Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách

14.05.2022 18:21:07 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Turnov

Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách

Další z Kulatých stolů odboru sociálních věcí Městského úřadu Turnov proběhl ve středu 4. května. Tentokrát řešil závažné a aktuální téma drog na turnovských školách.

„Kousnutím do kyselého jablka" označila setkání místostarostka Petra Houšková. Kulatého stolu se účastnili zástupci turnovských základních škol, městské policie, Policie ČR, ale také pracovníci organizací, které se věnují prevenci nebo přímo závislostem. Nastínili aktuální situaci, která není úplně dobrá.

Sociologické šetření, které pravidelně provádí Policie ČR v prvních ročnících středních škol v Turnově, představil npor. PhDr. Jaroslav Lukeš. Jednoznačně z něj vyplývá, že velká část patnáctiletých až šestnáctiletých už má nějakou zkušenost s drogou. Zástupci škol pak do diskuze vnesli reálný pohled na situaci spojenou s drogami na základních školách. Problematiku drog řeší na druhém stupni, především v osmém a devátém ročníku, ale ani sedmý ročník není úplnou výjimkou.

Pozvánka na kulatý stůl v Turnově na téma drogy na školách<br />Autor: Archiv města Turnov Účastníci kulatého stolu se shodli, že velký vliv na současnou situaci měla opatření související s pandemií covid-19. Kvůli distanční formě výuky, přerušení organizovaných volnočasových aktivit často došlo k přerušení sociálních vazeb, k dlouhodobé izolaci dětí, kdy se naopak zvýšila jejich závislost na moderních technologiích.

Nemalým problémem je také snadná dostupnost drog. Velmi nebezpečný je například trend tzv. nikotinových sáčků. Znásobená účinnost čistého nikotinu v sáčcích může velice rychle způsobit závislost. Negativní důsledky na psychiku dětí, které sáčky užívají, jsou pak nepopiratelné.

Samozřejmě, velkou roli hraje vliv vrstevníků, ale neméně důležitá je odpovědnost rodičů, komunikace v rodině, rodinné zázemí. Ostatně podle vyjádření terénních pracovníků se děti s drogou poprvé setkávají v rodině, ať už se jedná o alkohol nebo tabák.

Cílem podobných setkání je, nejen sdílet informace o tom, jaká je situace na školách, ale především nastavit podmínky pro ucelenou kampaň, která na problém drog na školách upozorní. Na jednotlivých školách se budou připravovat aktivity, které pomohou tento negativní trend snadno dostupných drog zvrátit. Další důležitou součástí kampaně by měla být prevence samotné snadné dostupnosti drog. Důležité také je, děti vrátit k volnočasovým aktivitám, které kvůli nedobrovolnému přerušení opustily.

Velké poděkování patří paní Daniele Weissové, pod jejíž záštitou se kulaté stoly se sociální problematikou konají, a která také dala podnět k jejich realizaci a sama se ujala moderování. Paní Weissová je předsedkyní Výboru sociálních věcí Zastupitelstva Libereckého kraje a zastupitelka města Turnov.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Co zajímalo Turnováky na setkání v ZŠ Žižkova?
Město Turnov zve ke kulatému stolu
Další setkání občanů se starostou Turnova proběhlo v Koškově ulici
Setkání s obyvateli Turnova tentokrát proběhlo v centru města
Na turnovské radnici proběhla setkání v rámci kulatých stolů
Starosta Turnova uzavřel sérii setkání s obyvateli v Dolánkách

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Portál o Krkonoších oceněn jako třetí nejlepší ve Zlatém erbu

Webový portál www.krkonose.eu byl v soutěži Zlatý erb 2022 o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí oceněn odbornou porotou jako třetí nejlepší v republice ve své kategorii! V konkurenci 422 přihlášených měst, obcí a dalších subjektů, uspěl oficiální turistický web krkonose.eu v kategorii Cena místopředsedy vlády pro digitalizaci za třetí nejlepší turistickou prezentaci.

Kraj podpoří z Fondu ochrany vod další projekty

Poskytnutí dotace z Fondu ochrany vod obcím Levínská Olešnice a Dolní Řasnice a Severočeské vodárenské společnosti schválili na svém jednání krajští radní. Dotace Liberecký kraj poskytuje na výstavbu, rozšíření či obnovu vodohospodářské infrastruktury, vodovodů, kanalizací, vodojemů, čistíren odpadních vod či náhradních zdrojů pitné vody. „Prostřednictvím Fondu ochrany vod, Programu vodohospodářských akcí chce Liberecký kraj jako každoročně podpořit projekty malých obcí do 4000 obyvatel, pro které znamená budování vodohospodářské infrastruktury velkou finanční zátěž," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rozsáhlá rekonstrukce turnovské Markovy ulice pokračuje
Slavíme Evropský den chráněných území
Memoriál Ludvíka Daňka 2021 objektivem Petra Ježka
Autobusy s přepravou kol v Krkonoších zahájí provoz 28. května
Turnov v derby porazil Sedmihorky, body braly i Rovensko a Lomnice

Nejčtenější články

22.05.: FOTO: Májový jarmark opět oživil jilemnické náměstí
22.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého jarního kola
21.05.: Obrazem: Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT