Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách

14.05.2022 18:21:07 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Turnov

Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách

Další z Kulatých stolů odboru sociálních věcí Městského úřadu Turnov proběhl ve středu 4. května. Tentokrát řešil závažné a aktuální téma drog na turnovských školách.

„Kousnutím do kyselého jablka" označila setkání místostarostka Petra Houšková. Kulatého stolu se účastnili zástupci turnovských základních škol, městské policie, Policie ČR, ale také pracovníci organizací, které se věnují prevenci nebo přímo závislostem. Nastínili aktuální situaci, která není úplně dobrá.

Sociologické šetření, které pravidelně provádí Policie ČR v prvních ročnících středních škol v Turnově, představil npor. PhDr. Jaroslav Lukeš. Jednoznačně z něj vyplývá, že velká část patnáctiletých až šestnáctiletých už má nějakou zkušenost s drogou. Zástupci škol pak do diskuze vnesli reálný pohled na situaci spojenou s drogami na základních školách. Problematiku drog řeší na druhém stupni, především v osmém a devátém ročníku, ale ani sedmý ročník není úplnou výjimkou.

Pozvánka na kulatý stůl v Turnově na téma drogy na školách<br />Autor: Archiv města Turnov Účastníci kulatého stolu se shodli, že velký vliv na současnou situaci měla opatření související s pandemií covid-19. Kvůli distanční formě výuky, přerušení organizovaných volnočasových aktivit často došlo k přerušení sociálních vazeb, k dlouhodobé izolaci dětí, kdy se naopak zvýšila jejich závislost na moderních technologiích.

Nemalým problémem je také snadná dostupnost drog. Velmi nebezpečný je například trend tzv. nikotinových sáčků. Znásobená účinnost čistého nikotinu v sáčcích může velice rychle způsobit závislost. Negativní důsledky na psychiku dětí, které sáčky užívají, jsou pak nepopiratelné.

Samozřejmě, velkou roli hraje vliv vrstevníků, ale neméně důležitá je odpovědnost rodičů, komunikace v rodině, rodinné zázemí. Ostatně podle vyjádření terénních pracovníků se děti s drogou poprvé setkávají v rodině, ať už se jedná o alkohol nebo tabák.

Cílem podobných setkání je, nejen sdílet informace o tom, jaká je situace na školách, ale především nastavit podmínky pro ucelenou kampaň, která na problém drog na školách upozorní. Na jednotlivých školách se budou připravovat aktivity, které pomohou tento negativní trend snadno dostupných drog zvrátit. Další důležitou součástí kampaně by měla být prevence samotné snadné dostupnosti drog. Důležité také je, děti vrátit k volnočasovým aktivitám, které kvůli nedobrovolnému přerušení opustily.

Velké poděkování patří paní Daniele Weissové, pod jejíž záštitou se kulaté stoly se sociální problematikou konají, a která také dala podnět k jejich realizaci a sama se ujala moderování. Paní Weissová je předsedkyní Výboru sociálních věcí Zastupitelstva Libereckého kraje a zastupitelka města Turnov.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Co zajímalo Turnováky na setkání v ZŠ Žižkova?
Město Turnov zve ke kulatému stolu
Další setkání občanů se starostou Turnova proběhlo v Koškově ulici
Setkání s obyvateli Turnova tentokrát proběhlo v centru města
Na turnovské radnici proběhla setkání v rámci kulatých stolů
Starosta Turnova uzavřel sérii setkání s obyvateli v Dolánkách

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V lomnickém muzeu zahájili cyklus podzimních přednášek

Jako v letech minulých, navázali v lomnickém muzeu opět na úspěšný cyklus takzvaných podzimních přednášek. První ze série se uskutečnila v úterý 20. září, kdy se zde představila Eva Ulrychová z Jičína a pohovořila na téma Nejcennější archeologické nálezy a jejich historická hodnota. Následovat bude o týden později, taktéž v úterý 27. září od 17 hodin, v pořadí druhá historická přednáška PhDr. Evy Ulrychové nazvaná Kronikář Kosmas a jeho Kronika Čechů.

Kraj přispěje Mikroregionu Frýdlantsko na odkup nemovitostí

Celkem 3 400 000 korun poskytne kraj dobrovolnému svazku obcí Mikroregion Frýdlantsko na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty v současné době slouží jako zázemí pro činnost spolku Frýdlantské okresní dráhy a Frýdlantsko je proto bezplatně spolku převede. „Dotace bude využita výhradně na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty poté dostane k bezplatnému užívání Spolek Frýdlantské okresní dráhy, který je má prozatím pouze v pronájmu. Budou sloužit pro provoz železničního muzea, jež má v regionu mnohaletou tradici. Lze si tam prohlédnout několik zajímavých, převážně úzkorozchodných vozidel včetně provozuschopné motorové lokomotivy. Považuji za důležité připomínky historických dopravních a technických zajímavosti zachovávat i pro budoucí generace," uvedl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Do sezony vstupují turnovští hokejisté. Vede je nový trenér Pavel Hanuš
V Železném Brodě zopakovalo výhru hnutí Za rozvoj města
Velmi těsný volební výsledek v Jilemnici. Čtyři strany mají tři mandáty

Nejčtenější články

25.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
25.09.: V Semilech zopakovala vítězství Volba pro Semily, těsně před ANO
23.09.: Okresní přebor: Plný počet bodů má stále Turnov B, druhý Stružinec

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT