Den architektury pozve v našem kraji opět za architektonickými skvosty

25.09.2023 07:33:10 | Autor: Silvie Marková | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily,Liberecký kraj,Pojizeří

Den architektury pozve v našem kraji opět za architektonickými skvosty

Největší architektonický festival u nás nabídne od 29. září do 5. října na více jak 450 zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. Pestrý festivalový program se uskuteční i v Libereckém kraji a pozve opět na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s poutavým výkladem, přednášky nebo program pro děti.

Festival se letos zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.-21. století. „Na nejrůznějších místech republiky připomeneme také dílo výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a vydáme se také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás - Karla Pragera, který se narodil před 100 lety," dodává zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová. Program Dne architektury vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty.

Vstup na akce je zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity rezervace předem. Podrobný program je k dispozici na www.denarchitektury.cz.

13. ročník festivalu Den architektury nabízí bohatý program i v Libereckém kraji. Například v Jablonci nad Nisou se mohou zájemci vydat na procházku po skrytých dvorech, vnitroblocích, podzemních prostorách i běžně nepřístupných architektonických skvostech v centru města. V Kamenickém Šenově pozvou festivaloví průvodci do krovů dvou zcela odlišných staveb, a to barokního kostela Narození sv. Jana Křtitele a "industriálního chrámu" sklářské huti Jílek. Zájemci mohou nahlédnout také do sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. Oceňovaná současná realizace podle návrhů Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha unikátním způsobem propojuje původní dva památkově chráněné domy s dvěma novými budovami.

V Liberci bude věnována diskuse a přednáška dnes již ikonické stavbě vysílače a horského hotelu Ještěd architekta Karla Hubáčka, která v letošním roce slaví jubilejní 50. výročí svého otevření. Své dveře otevře festivalovým návštěvníkům opět Továrna Masných v Lomnici nad Popelkou. Tentokrát se exkurze v duchu festivalového motta „Objev konstrukce!" zaměří zejména na konstrukční řešení bývalé mechanické tkalcovny z poloviny 19. století. Výklad doplní představení původních historických plánů budovy. Prohlídka bude doplněna i o prezentaci historických strojů určených k zacházení a práci s kovem.

V Semilech program nabídne procházku po zásadních stavbách centra města (obecní dům, archiv města, spořitelna, městský úřad) až k autentické prohlídce Mateřské školy Treperka a waldorfská. Další z akcí zde bude komentovaná prohlídka kulturního centra Golf spojená s přednáškou o historii a současném stavu této výrazné stavby ze sedmdesátých let minulého století. Po stopách architekta Vladimíra Krýše se festival vydá v Turnově a pozve na komentovanou prohlídku obřadních a církevních staveb realizovaných před 2. světovou válkou. Zahrne například novostavbu turnovského sboru Církve československé, márnici nebo obřadní síň na hřbitově u kostela Narození Panny Marie.

Pestrý program opět připravil spolek Avantgart v Zauhlovačce, který se bude věnovat památce od architekta Leopolda Bauera ve Vratislavicích nad Nisou. Po prohlídkách věže a výstavy Konverze věžových vodojemů bude následovat projekce filmu Sestavený život věnující se komunitnímu bydlení. Ve Vratislavicích nad Nisou mají zájemci možnost zavítat také na komentovanou prohlídku po nové městské knihovně od studia atakarchitekti. Spojení původního objektu bývalé fary s moderní přístavbou dalo vzniknout jedinečnému prostoru, jehož kvalit si cení laická i odborná veřejnost. V loňském roce získala čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu 2022.

Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Jeho 12. ročník zamíří v termínu 29. 9. - 4. 10. 2023 do 26 měst po celé republice, na Slovensku i do Berlína. Letos představí 38 krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design v celkem čtyřech festivalových sekcích - Konstrukce, Limity originality, Persony a Inspirace Adama Štěcha. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci, přednášky a další speciální akce. Více informací naleznete na webu www.filmarchitektura.cz.

Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Den architektury 2023 připravují i v Turnově
Deštivá procházka v rámci Dne architektury v Turnově
Den architektury zve v našem kraji na vodní elektrárny i domy sklářů
V Turnově proběhl vydařený Den architektury
Festival Den architektury vyrazí po stopách tramvají, továren i obcí
Třetí ročník Dne architektury v Turnově se vydařil
Dny architektury v kraji představí Baťu, horolezce i železniční depo
Den architektury předvedl Turnov z různých perspektiv

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován

Koncertní turné s kapelou a smyčcovým triem nazvané Dvě slunce právě absolvuje zpěvačka Aneta Langerová. V úterý 5. prosince od 19 hodin zavítá do jabloneckého divadla. Aneta Langerová se po vzácném čase Na Radosti vydala domů do svého nitra a stala se pozorovatelem nových příběhů.

Dva drony pro bezpečnější Jablonec

Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body
Ježíškova vánoční pošta je v turnovském infocentru otevřená
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
02.12.: Adventní a vánoční Valdštejn začíná
02.12.: Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT