Cyklojízda Greenway Jizera 2024 vedla z Líšného až do Svijan

12.05.2024 18:10:23 | Autor: Jiří Lukeš, Sdružení Český ráj | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Všeň,Svijany,Příšovice,Malá Skála,Český ráj,Přepeře,Líšný,Turnov

Cyklojízda Greenway Jizera 2024 vedla z Líšného až do Svijan

Pracovní cyklojízda Greenway Jizera, kterou připravilo Sdružení Český ráj ve spolupráci s městem Turnov a Libereckým krajem, se konala v pátek 3. května. Ve 12 hodin se v Líšném setkala asi dvacítka zástupců obcí a měst na trase, Libereckého kraje, Krajské správy silnic LK a dalších účastníků, které čekala trasa z Líšného přes Turnov do Svijan. Nechyběli hejtman Libereckého kraje Martin Půta, náměstek pro dopravu LK Jan Sviták, poslanec parlamentu Ondřej Lochman nebo cyklokoordinátorka Středočeského kraje pro GW Jizera.

Předmětem cyklojízdy bylo seznámení s aktuálním stavem a problémy při přípravě, realizaci a provozu nadregionální cyklotrasy Greenway Jizera, s důrazem na úsek od Železného Brodu na hranici Libereckého a Středočeského kraje.

Na úvod starosta Železného Brodu František Lufinka a vedoucí odboru územního plánování a regionálního rozvoje Martin Řehák informovali o průběhu výstavby nového úseku mezi Líšným a Železným Brodem. Zhruba 4,5 km dlouhý úsek odlehčí přetížené stezce mezi Turnovem a Maloskalskem. Bude se jednat o převážně tři metry širokou zpevněnou stezku s přírodním povrchem. Stavba by měla být dokončena do konce roku 2024 s předpokládaným slavnostním otevřením na jaře 2025. Stavba je podpořena ze Státního fondu dopravní infrastruktury ČR, celkový rozpočet činí 94 milionů Kč (vč. DPH). V průběhu roku 2024 bude zahájena také stavba nové lávky přes Jizeru u tenisových kurtů, na kterou město Železný Brod získalo dotaci z IROP (celkové náklady zhruba 40 milionů Kč).

Pracovní cyklojízda Greenway Jizera 2024Poté se účastníci cyklojízdy pod vedením starosty Turnova Tomáše Hockeho vydali z Líšného do Turnova po trase stezky vybudované v roce 2014. Zde od skončení pětileté udržitelnosti probíhá jednání s Libereckým krajem o možnostech vstupu kraje do vlastnictví či správy stezky, především vybudovaných mostů. Aktuálně je připraven návrh trojstranné smlouvy o výpůjčce mezi Sdružením Český ráj, Libereckým krajem a Krajskou správou silnic LK, jejímž předmětem je zajišťování oprav, rekonstrukcí součástí předmětu výpůjčky a mostních prohlídek. V plánu je údržba obou lávek včetně opravy mostovek, a dále oprava povrchu nájezdových ramp na železniční most v Rakousích (v první fázi na straně Rakous). První opravy proběhnou už v letošním roce.

O atraktivitě tohoto úseku vypovídá monitoring návštěvnosti ze sčítače instalovaného v blízkosti lávky na hranici Malé Skály a Rakous. V průběhu roku 2023 zde prošlo a projelo celkem 155 170 návštěvníků. Nejvyšší návštěvnost zaznamenal sčítač v roce 2020 s počtem převyšujícím 183 tisíc průjezdů / průchodů v obou směrech.

V roce 2023 získalo město Turnov stavební povolení na nové úseky stezky mezi Turnovem a Svijany. Na základě dohody mezi obcemi a Libereckým krajem podal kraj ještě v témže roce dvě žádosti o dotaci z IROP, ze kterých byla přiznána dotace na úsek z Turnova do Modřišic (k silnici Podháj - Přepeře). V letošním roce by mělo proběhnout výběrové řízení na dodavatele a v příštím roce začne stavba.

Předmětem jednání na závěr cyklojízdy byla mj. realizace a financování úseku Přepeře, jez - Všeň, Mokrý, na který dotace schválena nebyla. Jedním z výstupů je spolupráce obce Přepeře a Libereckého kraje na řešení tohoto úseku. V mezidobí se podařilo obci Příšovice zahájit výstavbu úseku mezi Písečáky a centrem obce, kde je již hotová část za pečovatelským domem.
Greenway Jizera jako značená nadregionální cyklotrasa č. 17 měří v celé své délce od osady Jizerka v Kořenově až na hranici Prahy v Horních Počernicích asi 170 km, z toho 80 km na území Libereckého kraje.

Pracovní cyklojízda Greenway Jizera 2024<br />Autor: Archiv Sdružení Český rájKromě výše uvedených částí se pracuje i na dalších úsecích. Na Jilemnicku - pod záštitou stejnojmenného svazku obcí - byla po dohodě obcí a Správy železnic podána žádost o dotaci z rozpočtu Libereckého kraje na projektovou přípravu úseku Peřimov - Horní Sytová, která k připravované rekonstrukci železničního mostu v Horní Sytové dopracuje řešení pro cyklisty a pěší, které je nejen součástí projektu Greenway Jizera, ale také navazuje na záměr města Jilemnice a přilehlých obcí na cyklistické propojení Jizery a Labe. Na spolufinancování projektové přípravy byla získána podpora od Nadace Škoda Auto.

Už v loňském roce získalo město Rokytnice nad Jizerou dotaci na předprojektovou a projektovou přípravu úseku mezi Jabloncem nad Jizerou a Rokytnicí nad Jizerou. Ve finální fázi projektové přípravy před podáním žádosti o území rozhodnutí je úsek Semily - Benešov u Semil, také podpořený z dotace z rozpočtu Libereckého kraje.

Projekt se rozvíjí také na území Středočeského kraje. V roce 2023 byly v Mnichově Hradišti a Mladé Boleslavi slavnostně otevřené dvě nové lávky přes Jizeru s navazujícími úseky cyklostezky. V Mnichově Hradišti je to lávka u Černé silnice s napojením na Klášter Hradiště nad Jizerou, v Mladé Boleslavi se jedná o nový most v lokalitě Krásné louky vybudovaný s podporou Nadace Škoda Auto.

V úseku Mnichovo Hradiště, jez Haškov - pískovna Veselá převzal Středočeský kraj investorství výstavby nového úseku cyklostezky (přes IPMH) přes areál bývalého LIAZu. Majetkové vypořádání a projektová příprava intenzivně probíhá v úseku Mnichovo Hradiště - Bakov nad Jizerou.

Koordinátorem projektu Greenway Jizera je Sdružení Český ráj, které spolupracuje s oběma kraji, městy a dalšími partnery na trase na základě uzavřené smlouvy o spolupráci na projektu ze září 2007.

I revize partnerství a vztahů z této smlouvy budou vzhledem k délce trvání smlouvy, vývoji projektu a změnám v působení některých partnerů předmětem dalších jednání.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj třemi miliony korun opět podpoří sdílená kola
Kraj podpoří cyklodopravu více než 13 miliony
Ralsko, Kozákov i Jizerská magistrála. Nový průvodce cyklistů krajem
Další úsek cyklostezky podél Jizery si projeli hejtman i starostové
Cyklojízda Greenway Jizera proběhne i v roce 2020
Cyklojízda Greenway Jizera 2019 vedla mezi Turnovem a Svijany
Letos dal Liberecký kraj na cyklodopravu rekordních 20 milionů korun
Cyklojízda Greenway Jizera 2018 vedla z Líšného do Železného Brodu
Po cyklotrase Greenway Jizera již s novým značením
Projektové práce na cyklostezce Greenway Jizera pokračují

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 14 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kultura v Železném Brodě v květnu
Odpolední zastavení s neziskovým sektorem v Turnově
Harrachové ve službách Habsburků: Po celé Evropě
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků

Nejčtenější články

19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
18.05.: Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
19.05.: Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT