Čtrnáct zpřístupněných jeskyní zve na klasické i zážitkové prohlídky
19.04.2023 07:16:01 | Autor: Pavel Gejdoš | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Bozkov
Po zimní pauze, kdy byly některé zavřeny kvůli ochraně hibernujících netopýrů, je od víkendu již plně a pravidelně otevřeno všech 14 zpřístupněných jeskyní v České republice. Nově je již i v dubnu pravidelně bez nutnosti objednání otevřena také Jeskyně na Turoldu v Mikulově pod Pálavou, a to každý den od 9 do 16 hodin. V některých jeskyních připravují pro letošní sezonu v prohlídkách novinky.
První z nich čeká na návštěvníky Jeskyně Na Špičáku (JNŠ) u Supíkovic na Jesenicku. Budou se moci blíže seznámit s netopýry a vrápenci, nejtypičtějšími obyvateli krasového podzemí. Tito savci z řádu letounů vysílají na ultrazvukových frekvencích echolokační zvuky, jejichž vysoké tóny ale není lidské ucho schopné zachytit. Prostřednictvím speciálních detektorů je ale vědci dokáží převést do slyšitelné podoby. Prohlídka JNŠ turistům fascinující signály během prohlídky nabídne.
Kromě tradičních prohlídek po pevných chodnících s elektrickým osvětlením jsou i letos zájemci zváni na zážitkové prohlídkové trasy v Moravském krasu. První z nich s názvem Po stopách Nagela ve Sloupsko-šošůvských jeskyních zahrnuje i dvanáctimetrový svislý žebřík, desetimetrovou podzemní ferratu - kovové stupy vedoucí po stěně jeskyně v místech které podemlela voda, několik „plazivek" nízkými průrvami i kus chůze podzemním tokem. Od loňska je zážitková trasa Za tajemstvím jeskyně i ve Výpustku u Křtin, kde s helmami, čelovými světly a v podřepu zájemci uvidí mimo jiné dříve nepřístupnou Nízkou chodbu. Ta s devadesáti centimetry výšky dělá čest svému jménu, ale za chůzi „po čtyřech" odmění návštěvníky pohledem na spoustu krásných tenkých krápníkových brček. Podívají se i ven z prostor tajného podzemního armádního velitelství ke stěnám přírodní jeskyně, kde nechybí například takzvané jeskynní perly.
I letos bude výborná akustika krasových podzemí využita pro různé hudební a koncertní akce. V sobotu 15. dubna 2023 bude například Na Špičáku koncert ženského pěveckého sboru Radost. Do Kateřinské jeskyněv Moravském krasu se vrátí 29. a 30. dubna oblíbený Slet čarodějnic. Výpustek v sobotu 27. května 2023 ozvláštní Projekt Xlll - koncert s videomappingem. V červnu od 7. do 16. budou jeskyně Moravského krasu hostit další ročník hudebního festivalu Čarovné tóny Macochy. V jednání jsou i další kulturní akce a výstavy v jeskyních. Rozhlehlé podzemí Výpustku si lze pronajmout také pro společenské či firemní akce.
Správa 14 tuzemských jeskyní se letos také více chce zaměřit na školáky a školní výpravy. „Pro každou z jeskyní vznikly pracovní listy, kde si mohou školáci za asistence svých učitelů odzkoušet své znalosti z přírodovědy, geologie a historie. Po domluvě je možný pro školy i rozšířený výklad," zve ředitel správy jeskyní České republiky Lubomír Přibyl. Jeskyně Moravského krasu doplňuje expozice Jeskyně a lidé, instalace o osídlení Cromagnonským člověkem je v Mladečských jeskyních u Litovle, v Chýnovské jeskyni na Táborsku loni vzniklo v replice bývalé výtopny sousedního kamenolomu Návštěvnické středisko s historicko-geologickou expozicí. Nyní finišuje stavba Domu přírody Českého krasu u Koněpruských jeskyní na Berounsku.
S nabídkami a otevíracími dobami jednotlivých jeskyní v České republice se lze podrobněji seznámit na webu www.caves.cz, každá z nich má i svou prezentaci na sociální síti facebook.
Související články
Sezona jeskyní lepší než dvě covidové. Některé zvou turisty i v zimě
V zimě se lze v Českém ráji ohřát. Hluboko v jeskyních
Zpřístupněné české jeskyně zahajují novou turistickou sezonu
Hlavní sezona ve 14 jeskyních skončila, Bozkovské lákají i přes zimu
Čtrnáct přístupných jeskyní otevře pro veřejnost od úterý 1. června
Jeskyně mají letos mezinárodní rok. Připravují sezonu a vyhlíží uvolnění
Vydejte se k ledové jeskyni u Naděje
Ve 14 přístupných českých jeskyních startuje 25. května nová sezona
V Krkonoších otevřeli novou naučnou stezku Svobodský kras
Bozkovské jeskyně oslaví 50. výročí setkáním průvodců a zaměstnanců
Obrazem: Jeskyňářský ples v Bozkově 2019
FOTO: V horkém létě turisté míří za chladem do Bozkovských jeskyní
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Adventní koncert nejen pro seniory z Turnova
Odbor sociálních věcí Městského úřadu Turnov srdečně zve seniory a osoby se zdravotním postižením na tradiční adventní koncert pěveckého sboru Musica Fortuna. Začíná v úterý 9. prosince 2025 v 18 hodin v Městském divadle Turnov.
Kácení i sázení lip se chystá v turnovské ulici Žižkova
Kácení a následná výsadba nových stromů, se kterými se počítá v týdnu od 1. prosince 2025, se dotkne ulice Žižkova v úseku od křižovatky se Zborovskou ulicí k ulici Alej legií. Dojde ke kácení osmi kusů lip srdčitých, ve stejném týdnu proběhne dosadba nových stromů. Jedná se o jeden strom u budovy OAHŠ u křižovatky se Zborovskou ulicí, jeden strom u vchodu do obchodu ZŠ Žižkova a šest stromů u bytových domů na konci ulice Žižkova. Kácení je plánováno za provozu se začátkem v pondělí 1. prosince (pokud klimatické podmínky dovolí). Při kácení jednotlivých stromů vždy dojde ke krátkodobé uzavírce komunikace za asistence poučených osob, které přechodně zastaví dopravu. Strom bude rychle odklizen a provoz znovu uvolněn. Kácení bude provedeno vždy v čase, kdy tudy neprojíždí autobus na pravidelné lince.
Nejnovější články
Prosincové akce pod patronací Sportovního centra Semily
Prosincový program v turnovské Náruči
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Hejtman Martin Půta zavítá do Mříčné
Nejčtenější články
03.12.: Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
03.12.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Semilech 2025
03.12.: V semilském parku znovu chystají Mikulášský běh
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.