Den vítězství oslaví i v krajské knihovně

07.05.2024 07:15:02 | Autor: Jan Hnělička, KVK | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Den vítězství oslaví i v krajské knihovně

V rámci oslav Dne vítězství nabízí Krajská vědecká knihovna v Liberci veřejnosti několik tematických pořadů. Zásadní část programu se uskuteční v úterý 7. května, kdy bude v 16:30 ve 2. patře vernisáží otevřena výstava Výtvarníci na západní frontě, po níž bude následovat třetí ročník semináře pro veřejnost Liberec v Říšské župě Sudety III.

U příležitosti 79. výročí konce druhé světové války v Evropě připravila Krajská vědecká knihovna v Liberci ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a Vojenským ústřed-ním archivem - Vojenským historickým archivem Praha výstavu „Výtvarníci na západní frontě", věnující se životním osudům deseti umělců, kteří v době druhé světové války vstoupili do československého zahraničního odboje.

„Spolu s ostatními odbojáři se aktivně zúčastnili bojů na západní i středovýchodní frontě, zároveň se ale výrazným způsobem podíleli na propagaci Československa a jeho odboje prostřednictvím výtvarné i jiné kulturní činnosti," doplňuje Jan Hnělička, kurátor výstavy.

Expozice bude instalována na výstavních panelech v prostoru 2. patra knihovny, ke zhlédnutí bude v období od 7. 5. do 31. 8. 2024. Slavnostní vernisáž se v přítomnosti autora výstavy Mgr. Martina Flosmana, Ph.D. z Vojenského ústředního archivu - Vojenského historického archivu Praha uskuteční v úterý 4. května od 16:30 hod. za účasti představitelů města a kraje.

U příležitosti zahájení výstavy se ve stejný den od 17.00 ve Velkém sále ve 2. patře uskuteční seminář pro veřejnost „Liberec v Říšské župě Sudety III", na kterém přednášející z krajské knihovny, Technické univerzity v Liberci a Severočeského muzea v Liberci představí hlavní město sudetské župy z různých tematických pohledů. Posluchači se nejprve seznámí s libereckým odbojářem-výtvarníkem a poválečným ředitelem Gymnázia F. X. Šaldy Zdeňkem Loudou. Poté budou následovat přednášky o zřízení a vlivu Speerova Zbrojního inspektorátu v říšské župě či poválečným retribucím a aktivitám liberecké Trestní nalézací komise. Na závěr semináře proběhne oficiální představení nové publikace „Vyrovnání se s válečnými zločiny a zločiny kolaborace po druhé světové válce v Liberci" od Mgr. Kateřiny Portmann, Ph.D. z katedry historie TUL.

„Připomínat si a seznamovat se s vlastní historií je pro život každého z nás zcela zásadní. Náš pocit, že se hrůzy války děly už dávno, jako lidstvo jsme se posunuli a jsme v bezpečí, vzal za své nejpozději před dvěma lety invazí Ruska na Ukrajinu. A když se vrátíme do historie území Sudet, kde dnes žije většina z nás jako potomci po válce přistěhovalých rodin, zjistíme, že je velmi komplikovaná. Odsun sudetských Němců po druhé válce navíc znamenal naprosto zásadní dopad na toto území a důsledky jsou a budou patrné ještě velmi dlouho. Jsem ráda, že se tato témata otevírají," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V sobotu 11. května se pak opět ve Velkém sále od 10 do 15 hodin uskuteční veřejná výstavní soutěž plastikových modelářů, pořádaná libereckým Spolkem přátel letectví - modelářským klubem, na které svá díla představí jak mládež, tak dospělí.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přírodu na Sněžce opět chrání ochranné sítě
Policie šetří případ smrti mladého muže v Semilech
Memorandum o Ještědu má otevřít kraji možnost koupě objektu
Křížem krážem Semilskem až na Myší skálu
V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka

Nejčtenější články

17.06.: Policie šetří případ smrti mladého muže v Semilech
16.06.: Hořela skládka odpadu v Košťálově
16.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT