Den Linky 155 připomene operátory zdravotnické záchranné služby

14.05.2020 19:33:37 | Autor: Michael Georgiev | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Den Linky 155 připomene operátory zdravotnické záchranné služby

Jejich hlas je ten první, který uslyšíte, když vytočíte linku 155. Jejich hlas je ten, co vás uklidní, jejich hlas vám radí, jak postupovat v nečekané situaci. Jejich hlas vás navádí a díky němu jste možná už i vy někdy zachránili lidský život. Nikdy je neuvidíte, přesto jsou to právě oni, kdo musí vědět, jak si poradit v každé situaci. Operátoři zdravotnické záchranné služby. V pátek 15. 5. slavíme jejich den. Den Linky 155.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje je na své operátory hrdá. Obzvláště nyní - v době po vyhlášení nouzového stavu je na ně vyvíjen každý den enormní tlak. Počet hovorů, které každý den vyřizují, stoupl v průměru zhruba o tisícovku měsíčně. Zatímco v březnu /dubnu/ loňského roku vyřídili 17 857 /16 827/ hovorů, letos to ve stejných měsících bylo 20 527/18 048/. To je v průměru 632 hovorů za den.

A jak vlastně operátoři pracují? Zatímco radí volajícímu na lince, jak postupovat na místě, zároveň rozbíhají složitý řetězec. Koordinují a předávají informace mezi volajícím, záchranáři a nemocnicí. Pokud je to nutné a možné, rozběhne se i systém AED - tedy aktivace defibrilátorů rozmístěných mezi hasiči nebo policisty. Ty je nutné všechny nepřetržitě koordinovat a rozhodovat o případném posílení pomoci. Operátor tedy musí v podstatě nepřetržitě komunikovat s volajícím a poskytovat mu instrukce k zajištění první pomoci do příjezdu výjezdové skupiny na místo události. A je i tím, kdo koordinuje předávání pacientů nemocnicím jako cílovým poskytovatelům akutní lůžkové péče.

Jedním z nejtěžších úkolů operátorů je poskytování pokynů volajícím tak, aby je správně pochopili a aby i naprosto neinformovaný člověk dokázal zabezpečit první pomoc postiženému, případně sám sobě. Pro tuto činnost jsou operátoři speciálně vyškoleni. Právě proto mohou prostřednictvím telefonu pomoci volajícímu provádět postupy pro záchranu života do doby, než na místo dorazí záchranáři.

Hlavním úkolem operačního střediska je nepřetržitý příjem tísňových volání a jejich vyhodnocení, řízení a koordinace činnosti výjezdových skupin celého Libereckého kraje. Tísňové výzvy přicházejí z území Libereckého kraje na linku 155, případně z operačních středisek ostatních složek integrovaného záchranného systému. Zdravotnické operační středisko je centrálním pracovištěm operačního řízení, které pracuje v nepřetržitém režimu. To znamená, že nikdy nemůže nastat okamžik, kdy by vyzvánějící telefon nikdo nezvedl.

Zdravotnické operační středisko Záchranné zdravotnické služby Libereckého kraje vzniklo 1. ledna 2007 sloučením bývalých okresních dispečinků ZZS okresů Liberec, Česká Lípa, Jablonec nad Nisou a Semily. Hlasy, které jako první pomáhají lidem v krizových situacích, patří operátorům - sestrám specialistkám v oboru intenzivní péče s kurzem Operační řízení přednemocniční neodkladné péče.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj chce koupit pro záchrannou službu šest nových sanitek
Krajská záchranka měla v roce 2019 téměř 130 tisíc hovorů
VIDEO: Liberecká záchranka převzala deset nových vozů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Ensemble Flair a Jan Rokyta rozsvítí Fabriku 1861
Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT