Další úsek cyklostezky svaté Zdislavy je dokončen v Bílém Kostele

23.05.2024 19:10:50 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Další úsek cyklostezky svaté Zdislavy je dokončen v Bílém Kostele

Dokončen je další úsek na cyklostezce sv. Zdislavy, která má propojit Nový Bor s Bílým Kostelem nad Nisou. Část směrem na Rozkoš dlouhá 1.212 metrů vyšla na 15.143.928 korun včetně DPH. Z toho činil příspěvek ze Státního fondu dopravní infrastruktury 85 % z uznatelných nákladů, a to konkrétně 7.543.541 korun včetně DPH.

Projektovou dokumentaci zajišťovalo sdružení obcí Cyklostezka sv. Zdislavy za zásadní finanční podpory Libereckého kraje. Stavba začala v březnu roku 2022 a skončila v dubnu roku letošního. Projekt byl na zhruba rok a půl přerušen z důvodu vybudování přeložek inženýrských sítí společnosti CETIN. Zhotovitelem úseku cyklostezky byla EUROVIA CZ. Cyklostezka bude otevřena se získáním rozhodnutí o předčasném užívání od příslušného stavebního úřadu. Cyklisté by se po novém povrchu mohli oficiálně poprvé projet nejpozději na začátku letních prázdnin.

„Jsem moc rád, že se dokončil další úsek cyklostezky sv. Zdislavy. První etapa prací začala již v roce 2017, přičemž na přípravě se pracuje již od roku 2012. Zhruba 38 kilometrů dlouhá trasa má propojit Nový Bor s Bílým Kostelem nad Nisou na Liberecku. Hlavním cílem projektu je odvést cyklisty z frekventované silnice I/13 a I/9 mezi Libercem a Děčínem," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort dopravy.

Otevření dalšího úseku cyklostezce sv. Zdislavy<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého krajeNyní dokončená cyklostezka se nachází jihozápadně od obce Bílý Kostel nad Nisou podél silnice I/13 v nadmořské výšce v rozmezí 297-340 m n. m. Navazuje na bývalou silnici I. třídy ze sousední obce Rynoltice, která je nyní zčásti využívána jako lesní cesta vedoucí z lokality Na Rozkoši před jejím napojením na silnici I/13. Stezka pokračuje obloukem po pozemku po bývalé silnici I. třídy, který je nyní zemědělsky obhospodařovaný, a u vodoteče se přimyká k silnici I/13, podél které vede až do obce Bílý Kostel nad Nisou, kde se napojuje na tamní komunikaci. Trasa prochází nezastavěným územím tvořeným zemědělskými pozemky.

„Z vybudované cyklostezky mám velkou radost. Obec Bílý Kostel nad Nisou se díky tomu stala významnou lokalitou z pohledu cyklodopravy v celém Libereckém kraji. Dochází k propojení dvou významných cyklostezek tohoto regionu - cyklostezky sv. Zdislavy a cyklostezky Odra-Nisa. Došlo také k bezpečnému propojení Liberecka a Českolipska," doplnil Jiří Formánek, starosta obce Bílý Kostel nad Nisou.

„Chtěl bych poděkovat panu doktorovi Pavlu Landovi, že s tímto nápadem před lety přišel a dokázal pro něj získat podporu nejen od starostů několika obcí, ale i dalších lidí a nadšenců, kteří fandí cyklistům v našem regionu. Na samém prvopočátku nově se rodící myšlenky bylo využití bývalého kolejiště zrušené železniční trati mezi Svorem, Cvikovem, Kunraticemi a Jablonným v Podještědí. Inspiraci jsme v té době našli v Rakousku i na jižní Moravě, kde tímto způsobem postavili krásné cyklostezky. Dalším důvodem, proč se snažíme o vybudování celého úseku mezi Novým Borem a Bílým Kostelem nad Nisou je propojení dalších páteřních cyklostezek v Libereckém kraji. Chceme tím především přispět ke zvýšení bezpečnosti a rozvoji cyklodopravy podél silnice I/13, kde již v minulosti došlo k vážným střetům cyklistů s dopravními prostředky, a bohužel došlo i k několika úmrtím. Kolem Jablonného jsou i krásné cyklotrasy směřované do přeshraničního Saska, a proto bychom návštěvníkům Lužických a Žitavských hor rádi nabídli další alternativní trasy, a to především pro rodiny s dětmi," doplnil Jiří Rýdl, starosta města Jablonné v Podještědí a také předseda zájmového sdružení právnických osob Cyklostezka sv. Zdislavy.

Otevření dalšího úseku cyklostezce sv. Zdislavy<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje„Důležitou součástí naší činnosti jsou nejen dálnice, železnice a mosty, ale i lesní komunikace, polní cesty a cyklostezky. Nový úsek cyklostezky sv. Zdislavy o délce 1,2 kilometru mezi Bílým Kostelem a Jítravou je dalším cyklistickým propojením Liberce s malebným Podještědím přes Ještědský hřeben - nyní výrazně bezpečnější a zřejmě i s nejnižším výškovým profilem," dodal Miroslav Slatinka, ředitel závodu Liberec, EUROVIA CZ ze Skupiny VINCI Construction CS.

Do podpory cyklodopravy letos Liberecký kraj investuje zhruba 16,5 milionu korun, z toho polovina míří na výstavbu nových cyklotras nebo rekonstrukce, opravy a údržbu těch stávajících. „Pracujeme dále na stezce Greenway Jizera, kde již máme žádost o dotaci na úsek z Turnova do Svijan, dalšími žadateli jsou Svijany a Příšovice," doplnil Sviták.

Cyklostezka sv. Zdislavy prochází krajem české šlechtičny, matky rodiny a ochránkyně chudých a nemocných, která ve 13. století žila v Jablonném v Podještědí - paní Zdislavy z Lemberka. Proslula skutky milosrdenství, dobročinnosti a křesťanské lásky k bližnímu i svým léčitelským umem a charismatem uzdravování. Zasloužila se o vznik dominikánského kláštera v Jablonném v Podještědí. Paní Zdislava z Lemberka byla svatořečena v květnu 1995 a je patronkou Libereckého kraje.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kolem Liptákova. Cimrmanova cyklostezka přináší zábavu i poučení
Cyklostezka Varhany vede po zaniklé železniční trati
Cyklostezka sv. Zdislavy povede po zrušené železnici i opuštěné silnici
Policisté dohlíželi na správný pohyb na cyklostezkách
Policisté i Tým silniční bezpečnosti kontrolovali cyklostezky
S bicyklem na Kozákov, nejvyšší vrchol Českého ráje
Za zámky podél řeky Jizery. Cyklovýlet provede Českým rájem
Ralsko, Kozákov i Jizerská magistrála. Nový průvodce cyklistů krajem
Práce na cyklostezce Odra-Nisa pokračují, hotovo bude na jaře
Další úsek cyklostezky podél Jizery si projeli hejtman i starostové
Na silnici II/610 se bourá, frézuje, staví most a buduje cyklostezka
Nádražní ulice v Turnově se mění na bulvár s cyklostezkou
V údolí Olešky se připravuje stavba cyklostezky
Projektové práce na cyklostezce Greenway Jizera pokračují
Trasu plánované cyklostezky v Hrubé Skále lemují nové lípy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vítězem JBC 4X Revelations pojedenácté v řadě Tomáš Slavík!
FOTO: Rally Bohemia 2024 ovládl Dominik Stříteský
Sborník Nové pověsti Českého ráje vytvořily turnovské děti
Dny lidové architektury budou opět i v Železném Brodě na Bělišti
Plavecký bazén v Turnově mění další okna, probíhá i výmalba

Nejčtenější články

13.07.: Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
13.07.: Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
13.07.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT