Čtvrtstoletí Jazzu pod Kozákovem oslavili bohatým programem

26.05.2011 10:33:36 | Autor: kpfj a Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Čtvrtstoletí Jazzu pod Kozákovem oslavili bohatým programem

Třetí květnový víkend  proběhl v Semilech již 25. ročník festivalu Jazz pod Kozákovem. Festival probíhal v Kulturním centru Golf a v restauraci V Pivovaru. Publiku se představilo mnoho souborů, z nichž nejznámější byli Dan Bárta a Robert Balzar trio.

Nepříliš často se setkáváme s přebohatou paletou jazzové hudby nejen v Semilech,  ale i v celé republice, snad jen s výjimkou Prahy, kde díky cizineckému ruchu jazzové kluby vznikají a tato hudba se pravidelně hraje. Jazz je dnes neoddělitelně propojen s kulturou celého západního světa a dá se říci nejen západního, protože jazz se vždy obohacoval a obohacuje etnickými vlivy. Přichází nová početná generace jazzových talentů, která se bez problému zabydluje v současném jazzu, ale zároveň se ráda vrací ke stejným kořenům jako jejich předchůdci a nechává se jimi inspirovat. 

Festival doplnila přehlídka krajských orchestrů

„Stále početnější skupina mladých posluchačů, která není spokojená s většinovou produkcí a vkusem, nachází v jazzové hudbě alternativu. Tento trend jsme s potěšením sledovali ve velkém sále KC Golf v pátek 20. května, kde se díky iniciativě ředitele semilské ZUŠ Jiřího Kurfiřta uskutečnila krajská přehlídka jazzových orchestrů," byl nadšený Jiří Vavřina z pořadatelského týmu festivalu.  

Diváci mohli slyšet Komorní orchestr ZUŠ Semily, Taneční a swingový orchestr ZUŠ Železný Brod, Jazzovou farmu ZUŠ Česká Lípa, soubor bicích nástrojů Aries ZUŠ Liberec a Big Band ZUŠ Liberec. Všechny orchestry přesvědčily o své vysoké úrovni a vysoké úrovní svých pedagogů. Oba liberecké orchestry získaly před časem 1. místo v celostátním kole národní soutěže a mají již četné mezinárodní zkušenosti.

V prostorách restaurace V pivovaru večer zahrál orchestr Christmas Brass band, který  vznikl v roce 2006 a hrál na řadě evropských pódií. Předvedl rozmanitý repertoár, sestavený ze skladeb českých i zahraničních autorů. „Z profesionálních muzikantů doslova sršela nezměrná energičnost, neutuchající nápaditost, optimismus a svou dokonalou podiovou show strhli diváky k tanci a připravili jim nevšední a originální zážitek. Nás místní samozřejmě nejvíce zaujal vynikající semilský trombonista Jakub Mašek," uvedl Vavřina.

V sobotu 21. května zahájilo  program v sále KC Golf seskupení dalšího výborného semilského muzikanta kontrabasisty Martina Brádle Bredliband, které vzniklo v roce 2010 ze společného zájmu o projekty klasické i jazzové hudby. Martin Brádle prokázal, že světově proslulá česká kontrabasová škola  (Vitouš, Mráz) má své následovníky.

Dan Bárta zaujal i nadchl

Potom již vystoupila hlavní hvězda večera Dan Bárta a Robert Balzar trio. Bárta s Balzarem hráli skladby ze svého posledního alba Theyories. Toto akustické album nahráli v pražském studiu ve Smečkách a mix a mastering proběhly v prestižním studiu Sear Sound v New Yorku. Bárta zde interpretuje své dávné lásky a jejich skladby, které ho výrazně ovlivnily.

„Posluchači obdivovali  krásné  motivy a velkolepé hudební mistrovství všech zúčastněných. Přesto se nejedná o jazz, ale spíše o nápadité jazzové úpravy rockových písniček hrané v komorní atmosféře špičkovými jazzovými muzikanty. Album Theyories bylo pokřtěné v říjnu 2010 v pražském divadle Archa a když jsem ho slyšel v jabloneckém Eurocentru v listopadu, byl jsem přesvědčen, že se bude festivalovému publiku líbit," doplnil Jiří Vavřina.

Bárta je mnohonásobným držitelem cen akademie populární hudby. Balzar trio spolupracuje se světovými hvězdami (Craig Handy, John Abercrombie). Jejich dnes již dlouholetá spolupráce početné semilské publikum musela nadchnout.

Brněnská rodačka Elena Sonenshine + Jacose Jazz patřící  k naší jazzové špičce to neměla po Bártovi jednoduché. Ale zpěvačka vystupující na jazzových festivalech po celém světě a pravidelně zpívající v londýnských jazzových klubech se s tím vypořádala naprosto bravurně.

„Elena, která  získala v roce 2003 stipendium na Berklee College of  Music v americkém Bostonu  výjimečně dobře souzní s kapelou výtečného kytaristy Mirka Linky. Jejich  empatická souhra vyniká zejména v improvizačních pasážích, zahráli standardy, vlastní skladby i osobité úpravy lidových písní, kterými je Elena proslulá. Opakovaně také vystoupila v rámci jazzové koncertní série Jazz na Hradě, která je pořádána pod záštitou prezidenta republiky," prokázal znalosti o pozvaných interpretech Vavřina.  

Program uzavřelo trio Najponk

Nevděčná úloha uzavřít program festivalu v pozdních nočních hodinách připadla akustickému triu Najponk. Jan Knop je jedním  z nejvýraznějších českých jazzových pianistů, velký znalec a sběratel jazzu, učitel jazzové historie. Virtuozní sólista i protagonista tria si na svoje první album počkal až na konec devadesátých let, ale okamžitě byl kritikou i posluchači zařazen k nejoceňovanějším. Posluchači, kteří vydrželi až do konce, viděli jeho projev, který je současně velice vroucí i akademicky chladný. Hrál s naprostým zaujetím. Umí vše od Petersona až po Monka, i když  bližší je mu zjevně Oscar Peterson. Clým večerem provázel známý moderátor Jiří Frohlich.

„Chci poděkovat divákům za přízeň, hudebníkům za muzikantské výkony a hlavně sponzorům, bez kterých  by se dnes podobné akce jako byla tato oslava 25. narozenin semilského festivalu nekonaly. Díky patří těmto dárcům: Město Semily, MUDr. Holub, Hybler Group, Palas Property, Mgr. Pěnička, Uniderma, Mediteran, knihkupectví Hobit, restaurace V pivovaru, Ko-Za bar,  MUDr. Slavík,  Zakoucký + Buchta, Habakuk, Trevos,  Elite Bohemia, obec Chuchelna a tiskárna Glos. Pořadatelé Klub přátel festivalu Jazz pod Kozákovem a Kulturní centrum Golf děkují všem a již dnes jste zváni v květnu 2012 do Semil, uvedl na závěr za všechny pořadatele Jiří Vavřina.   

Další pozvánky, články a fotogalerie z koncertů najdete v rubrice Kultura

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva
Liberecký kraj s univerzitou podepsaly memorandum
Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik

Nejčtenější články

25.11.: Kraj rozšíří nabídku na železnici o nové noční vlaky
26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
27.11.: Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT