Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup

24.05.2024 07:13:32 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup

K záchraně lidských životů výrazně napomáhá vybudování sítě automatizovaných externích defibrilátorů (AED). Již V. etapu projektu podpoří finančně Liberecký kraj. Krajská rada odsouhlasila přidělení účelové dotace ve výši 3.645.540 korun z krajského krizového fondu pro Zdravotnickou záchrannou službu Libereckého kraje.

„Za tento projekt jsem upřímně rád. Při záchraně lidského života jde mnohdy o vteřiny. V současné době je přístrojů AED v Libereckém kraji rozmístěno přes 100. Vyškolení tzv. first respondeři z řad Policie ČR, profesionálních i dobrovolných hasičů, Horské služby a některých městských policií jsou s tímto přístrojem u pacienta často dříve než zdravotničtí záchranáři. Tím významně zvyšují jejich šance na přežití a také na kvalitní život po této nepříjemné mimořádné události. Ročně se díky AED podaří zachránit zhruba dvě desítky lidí," uvedl Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví.

V rámci V. etapy projektu AED pro Liberecký kraj se jedná konkrétně o nákup 25 přístrojů AED, 65 baterií a 80 nových obalů. Součástí dotace je také finanční cifra vyčleněná na proškolení stávajících i nových členů týmů tzv. first responderů (celkem se jedná o 2.000 osob).

„Součástí V. etapy je i nákup pohotovostních brašen Panik, které budou obsahovat základní vybavení, a to například pro zástavu masivního krvácení. Budou součástí každé sanity ZZS LK a záchranáři je v případě potřeby na místě události předají ostatním členům IZS. Podobný projekt v České republice zatím neexistuje," dodal radní Richter.

Během prvních dvou etap, v roce 2017 a 2018, bylo předáno celkem 80 AED Krajskému ředitelství Policie Libereckého kraje, Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje, jednotkám Sborů dobrovolných hasičů a Horské službě, a to za částku 5.025.042 korun. V ní byly zahrnuty kromě pořízení AED i náklady na školení policistů a hasičů. V rámci III. fáze z roku 2022 jich kraj nakoupil celkem 19 včetně 25 baterií. Na jejich pořízení poskytl kraj Zdravotnické záchranné službě Libereckého kraje tehdy celkem 921.250 korun. Ve 4. fázi (také v roce 2022) se jednalo o nákup jednoho záložního a dvou cvičných AED a mzdové náklady na školitele, celkem za 567.600 korun.

Přístroje jsou umisťovány po regionu tak, aby doplňovaly plošné rozmístění výjezdových skupin ZZS LK. Pro zvýšení bezpečnosti návštěvníků Libereckého kraje byly pro umístění AED vytipovány špatně dostupné horské chalupy a také pět nejnavštěvovanějších kulturních památek. Příkladem jsou defibrilátor v hotelu na Ještědu, v bufetu na Knajpě, na Hřebínku, na Vosecké Boudě, Vrbatově Boudě nebo na Dvoračkách. Jeden AED přístroj je umístěný i v budově Krajského úřadu Libereckého kraje.

Přehled zásahů pomocí AED:
rok 2023: 331 (15 zachráněných)
rok 2022: 336 (18 zachráněných)
rok 2021: 407 (21 zachráněných)
rok 2020: 312 (16 zachráněných)
rok 2019: 181 (15 zachráněných)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj nakoupil další defibrilátory pro policii a hasiče
S defibrilátorem pomohli policisté při kolapsu seniora v Železném Brodě
Nové lékařské vozy liberecké záchranky míří do provozu
Lidé v kraji se dočkají záchranářů dříve než do požadovaných 20 minut
Policisté z Lomnice a Mimoně pomohli díky AED zachránit životy
Den Linky 155 připomene operátory zdravotnické záchranné služby
Kraj chce koupit pro záchrannou službu šest nových sanitek
Pod vrcholem Sněžky pomocí defibrilátoru zachránili staršího muže
Krajská zdravotnická záchranná služba spouští 2. etapu projektu AED
Hasiči zachraňují životy pomocí defibrilátorů AED

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
V Chuchelně uvízl na stromě paraglaidista
Obrazem: 19. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana
Hořela skládka odpadu v Košťálově

Nejčtenější články

16.06.: Hořela skládka odpadu v Košťálově
16.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
14.06.: V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT