Děti ze semilských škol objevily zajímavé příběhy z historie svého města

26.06.2014 10:09:24 | Autor: TZ města Semily | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Děti ze semilských škol objevily zajímavé příběhy z historie svého města

Dramatické životní osudy Hany Dvořákové (rozené Krskové), Miloše Plachty, Ladislava Trejbala, Jiřího Wonky či Bedřicha Šimůnka by možná zůstaly zapomenuty, nebýt žáků ze semilských základních škol, kteří jejich příběhy objevili a zdokumentovali ve společném projektu společnosti Post Bellum a Semil 2014 nazvaném Příběhy našich sousedů.

Slavnostní závěrečná prezentace příběhů ze Semilska proběhla pod záštitou starosty města Semily Jana Farského a za účasti pamětníků, dětí, jejich pedagogů, rodičů a zástupců města v pondělí 23. června 2014 v kině Jitřenka.

Na slavnostní odpoledni představilo pět žákovských týmů ze zapojených semilských škol příběh „svého" pamětníka, i to, jak jej objevovaly. Práce dětí umístěné na portálu www.pribehynasichsousedu.cz/pp/pribehy-pametniku/semily i jejich vystoupení na závěrečné slavnostní prezentaci ohodnotila odborná porota, ve které zasedl Ivo Navrátil ze Státního okresního archivu Semily, Stanislav Ulvr z Gymnázia Ivana Olbrachta v Semilech a Viktor Portel, dokumentarista z organizátorské společnosti Post Bellum.

Vítězem soutěžního projektu se stal tým žáků ze ZŠ Ivana Olbrachta, kteří pod vedením paní učitelky Ivany Bělkové zpracovali příběh odbojáře a politického vězně Ladislava Trejbala. Děti si odnesly poukazy na chytré mobilní telefony, které dostanou od partnera projektu společnosti Vodafone a mnoho dalších cen od města Semily a společnosti Post Bellum.

„Pátrání po pamětnících a zaznamenávání jejich příběhů děti prožívají jako úplnou detektivku a přitom se seznamují s nedávnými dějinami mnohem intenzivněji než v klasické hodině dějepisu. Od září 2014 plánujeme realizaci druhého kola projektu Příběhy našich sousedů v Semilech, které bude zakončeno v únoru 2015. Poté bychom rádi ve spolupráci s městem Semily pamětníky, jejichž příběhy žákovské týmy v rámci projektu sesbírají a zpracují, představili veřejnosti prostřednictvím pamětnické výstavy," upřesnila manažerka projektu Hana Hniličková ze sdružení Post Bellum.

Post Bellum: Příběhy našich sousedů

Žáci v rámci projektu vyhledávají ve svém okolí pamětníky války, totalitních režimů nebo holokaustu a jejich vyprávění audiovizuálně nahrávají a publicisticky zpracovávají do ucelených životních příběhů, které jsou poté uloženy na stránkách www.pribehynasichsousedu.cz a ve sbírce www.pametnaroda.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Svědectví pamětníků odhalují v turnovském muzeu Příběhy 20. století
Semilští žáci se zapojí do projektu Příběhy našich sousedů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Uzavření registru a evidence obyvatel v Turnově ve středu 18. května

Odbor správní informuje občany Turnova, že ve středu 18. května 2022 bude po celý den uzavřen registr a evidence obyvatel z důvodu povinného školení v souvislosti s volbami 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

O titul Vesnice roku 2022 se letos v kraji utká dvanáct obcí
Sekera v turnovském muzeu vypráví příběh starý sedm tisíc let
Přepeře jasnou výhrou potvrdily roli favorita na hřišti posledního Ústí
Rakouská knihovna v Liberci slaví třicítku přednáškou i výstavou
Kynologové Horské služby jsou plně připraveni na letní sezonu

Nejčtenější články

15.05.: FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
15.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
14.05.: Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT