Cimrmanova nejnižší rozhledna v Nouzově získala po 16 letech nový háv

16.05.2021 17:30:58 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Cimrmanova nejnižší rozhledna v Nouzově získala po 16 letech nový háv

Před necelými šestnácti lety byla v Nouzově vystavěna Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě. Takový nevšední narozeninový dar pro dnes již zesnulého pana Rudolfa Farského st. Její oblíbenost, jak místních tak i přes polních, nejen že zůstává, ale roste dál. Dokonce i v době její celkové rekonstrukce.

„Protože je základ rozhledny hlavně dřevěný, bylo rozhodnuto ji po těch dlouhých letech užívání zrekonstruovat. Čas se prostě podepsal. Samotná příprava započala již na přelomu roku 2020/2021 a s myšlenkou, jak by asi měla rozhledna vypadat po samotné rekonstrukci. Nakonec bylo rozhodnuto, že se zachová v relativně původní podobě a stylu. Ale v novém. Obdobné to bylo i u oblíbeného Luxafonu a dalších částí kolem rozhledny," prozradili v zastoupení Járy Cimrmana Marie Farská a Ladislav Bruckner.

Po měsících příprav, vlastní realizace a problémů se sháněním některých věcí a materiálů je rozhledna od pondělí 17. května 2021 opět přístupna pro veřejnost bez omezení. Provedla se i úprava terénu, odvodnění rozhledny a jejího okolí, jsou nové stylové lavičky, neschází ani dřevěné květináče s kytkami.

Cimrmanova nejnižší rozhledna v Nouzově po rekonstrukci I kolem památeční lípy je to jiné, předělané a upravené. Zachovala se sbírka kamenů, jen je teď už u dvou stromů.

„Je nové oplocení i s parkovištěm. Odstranilo se i co nejvíce plastů. Návrat časem změnil i elektrické vedení od Luxafonu a i nový dalekohled na pohled někam jinam doznal velkou změnu. Teď ještě trochu výpomoci naší matičky přírody, aby se trávním opět zazelenal. Celé rekonstrukci, včetně příprav, bylo zapotřebí věnovat více jak 350 hodin, bezpočet telefonátů a mnoho dalšího. Velké DÍKY patří i všem, kteří se na její rekonstrukci jakýmkoliv způsobem spolupodíleli," dodali Marie Farská a Ladislav Bruckner.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nejnižší Cimrmanova rozhledna na Nouzově slaví 15 let
Rozhledna Járy Cimrmana se nepyšní výškou, ale hloubkou

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 20 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Desná zvou na vysocké divadlo

o Desné můžete zavítat v pátek 31. března od 19 hodin do KD Sklář na divadelní představení Zátiší s loutnou, které vám představí DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou.

Tématem krajské konference bude nedostatek bytů i ztráta bydlení

O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než sedmdesát aktérů a zájemců o toto téma nejen z Libereckého kraje bude přítomno na setkání. Mimo jiné promluví i hejtman Martin Půta, ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček a starostové obcí, ve kterých se programy podpory bydlení úspěšně rozvíjejí. „Konferencí chceme reagovat na potřebu větší spolupráce mezi samosprávami a krajem v oblasti bydlení. Je nutné společně hovořit o nedostatku bytů, prevenci jejich ztráty, bytové nouzi i o správě bytového fondu. Věřím, že odborná diskuse přispěje do budoucna k zajištění možnosti dostupného bydlení pro všechny občany, včetně těch nejzranitelnějších," řekl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Volejbalisté Malé Skály končí ve 2. lize čtvrtí
Florbal Turnov: Muži sestupují do divize
Botanická zahrada pomůže studentům Technické univerzity v praxi
Velikonoční jarmark na Bělišti se koná od 31. března do 2. dubna
Výstavu Vymknuté výmyky zakončí komentovaná prohlídka

Nejčtenější články

28.03.: V Železném Brodě se srazila dvě auta
27.03.: Krajský titul 2022/ 2023 získali hokejisté Turnova!
28.03.: Vandalové zničili kamenný pomník u rozhledny Štěpánka

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT