Dny architektury v kraji představí Baťu, horolezce i železniční depo

30.09.2020 22:55:01 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov,Liberecký kraj,Pojizeří

Dny architektury v kraji představí Baťu, horolezce i železniční depo

Začátek října bude ve znamení architektury. Od 1. do 7. října zamíří tradiční festival Den architektury do stovky českých i slovenských měst a obcí. Jeho bohatý program, čítající několik stovek akcí, nabídne zdarma procházky, přednášky nebo workshopy a zaměří se tentokrát na udržitelnost a environmentální aspekty či sociální přesah.

„Dobrá architektura ovlivňuje životy lidí napříč generacemi. Nabízí kvalitu, krásu, umění. Po letech, která se nesla ve znamení katalogových projektů, se už dnes objevují soukromé objekty, jejichž majitelé dbají na kvalitu architektonických návrhů. A nejsou to jen soukromé objekty. I veřejný sektor už nabízí ukázky dobré architektury. Letošní obsazení soutěže Stavba roku Libereckého kraje to ukázalo jasně. V průběhu Dnů architektury mají zájemci možnost vidět zajímavé stavby, zejména stavěné předchozími generacemi, a navíc s doprovodem odborníků. Je to velice inspirativní akce," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V Libereckém kraji se do festivalu zapojilo několik měst. Frýdlant v Čechách si na 3. října připravil dvě akce, a to procházku na téma Revitalizace náměstí T. G. Masaryka (2009-2011), která představuje nejvýraznější a zároveň nejhodnotnější současný stavební zásah do historického jádra města. Nikoliv však jediný: restaurování nově odhaleného úseku městských hradeb (2014), renovace autobusového nádraží (2010) a přestavba bývalé textilní továrny Ignatze Eisenschimmela na obchodní centrum (2010) citelně proměnily městský prostor. Na procházce po těchto stavbách doprovodí spoluautor revitalizace frýdlantského náměstí architekt Vladimír Balda.

V rámci akce Hurá dovnitř se budou moci ve Frýdlantu návštěvníci podívat do nedávno zrekonstruovaného někdejšího obchodního domu Baťa od Franze Künzla z roku 1931, inspirovaného funkcionalismem. Interiéry představí architekt Ladislav David.

Zajímavou procházku, během níž budou potřeba boty do vody nebo vysoké holínky, si připravilo město Jablonec nad Nisou, kde je na 4. října od 10 hodin připravena procházka s krajinářkou Lucií Baldovou. Ta představí návrh lineárního parku kolem Bílé Nisy. V mokré a studené části procházky korytem Bílé i Lužické Nisy s architektem Jakubem Chuchlíkem účastníci odhalí nečekaný pohled na morfologii, urbanismus i architekturu města.

Město Liberec zve návštěvníky 3. října od 14.00 v rámci procházky s historikem architektury Jaroslavem Zemanem prohlídku vybraných staveb období, kdy vznik říšské župy Sudety a připojení pohraničních oblastí k Německu se navenek projevily také prostřednictvím architektury, která byla výrazně ideologicky zabarvená. Účastníci procházky zhlédnou také nerealizované vize na přestavbu Liberce, hlavního města nově ustanovené župy. Součástí bude prohlídka budovy bývalé Obchodní komory, dnešní budovy C Technické univerzity Liberec.

Rozsáhlý stavební areál Krajské nemocnice Liberec představuje zajímavou a pro Liberec typickou stavební skrumáž budov z různých časových období. Mezi nejstarší patří pozdně klasicistní domy podél Kristiánovy ulice, které brzy podlehnou demolici v rámci obnovy celého komplexu, a tzv. Štěpánská nemocnice, kterou v nejbližší době čeká podobný osud. Za své mají vzít také rozsáhlé meziválečné objekty: pavilon péče o matku a dítě a pavilon chirurgie. Historické pavilony projdete 4. října od 14.00 s Alenou Řičánkovou.

Na 3. říjen jsou nachystány i dvě události v rámci akce Hurá dovnitř v Turnově. První zve od 10.00 do loni otevřené expozice horolezectví v Muzeu Českého ráje v Turnově. Expozice věnovaná nejen pískovcovému lezení vznikla v revitalizované části areálu Muzea vystavěné v roce 1974 prezentující největší olejomalbu ve střední Evropě Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou. Komentovaná prohlídka proběhne s autory projektu z ateliéru Hipposdesign Praha.

Ve 14 hodin hostí prohlídku areál železničního depa, který se nachází západně od hlavní železniční stanice Turnov. Je tvořený kruhovou lokomotivní remízou, železniční točnou, domkem točnaře, věžovým vodojemem se dvěma vodními jeřáby a popelovou jámou. Kruhová remíza nazývaná rotunda představuje zděnou stavbu se sedlovou střechou v interiéru se 14 kolejemi. Návštěva depa a svezení historickým vlakem se členy klubu přátel železnic Českého ráje.

Další města, která se do projektu zapojí, jsou Česká Lípa, Český Dub, Kamenický Šenov a Vratislavice nad Nisou. Bližší program včetně aktuálních změn kvůli epidemiologické situaci je na webu www.denarchitektury.cz/program.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

O ceny se ucházejí výstava Mystika hygieny i expozice horolezectví
Výsledkem přeshraniční spolupráce je horolezecká výstava ze Saska
FOTO: V Muzeu Českého ráje otevřeli novou expozici Horolezectví

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT