví dopravu. Strom bude rychle odklizen a provoz znovu uvolněn. Kácení bude provedeno vždy v čase, kdy tudy neprojíždí autobus na pravidelné lince.
Nejnovější články
Kam za sportem a zábavou o víkendu 6. a 7. prosince
Prosincové akce pod patronací Sportovního centra Semily
Prosincový program v turnovské Náruči
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Nejčtenější články
03.12.: Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
03.12.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Semilech 2025
03.12.: V semilském parku znovu chystají Mikulášský běh
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.