Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách

14.05.2022 18:21:07 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Turnov

Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách

Další z Kulatých stolů odboru sociálních věcí Městského úřadu Turnov proběhl ve středu 4. května. Tentokrát řešil závažné a aktuální téma drog na turnovských školách.

„Kousnutím do kyselého jablka" označila setkání místostarostka Petra Houšková. Kulatého stolu se účastnili zástupci turnovských základních škol, městské policie, Policie ČR, ale také pracovníci organizací, které se věnují prevenci nebo přímo závislostem. Nastínili aktuální situaci, která není úplně dobrá.

Sociologické šetření, které pravidelně provádí Policie ČR v prvních ročnících středních škol v Turnově, představil npor. PhDr. Jaroslav Lukeš. Jednoznačně z něj vyplývá, že velká část patnáctiletých až šestnáctiletých už má nějakou zkušenost s drogou. Zástupci škol pak do diskuze vnesli reálný pohled na situaci spojenou s drogami na základních školách. Problematiku drog řeší na druhém stupni, především v osmém a devátém ročníku, ale ani sedmý ročník není úplnou výjimkou.

Pozvánka na kulatý stůl v Turnově na téma drogy na školách<br />Autor: Archiv města Turnov Účastníci kulatého stolu se shodli, že velký vliv na současnou situaci měla opatření související s pandemií covid-19. Kvůli distanční formě výuky, přerušení organizovaných volnočasových aktivit často došlo k přerušení sociálních vazeb, k dlouhodobé izolaci dětí, kdy se naopak zvýšila jejich závislost na moderních technologiích.

Nemalým problémem je také snadná dostupnost drog. Velmi nebezpečný je například trend tzv. nikotinových sáčků. Znásobená účinnost čistého nikotinu v sáčcích může velice rychle způsobit závislost. Negativní důsledky na psychiku dětí, které sáčky užívají, jsou pak nepopiratelné.

Samozřejmě, velkou roli hraje vliv vrstevníků, ale neméně důležitá je odpovědnost rodičů, komunikace v rodině, rodinné zázemí. Ostatně podle vyjádření terénních pracovníků se děti s drogou poprvé setkávají v rodině, ať už se jedná o alkohol nebo tabák.

Cílem podobných setkání je, nejen sdílet informace o tom, jaká je situace na školách, ale především nastavit podmínky pro ucelenou kampaň, která na problém drog na školách upozorní. Na jednotlivých školách se budou připravovat aktivity, které pomohou tento negativní trend snadno dostupných drog zvrátit. Další důležitou součástí kampaně by měla být prevence samotné snadné dostupnosti drog. Důležité také je, děti vrátit k volnočasovým aktivitám, které kvůli nedobrovolnému přerušení opustily.

Velké poděkování patří paní Daniele Weissové, pod jejíž záštitou se kulaté stoly se sociální problematikou konají, a která také dala podnět k jejich realizaci a sama se ujala moderování. Paní Weissová je předsedkyní Výboru sociálních věcí Zastupitelstva Libereckého kraje a zastupitelka města Turnov.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Co zajímalo Turnováky na setkání v ZŠ Žižkova?
Město Turnov zve ke kulatému stolu
Další setkání občanů se starostou Turnova proběhlo v Koškově ulici
Setkání s obyvateli Turnova tentokrát proběhlo v centru města
Na turnovské radnici proběhla setkání v rámci kulatých stolů
Starosta Turnova uzavřel sérii setkání s obyvateli v Dolánkách

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Na staveniště nové knihovny v Turnově dorazila pilotovací souprava
Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Nejčtenější články

22.05.: Most přes Jizeru v Semilech začnou rekonstruovat 27. května
23.05.: Studenecké míle startují již posedmnácté
22.05.: Kluci z Prahy zamířili do Českého ráje za veterány i ke granátům

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT