Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad
29.11.2023 18:09:02 | Autor: Matěj Hejduk | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily
V rámci Projektového dne si žáci devátých tříd semilské Základní školy Dr. Františka Ladislava Riegra si ve čtvrtek 16. listopadu připomněli, proč se 17. listopadu do školy nechodí. Na zpestření výuky se podílely učitelky dějepisu, češtiny, zeměpisu a hudební výchovy.
9. B se první dvě hodiny věnovala části o společensko-politické situaci před a po revoluci, literatuře a hudbě. Druhý dvouhodinový blok patřil historicko-geografickému pohledu, doplněnému letos poprvé o ukázku tradičních volnočasových aktivit.
Mezitím si 9. A prošla obě stanoviště v opačném pořadí. Na závěr čekalo obě třídy promítání filmuZ deníku Ivany A.
Pro „béčko" první část byla věnována Sametové revoluci z pohledu literatury, politiky a hudby. Hned na začátek si děti za klavírního doprovodu zazpívali píseň Jaroslava Hutky Náměšť. Po rozezpívání následovala pohybová rozcvička.
Před dětmi ležely na zemi lístky s pojmy. Cílem bylo rozdělit je na před- a polistopadové. Chlapci z 9. B sbírali pojmy z předrevoluční doby. Problémy jim nedělaly lístky se slovy jako „bony", „Rudé Právo" nebo „cenzura". Po delším váhání si správně vzali i „výjezdní doložku". Naopak příliš aktivní byli u pojmu „profesionální armáda". Dívky zase vyhodnotily jako sousloví spojená s demokracií „politické procesy" a „emigraci". U pojmů, jako byly „nezávislé soudy", „nezaměstnanost" nebo „Evropská unie" už nezaváhaly.
Dále děti čekalo seznamování s fungováním literatury před rokem 1989. Přečetly si ukázky oficiální literatury propagované režimem, jako byl třeba Občan Brych Jana Otčenáška nebo Reportáž psaná na oprátce Julia Fučíka. Někteří dostali do ruky texty jako Kunderův Žert nebo Klímovu Lásku a smetí, které byly naopak zakázané.
Celý blok učitelky prokládaly hudebními ukázkami. Kromě Hutkovy skladby zazněly písně od Karla Kryla, Marty Kubišové nebo Jaroslava Nohavici.
Geopolitickým pohled na dobu Studené války si deváťáci přiblížili v úvodu druhého bloku. Řeč se dostala k souvislosti předlistopadové situace s dneškem nebo na Berlínskou zeď a rozdělení světa na západní a východní blok. Skupina uplatnila poznatky z předchozí části při opakování české společenské situace.
Zapojit hlavy musely děti při „bourání Berlínské zdi". Každý si vylosoval lístek s otázkou a odpověď na ni si musel vyhledat na vyvěšených na chodbě. Většina žáků celkem bez problému našla odpověď, více práce jim ale dalo zapamatování, nesměli si totiž nic fotit ani zapisovat. Nakonec se třídě za pomoci vyučujících podařilo všechny úkoly splnit a svět zase propojit.
Ve čtvrté vyučovací hodině si deváťáci, narozdíl od jejich předchůdců v minulých letech, kteří se v této části učili rusky, mohli vyzkoušet, jak trávili volný čas jejich rodiče a prarodiče. Některé slečny uměly od svých babiček „přebírat", ani panák ještě nebyl dětem úplně cizí. Zato s gumou si rady nevěděly a o kuličkách většina dětí asi slyšela, ale z jejich pokusů nebylo možné pozorovat žádné větší zkušenosti.
Na závěr děti zhlédly film z roku 1989: Z deníku Ivany A., režírovaný Karlem Strachotou (film škole věnovala organizace Jeden svět na školách - Příběhy bezpráví - filmy o československých dějinách, projekt společnosti Člověk v tísni). Snímek deníkovou formou shrnuje události roku 1989, od drobnějších šarvátek demonstrantů a policie např. v době tzv. Palachova týdne až po velké demonstrace v listopadu a prosinci 1989, pád komunismu a zvolení Václava Havla prezidentem. Příběh vypráví mladá dívka, která maturuje a protože nedostala doporučení na VŠ, nastupuje do svého prvního zaměstnání.
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Automat na jízdenky v libereckém parkovacím domě končí svůj provoz
Od 7. října je vypnut automat na jízdenky pro MHD v parkovacím domě v blízkosti krajského úřadu. Liberecký kraj vyhodnotil pilotní provoz systému jako neefektivní. Do konce září letošního roku bylo vydáno 923 lístků. „Avizovali jsme již na začátku, že se bude jednat o pilotní provoz, které posléze vyhodnotíme. Propojení parkovacích lístků s jízdenkou na MHD se ukázalo jako neefektivní, a tak od této možnosti počínaje dneškem ustupujeme. Náklady na provoz automatu byly minimální," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy. Parkovací dům v blízkosti sídla Krajského úřadu Libereckého kraje funguje od 2. ledna 2024. Stavba přinesla 244 míst, z toho 100 pro veřejnost. Cena parkovného činí 60 korun ve všední den a o víkendech a svátcích 30 korun.
63. Podještědské derby: Jablonec rekordně popravil Liberec
Nejvíce motivoval jablonecký tým před vzájemným derby liberecký Slovan na čele se svým novým majitelem Kaniou: ten nejdříve vyhlásil, že neuznává jabloneckého šéfa Peltu, potom se dopustil názoru, že Jablonec není pro Liberec soupeř, pokračovalo to umístěním bilbordu Slovanu v Jablonci u Střelnice a nakonec před sezonou vyhodil současného jabloneckého lodivoda. Podrobnosti k zápasu na Našem Jablonecku
Nejnovější články
Opustila nás režisérka dětských filmů Věra Plívová-Šimková
Turnov, Malá Skála a Dalešice získaly Odpadového Oskara!
Zvěrokruh je nová prodejna chovatelských potřeb v Semilech
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. podzimního kola
Liberecký tunel čeká pravidelná podzimní údržba
Nejčtenější články
12.10.: Ještěd zažije dramatický hon na lišku
13.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. podzimního kola
13.10.: Hasiči zasahovali u požáru haly ve Vratislavicích nad Nisou
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb byxx VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.