Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad

29.11.2023 18:09:02 | Autor: Matěj Hejduk | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily

Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad

V rámci Projektového dne si žáci devátých tříd semilské Základní školy Dr. Františka Ladislava Riegra si ve čtvrtek 16. listopadu připomněli, proč se 17. listopadu do školy nechodí. Na zpestření výuky se podílely učitelky dějepisu, češtiny, zeměpisu a hudební výchovy.

9. B se první dvě hodiny věnovala části o společensko-politické situaci před a po revoluci, literatuře a hudbě. Druhý dvouhodinový blok patřil historicko-geografickému pohledu, doplněnému letos poprvé o ukázku tradičních volnočasových aktivit.

Mezitím si 9. A prošla obě stanoviště v opačném pořadí. Na závěr čekalo obě třídy promítání filmuZ deníku Ivany A.

Pro „béčko" první část byla věnována Sametové revoluci z pohledu literatury, politiky a hudby. Hned na začátek si děti za klavírního doprovodu zazpívali píseň Jaroslava Hutky Náměšť. Po rozezpívání následovala pohybová rozcvička.

Před dětmi ležely na zemi lístky s pojmy. Cílem bylo rozdělit je na před- a polistopadové. Chlapci z 9. B sbírali pojmy z předrevoluční doby. Problémy jim nedělaly lístky se slovy jako „bony", „Rudé Právo" nebo „cenzura". Po delším váhání si správně vzali i „výjezdní doložku". Naopak příliš aktivní byli u pojmu „profesionální armáda". Dívky zase vyhodnotily jako sousloví spojená s demokracií „politické procesy" a „emigraci". U pojmů, jako byly „nezávislé soudy", „nezaměstnanost" nebo „Evropská unie" už nezaváhaly.

Projektový den na ZŠ F. L. Riegra v Semilech<br />Autor: Matěj Hejduk Dále děti čekalo seznamování s fungováním literatury před rokem 1989. Přečetly si ukázky oficiální literatury propagované režimem, jako byl třeba Občan Brych Jana Otčenáška nebo Reportáž psaná na oprátce Julia Fučíka. Někteří dostali do ruky texty jako Kunderův Žert nebo Klímovu Lásku a smetí, které byly naopak zakázané.

Celý blok učitelky prokládaly hudebními ukázkami. Kromě Hutkovy skladby zazněly písně od Karla Kryla, Marty Kubišové nebo Jaroslava Nohavici.

Geopolitickým pohled na dobu Studené války si deváťáci přiblížili v úvodu druhého bloku. Řeč se dostala k souvislosti předlistopadové situace s dneškem nebo na Berlínskou zeď a rozdělení světa na západní a východní blok. Skupina uplatnila poznatky z předchozí části při opakování české společenské situace.

Zapojit hlavy musely děti při „bourání Berlínské zdi". Každý si vylosoval lístek s otázkou a odpověď na ni si musel vyhledat na vyvěšených na chodbě. Většina žáků celkem bez problému našla odpověď, více práce jim ale dalo zapamatování, nesměli si totiž nic fotit ani zapisovat. Nakonec se třídě za pomoci vyučujících podařilo všechny úkoly splnit a svět zase propojit.

Ve čtvrté vyučovací hodině si deváťáci, narozdíl od jejich předchůdců v minulých letech, kteří se v této části učili rusky, mohli vyzkoušet, jak trávili volný čas jejich rodiče a prarodiče. Některé slečny uměly od svých babiček „přebírat", ani panák ještě nebyl dětem úplně cizí. Zato s gumou si rady nevěděly a o kuličkách většina dětí asi slyšela, ale z jejich pokusů nebylo možné pozorovat žádné větší zkušenosti.

Na závěr děti zhlédly film z roku 1989: Z deníku Ivany A., režírovaný Karlem Strachotou (film škole věnovala organizace Jeden svět na školách - Příběhy bezpráví - filmy o československých dějinách, projekt společnosti Člověk v tísni). Snímek deníkovou formou shrnuje události roku 1989, od drobnějších šarvátek demonstrantů a policie např. v době tzv. Palachova týdne až po velké demonstrace v listopadu a prosinci 1989, pád komunismu a zvolení Václava Havla prezidentem. Příběh vypráví mladá dívka, která maturuje a protože nedostala doporučení na VŠ, nastupuje do svého prvního zaměstnání.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě

Česká pop rocková kapela Vanua2 vystoupí v sobotu 2. března v jabloneckém Klubu Na Rampě. Formace vznikla před šesti lety na základech kapely Blue Effect Radima Hladíka, kde více než deset let společně působili baskytarista Vojtěch Říha (Blue Effect) a bubeník Vašek Zima (Blue Effect, Walk Choc Ice, -123 minut), kteří se po odchodu Radima Hladíka do muzikantského nebe spojili se zpěvákem Yannickem Tevim, pocházejícím z tichomořského souostroví Vanuatu. S kapelou aktuálně působí ještě kytarista Honza Samek. Podrobnosti na Našem Jablonecku

V Mašově vyroste nový vodojem, výstavbě předchází kácení v místě

Před realizací výstavby nového vodojemu Mašov a jeho propojení se stávajícím vodojemem od úterý 27. února v místě proběhne kácení. Jedná se zhruba o desítku vzrostlých stromů (většinou břízy). Dojde také k vykácení pruhu porostu pod stávajícím vodojemem pro propojení stávající a nové stavby. Investorem stavby je VHS Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dvě výhry Malé Skály v Chocni po dramatických koncovkách
Naučná stezka provede horním tokem Černé Nisy
Kraj hledá Památku roku pro rok 2023. Nominace přijímá do 30. dubna
Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

Nejčtenější články

28.02.: Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
27.02.: FOTO: Síla lidskosti podle Věry Kosové v semilské galerii
26.02.: Memorandum k výstavbě IVC v Turnově podepsáno

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT