Dnes je Světový den vody. Budeme kolibříky změny?

22.03.2023 13:20:39 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Dnes je Světový den vody. Budeme kolibříky změny?

Středa 22. března je v celém světě Světovým dnem vody. OSN vyzývá každého z nás, aby se stal kolibříkem. Kolibříkem, který přináší změnu.

O kolibříkovi vypráví starobylá jihoamerická bajka: Jednoho dne v lese vypukl požár. Všechna zvířata utekla ve strachu o život. Stála na okraji plamenů a dívali se na ně s hrůzou. Nad jejich hlavami létal tam a zpět k ohni, zas a znova, malý kolibřík. Větší zvířata se kolibříka zeptala, co dělá. „Letím k jezeru pro vodu, abych pomohl uhasit oheň." Zvířata se mu smála: „Nemáš šanci, ten oheň neuhasíš!" Kolibřík odpověděl: „Dělám, co můžu."

Kolibřík nesložil ruce (nebo spíš křídla) do klína, ale doslova kapku po kapce pomáhal řešit problém. Nepozoroval průšvih, ale snažil se ho zastavit. Tak, jak bylo v jeho silách. A OSN při dnešní příležitosti vyzývá nás všechny, abychom byli takovými kolibříky. Příležitostí je spousta - vodou můžeme šetřit, anebo plýtvat. Můžeme vodu pouštět do kanalizace znečištěnou domácí chemií, nebo používání chemie zásadně omezit. Můžeme všechnu odpadní vodu pouštět do kanalizace, nebo ji aspoň částečně použít třeba na zalévání a tak ji nechat půdě. Můžeme se při svojí spotřebě rozhodnout pro potraviny a další výrobky, jejichž výroba je na vodu náročná, nebo naopak úsporná - třeba jíst méně masa, méně průmyslově zpracovaných potravin, preferovat lokální a regionální produkty (např. se značkou Krkonoše - originální produkt) a biopotraviny, apod.

Správa KRNAP se na území Krkonoš stará o 585 km drobných vodních toků (větší toky řek jsou v péči podniku Povodí Labe). Po přívalových deštích opravujeme škody, budujeme hrazenářská díla a vysazujeme břehové porosty. Hrazenářská díla již mnohokrát osvědčila svou funkčnost. Prakticky každoročně při přívalových deštích výrazně sníží riziko škod na majetku státu, obcí a měst i soukromých osob. Snažíme se odstraňovat bariéry prostupnosti pro ryby a další vodní živočichy, vracíme vodu do krkonošských vrchovišť (horských rašelinišť) a horských smrčin, které byly od 19. století systematicky odvodňovány kvůli produkci dřeva - a tak zvyšujeme záchytnou (retenční) schopnost hor a tak i jejich protipovodňovou funkci i funkci vodní zásobárny pro období sucha.

Kolibříkem změny se může stát každý z nás. Tak jen směle do toho.
#SvetovyDenVody #WorldWaterDay #VodaKrkonos #RekyKrkonos

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Oslavujeme lesy! Bez nich by to nešlo
Správa KRNAP dočasně uzavírá některé cesty v horách
Cena vstupného do polského Krkonošského národního parku se zvyšuje
Světový den mokřadů slavíme i v Krkonoších
Krakonošovy zahrádky podpoří projekty na ochranu biodiverzity
Rok 2023 je rokem 60. výročí založení Krkonošského národního parku
Navrhněte, kdo by měl získat Cenu ředitele Správy KRNAP
Pyrotechnika do národního parku nepatří
V roce 2022 pomáhaly v Krkonoších dvě tisícovky dobrovolníků
FOTO: Děti i dospělí vyráběli keramiku v dílně s Bosorkou
Stromům ve vrchlabském zámeckém parku se dostává odborné péče
Lávky a útulny získaly Krkonošskou cenu za architekturu
Správa KRNAP má nové slavnostní uniformy
Co si z louky vezmeš, to tam také vrať
21. říjen je Den jablek
Na Den stromů je v Krkonoších 18 milionů oslavenců
Sezona na krkonošských loukách pro letošek končí
Na vrcholcích Krkonoš se objevil první sníh letošní sezony
Úklid Krkonoš přinesl překvapení
Přehrážky – cesta, jak zadržet vodu v krajině
Skládky dřeva nejsou dětské prolézačky!
Krkonoše jsou po roce příprav blíž návratu motýlího krále
Energetikům v Krkonošském národním parku pomáhal vrtulník
Správa KRNAP spouští novou kampaň: Nešlap vedle, ublížíš nám hnedle!
Toužíte po kytici do vázy? Natrhejte si lupinu! Pomůžete tím přírodě
Přírodu na Sněžce ochrání sítě i letos
Tahové zkoušky prověří stav krkonošských velikánů
Nové Muttichovy němé značky jsou už v terénu
Horská pastva začíná!
Slavíme Evropský den chráněných území
Krkonoše jsou opět čistější, na skládce skončí 5 tun odpadu
Krkonošskému národnímu parku je 59 let
Federace Europarc ocenila české národní parky
Začíná další sezona na krkonošských loukách
Správa KRNAP přijímá žádosti o příspěvek na péči o travní porosty
Mokřady nad Valteřicemi jsou pokoseny a dostaly novou šanci

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Semilech rozsvítí vánoční strom v sobotu 2. prosince
Na záchranu a obnovu památek rozdělí kraj 15 milionů korun
Na konci listopadu končí v Turnově dvě sběrná místa
Rada mladších ukázala v Liberci názory studentů i otevřený přístup
Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad

Nejčtenější články

28.11.: Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
29.11.: Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad
28.11.: Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT