Děti z chudých rodin se opět dočkají bezplatného školního stravování

18.08.2023 07:34:49 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Děti z chudých rodin se opět dočkají bezplatného školního stravování

Administrativních a věcných změn dozná původní projekt Potravinová pomoc dětem v Libereckém kraji, který fungoval od školního roku 2015/2016 do současnosti. Nyní se chystá projekt nový, který bude vycházet ze stejných principů, mění se však forma poskytování dotace. Aktuální projekt nese název Podpora školního stravování v Libereckém kraji.

„Jsem rád, že opět zajistíme dětem pravidelnou stravu a zamezíme jejich vyčleňování z kolektivu. Liberecký kraj byl průkopníkem v projektu Potravinové pomoci a dlouhodobě a systematicky pomáhal zabezpečit školní stravování dětem, které pocházejí z ekonomicky slabých a sociálně znevýhodněných rodin. Došlo ovšem k určitým administrativním a věcným změnám v uskutečnění nového projektu," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Konkrétní přehled změn a srovnání s původním projektem:

Původní projekt:

Potravinová pomoc dětem v Libereckém kraji

Současný projekt:

Podpora školního stravování v Libereckém kraji

100 % hrazeno z fondů EU

90 % hrazeno z fondů EU, 10 % spoluúčast kraje

v rámci projektu bylo možné partnerství, školy měly smlouvu o partnerství a byly součástí projektu

v rámci projektu není možné partnerství, Liberecký kraj je žadatel o dotaci, a finanční prostředky poté rozdělí v rámci vlastního dotačního programu s vlastními pravidly

cílovou skupinou byly děti ve věku 3-15 let

cílovou skupinou jsou děti ve věku 2-19 let

byly hrazeny skutečné náklady na stravování (tzn. každý partner měl jiné náklady)

bude hrazeno formou jednotkových nákladů, tzn. každý žadatel o dotaci v rámci dotačního programu dostane stejnou částku za odebranou stravu (bez ohledu na skutečné náklady na stravování)

Nový dotační program, který bude vyhlášen v případě, že Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) schválí projekt „Podpora školního stravování v Libereckém kraji" a Liberecký kraj tak získá dotaci až ve výši 14,5 milionu korun, je zaměřen na děti, jejichž rodič/zákonný zástupce se nachází v hmotné nouzi a pobírá příspěvek na živobytí.

Žadateli o dotaci jsou v tomto případě školy/školská zařízení, která tyto děti navštěvují. Dítě může být zařazeno do bezplatného stravování poté, co rodič podepíše čestné prohlášení a dodá kopii potvrzení Úřadu práce, že rodina pobírá příspěvek na živobytí. Ačkoliv nový dotační program bude vyhlášen až v září letošního roku a žádosti mohou školy/školská zařízení podávat od října, uznatelné výdaje na stravování dětí z cílové skupiny budou proplaceny už od 1. září 2023, pokud o to škola/školské zařízení požádá.

Po vyhlášení výzvy ze strany MPSV vyvstalo několik závažných nejasností ohledně systému čerpání dotace. Například se výrazně změnilo postavení krajů a škol/školských zařízení, kde není povoleno partnerství. Dále MPSV přeneslo veškerou administrativu na kraje, neboť změna způsobu financování (tzv. jednotkové náklady) neumožňují školám profinancovat jejich administrativní zátěž. Rovněž se zvýšilo riziko nezpůsobilých výdajů, neboť neodebraný neodhlášený oběd nebude proplacen apod.

„Proto jsme se spolu s dalšími kraji - především Karlovarským, Ústeckým a Moravskoslezským - snažili o úpravu výzvy tak, aby se administrativní zátěž řízení projektu snížila na minimum. Bohužel nedošlo ke shodě mezi ministerstvem a kraji. Teprve na konci letošního května se uskutečnilo jednání mezi panem ministrem Marianem Jurečkou a zástupci krajů, při kterém ministerstvo požadavky krajů odmítlo. To mělo za následek posunutí doby, kdy bude ze strany Libereckého kraje podána žádost o dotaci, a tím pádem i vyhlášení nového dotačního programu Libereckého kraje zaměřeného na potravinovou pomoc dětem pocházejících z rodin v sociální nouzi. Dalším problémem výzvy je nedostatečná finanční alokace především pro strukturálně postižené kraje, mezi něž lze v tomto případě řadit i Liberecký kraj. Proto jsme museli přistoupit k zúžení kritérií pro zařazení dětí do bezplatného stravování," uzavřel Čeřovský.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký kraj se zapojí již poosmé do potravinové pomoci dětem
Kraj se opět zapojil do projektu Potravinová pomoc dětem
Kraj rozdělí posedmé miliony na jídlo pro děti ve školách a školkách
Již posedmé se kraj zapojí do projektu Potravinová pomoc dětem
Do projektu potravinové pomoci se v Libereckém kraji zapojí 71 škol
Potravinová pomoc míří do škol v Libereckém kraji již popáté
Obědy pro děti z rodin v hmotné nouzi míří do škol již počtvrté
Kraj bude opět žádat podporu stravování dětí z finančně slabých rodin
Dětem ze sociálně slabých rodin budou opět zaplaceny obědy
Projektem potravinové pomoci pomůže Liberecký kraj dětem již potřetí

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony

Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.

Bojíte se o své kolo? Zabezpečte ho!

Forenzní značení jízdních kol syntetickou DNA je moderní a dnes již velmi rozšířená identifikační metoda, která funguje jako prevence krádeží. Používá se především pro jízdní kola a elektrokola (jiné předměty a prostředky jsou značeny pouze výjimečně, po dohodě). Pro označení jízdního kola je použit certifikovaný gel s mikrotečkami, který je viditelný pouze pod ultrafialovým světlem. Tímto gelem je bodově označeno kolo na deseti místech. Termíny forenzního značení jízdních kol v Turnově jsou pátek 22. září a sobota 23. září vždy od 10 do 14 hodin u služebny MP Turnov. Označení kola a zavedení do registru trvá přibližně 20 minut. Je tedy potřeba si rezervovat termín s časem na telefonu Městské policie Turnov: 723 389 122.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
Fokus Fest 2023 míří do Semil
V Rokytnici zahraje na varhany Vladimír Roubal
VIDEO: Ohlédnutí za Slavnostmi města Desná 2023
Den architektury 2023 připravují i v Turnově

Nejčtenější články

24.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého podzimního kola
25.09.: Žitavská úzkokolejka ukáže českým fanouškům zákulisí naposled
24.09.: Roboti v knihovně aneb Meet and Code Semily 2023

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT