Chaloupky pod horama otevírají novou muzejní sezonu v Lomnici

01.02.2023 14:03:33 | Autor: Andrea Zikmundová | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Chaloupky pod horama otevírají novou muzejní sezonu v Lomnici

První akcí nové sezony lomnického muzea bude výstava rekonstrukcí historických regionálních staveb lidové architektury v unikátních modelech v poměru 1:72 pana Josefa Licehamera z Pilínkova, nazvaná příznačně Chaloupky pod horama. Slavnostní vernisáž se uskuteční v neděli 5. února od 14 hodin a úvodním slovem ji zahájí etnolog Libor Drahoňovský.

V kulturním programu vystoupí hudební skladatel a dirigent Jaroslav Krček s rodinou. Výstavu, kterou vhodně doplňují obrazy a kresba dokumentaristů Antonína Chmelíka a Franty Patočky, si můžete přijít prohlédnout až do 26. dubna.

Modely jednotlivých staveb - statky, mlýny či roubenky - jsou propracované do nejmenších detailů, kdy výsledná podoba je často nerozpoznatelná od svého originálu, a jde tak přímo o mistrovská, s precizností a neskutečnou trpělivostí vytvořená díla, nad kterými autor strávil spoustu času. Na každém modelu pracoval přibližně 300 hodin, dle jeho náročnosti. Výrobě samotné však nejprve předcházelo podrobné studium originálů, buď v jejich reálné podobě venku v přírodě (pokud se zachovaly do dnešních časů), nebo z historických fotografií, obrazů či jiných dochovaných tištěných materiálů. Tvůrce před realizací spolupracoval a stále ještě spolupracuje i s Národním památkovým ústavem v Liberci, odkud získává podrobnější podklady.

Budova bývalé kovárna (shořela) - obec Bílá na Českodubsku<br />Autor: Archiv Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou Většina z vystavených jednatřiceti modelů chaloupek je v mnoha případech jediným a posledním dokladem krásy a starobylosti daných lidových staveb, neboť ve své reálné podobě dávno nestojí. Buď již zanikly, nebo byly necitlivě přestavěny a svoji původní tvář tak navždycky ztratily. To byl také jeden z důvodů, proč se před lety, v důchodu, pan Licehamer pustil do této bohulibé činnosti. Zajímavostí je, že některé z modelů v sobě nesou i kousek artefaktu z daného objektu, např. kámen, dřevěnou výbavu či odloupnuté zdivo.

Lomnická prezentace vystavených modelů, doplněná ještě o textové, obrazové a mapové podklady, též třírozměrné předměty a artefakty z muzejních sbírek, je cenným poselstvím minulosti, ale potencionálním návštěvníkům současně slibuje zcela mimořádný, nevšední estetický zážitek. Na své si na ní rozhodně přijdou jak znalci z řad odborníků na lidovou architekturu, historii a národopis, tak i laičtí milovníci a obdivovatelé schopnosti a šikovnosti lidských rukou. Inspirující a poučná je pak též i pro generaci nejmladší, přičemž chaloupky doslova jako z pohádky, doplněné o řadu souvisejících detailů ze života českého venkova, určitě zaujmou i dítka opravdu maličká. Nechybí zde kupříkladu hromádka dříví, zemědělské náčiní, studny, lidé při práci nebo třeba hospodářská zvířata.

Pro doplnění uvádíme, že v případě lomnického muzea se nejedná o první výstavu s tímto zaměřením. Již v polovině 90. let 20. století byly v prostorách dnešní galerie k vidění zdařilé práce z papíru lomnického modeláře pana Bedřicha Stolína, a také v roce 2019 měli návštěvníci možnost zhlédnout akci nazvanou „Modely hradů, zámků a kostelů Českého ráje". Jednalo se o kolekci zmenšenin vybraných památek tohoto romantického koutu Čech, ve většině případů v poměru 1 : 125, tzn., že jeden metr ve skutečnosti je 8 mm. Autorem těchto zajímavých prací byl bývalý dlouholetý kastelán hradu Valdštejn pan Ladislav Koucký. O další středověké modely hradů Frýdštejna a Valdštejna tehdy akci doplnil Ing. Petr Vodička, PhD.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Desná zvou na vysocké divadlo

o Desné můžete zavítat v pátek 31. března od 19 hodin do KD Sklář na divadelní představení Zátiší s loutnou, které vám představí DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou.

Tématem krajské konference bude nedostatek bytů i ztráta bydlení

O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než sedmdesát aktérů a zájemců o toto téma nejen z Libereckého kraje bude přítomno na setkání. Mimo jiné promluví i hejtman Martin Půta, ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček a starostové obcí, ve kterých se programy podpory bydlení úspěšně rozvíjejí. „Konferencí chceme reagovat na potřebu větší spolupráce mezi samosprávami a krajem v oblasti bydlení. Je nutné společně hovořit o nedostatku bytů, prevenci jejich ztráty, bytové nouzi i o správě bytového fondu. Věřím, že odborná diskuse přispěje do budoucna k zajištění možnosti dostupného bydlení pro všechny občany, včetně těch nejzranitelnějších," řekl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Volejbalisté Malé Skály končí ve 2. lize čtvrtí
Florbal Turnov: Muži sestupují do divize
Botanická zahrada pomůže studentům Technické univerzity v praxi
Velikonoční jarmark na Bělišti se koná od 31. března do 2. dubna
Výstavu Vymknuté výmyky zakončí komentovaná prohlídka

Nejčtenější články

28.03.: V Železném Brodě se srazila dvě auta
27.03.: Krajský titul 2022/ 2023 získali hokejisté Turnova!
28.03.: Vandalové zničili kamenný pomník u rozhledny Štěpánka

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT