Den Krkonoš přilákal českého i polského ministra životního prostředí

01.07.2014 11:54:36 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí,Krkonoše

Den Krkonoš přilákal českého i polského ministra životního prostředí

Na první prázdninový den letos padl Den Krkonoš, který oslavily stovky návštěvníků hor a s nimi i ministři životního prostředí Česka a Polska. Ministr Richard Brabec se se svým polským protějškem Maciejem Grabowskim sešel na Sněžce, kde došlo na podpis nové dohody o spolupráci, kterou mezi sebou podepsali ředitelé Správy KRNAP a Karkonoskiego Parku Narodowego. Nová dohoda potvrdí dlouhotrvající oboustrannou spolupráci ve vědě a výzkumu, monitoringu a propagaci Krkonoš.

První dohodu o spolupráci podepsali někdejší ředitelé v roce 2004. Následujících deset let ukázalo, že přeshraniční spolupráce v pohoří, jakým jsou Krkonoše, je cestou správným směrem. 

„Kvalita přeshraniční spolupráce mezi správami krkonošských národních parků může být příkladem pro naše ostatní národní parky. Ne nadarmo byla dlouhodobá a kvalitní přeshraniční spolupráce správ obou parků nedávno oceněna asociací Europarc Federation zvláštním certifikátem v rámci programu Transboundary Parks Initiative," řekl ministr životního prostředí ČR Richard Brabec.

Vzájemné kontakty a výměna informací a zkušeností za poslední roky dosáhla nebývalé intenzity. „S kolegy na polské straně hor jsme v dennodenním styku, řešíme spolu množství společných projektů - ať v oblasti propagace, vědy a výzkumu, tak i monitoringu," uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

V rámci Dne Krkonoš připravila Správa KRNAP pro návštěvníky na hřebenech hor (na české i polské straně) několik stánků, kde se zájemcům věnovali lektoři ekologické výchovy a formou různých her jim přibližovali unikátnost okolní přírody. V odpoledních hodinách ministři a ředitelé národních parků společně otevřeli nedávno opravenou Jantarovou cestu. Její oprava se uskutečnila v rámci projektu Rekonstrukce turistických chodníků ve východních Krkonoších, spolufinancovaného na české straně z prostředků Operačního programu Životní prostředí. Jedná se zhruba o 500 metrů dlouhý úsek cesty, která byla v zoufalém technickém stavu a byla opravena tradiční technikou užívanou v Krkonoších po staletí, zvanou štětování. Jantarová cesta je jedním z úseků takzvané Slezské cesty. Je ohraničena Luční boudou a Karpaczem.

Den Krkonoš pak ministr Brabec zakončil slavnostním křtem nové knihy Příběh Luční boudy z cyklu historických příběhů o krkonošských boudách. Příběh Luční boudy historika a emeritního ředitele Krkonošského muzea Miloslava Bartoše vydala Správa KRNAP v roce 2014. Jde o publikaci z cyklu historických příběhů krkonošských chat, který odstartovala v roce 2012 publikace Příběh Erlebachovy boudy.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Strážci na koních vyjedou v Krkonoších již tento víkend
Krkonoše a ukrajinský Syněvyr budou spolupracovat
Bagr v Labské soutěsce pracuje legálně, je nutné opravit nosnou zeď
Systém včasné výstrahy má ochránit Krkonoše před povodněmi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na podporu obchodů na venkově rozdělí kraj téměř čtyři a půl milionu

Malé prodejny na venkově i letos podpořil Liberecký kraj, a to prostřednictvím dotačního programu nazvaného Obchůdek 2021+. Peníze zamíří do obcí do tisíce obyvatel, případně do obcí do tří tisíc obyvatel, v jejichž místních částech žije méně než tisícovka lidí a na jejichž území se nachází nejvýše jedna maloobchodní prodejna s převahou prodeje potravin a nápojů. „V programu bylo stejně jako v předchozím roce k dispozici 4,4 milionu korun. 3,8 milionu poskytlo ze svého rozpočtu ministerstvo průmyslu a obchodu a šesti sty tisíci korunami přispěl Liberecký kraj," uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Skleníky v liberecké botanické zahradě se dočkají obnovy

Více než 20 let staré opláštění skleníků v liberecké botanické zahradě se dočká obnovy. Liberecký kraj poskytne na tento projekt celkem 2 160 000 korun mimo běžný rozpočet organizace. Nové skleníky bude mít botanická zahrada ještě letos, s nejvyšší pravděpodobností už na konci října letošního roku. „Opláštění skleníků v botanické zahradě je v nevyhovujícím stavu. Je poškozené UV zářením, má mnoho prasklin v plexiskle, které navíc zarůstá mechem. Netěsní tam také střechy i okna. Rozhodli jsme se proto vyhovět žádosti pana ředitele Václava Lenka o účelový příspěvek mimo rozpočet organizace a poskytneme botanické zahradě na obnovu skleníků 2 160 000 korun," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První návštěvníky na hradech a zámcích uvítá velikonoční výzdoba
Policisté kontrolovali dodržování rychlostních limitů
Vítězové druhé ligy z Malé Skály zakončili sezonu výhrami nad Dvorem
Žáci ze Žižkovky získali v mezinárodní literární soutěži 18 ocenění
Pašijové hry zahájí novou sezonu na Valdštejně

Nejčtenější články

26.03.: Silnice kolem Souše bude od čtvrtka 28. března opět průjezdná
27.03.: 8 metrů – letošní maximum na Mapě republiky
27.03.: Šestá výstava v Original Gallery je ve stylu kubismu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT