Dny evropského dědictví na hradech pokračují do 18. září

13.09.2022 22:54:32 | Autor: Lucie Bidlasová, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Dny evropského dědictví na hradech pokračují do 18. září

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, dále EHD) budou zahájeny 10. září a trvat budou do 18. září. Letošní téma je Sustainable Heritage - Udržitelné památky. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu - níže je výčet objektů a jejich nabídky v kraji Libereckém, Pardubickém a Královéhradeckém.

Pro návštěvníky jsou připraveny kastelánské a stavebně-historické prohlídky, ale také prohlídky se zaměřením na portrétní umění, oživené prohlídky pro rodiny s dětmi i prohlídky noční.

Historie EHD spadá do roku 1984 do Francie, odkud se tato myšlenka - posílení kulturního a historického povědomí v kontextu evropském i celosvětovém, šířila dále a získávala si četné příznivce. Do zemí, které se k pořádání a hlavně myšlence EHD připojily, patří i Česká republika a to od roku 1991. EHD se snaží o propojení kultury, posílení informovanosti o historii a tradicích své země, Evropy, světa, o ochranu památek, respektování kultur a ochrany kulturního dědictví v nejširším smyslu slova. V září se proto návštěvníkům otevírají i prostory běžně nepřístupné, prohlídky jsou obohacovány o výklad zaměřený např. na architekturu či technické zázemí. Ve snaze oslovit nejširší veřejnost jsou pořádány i akce doprovodné, jako jsou koncerty a divadelní vystoupení.

Liberecký kraj:

10. 9.: státní zámek Lemberk - Dny evropského dědictví. Večerní scénické prohlídky zámku s Bílou paní aneb Lemberk trochu jinak - netradiční prohlídky zámku, při kterých možná potkáte i Černou paní. Časy jednotlivých prohlídek: 18:30; 19:30; 20:30 a 21:30. Doporučujeme rezervaci: on-line, nebo e-mail: lemberk@npu.cz; tel.: +420 487 762 305.
V souvislosti s touto akcí se v sobotu 10. září poslední prohlídka 1. okruhu (Reprezentační a soukromé prostory) mimořádně uskuteční již v 15:00 hodin. Prohlídku 3. okruhu (Expozice historických stylů) bude možno rovněž absolvovat do 15:00 hodin. Věž a 2. okruh (Provozní prostory zámku) budou přístupny dle otevírací doby do 16.00 hodin. Děkujeme za pochopení.

10. - 11.9.: státní hrad Bezděz - Dny evropského kulturního dědictví. U této příležitosti bude mimořádně otevřen ochoz v gotické kapli, ve které budou navíc vystaveny dřevořezby z Křížové cesty. Vystoupí SHŠ Reliquia, bude i kovářská dílna na nádvoří.

10. - 11. 9.: státní hrad Grabštejn - Dny evropského dědictví. Kastelánské prohlídky hradem křížem krážem, vždy v sobotu i v neděli v 11:00, vstupné jednotné: 300 Kč. Návštěvníci se mohou těšit i na komentované prohlídky výstavy Afrika Karla Podstatstkého z Lichtenštejna, vždy v sobotu a v neděli v 15:00, vstupné jednotné 50 Kč.

16. 9.: státní hrad a zámek Frýdlant - Představení Gefühl und Cit česko-německého divadelního spolku Das Thema. Kde jsme byli před 100 lety a kde jsme dnes my Češi, Němci, Rakušané...Švýcaři? První česko-německý kabaret bude nemilosrdně a s totálním osobním nasazením v divokých a něžných jazykových šarvátkách zkoumat existenční i banální otázky o vlastní identitě a vnímání (méně)cennosti v česko-německém kontextu. Rytířský sál, hrad a zámek Frýdlant, od 19 hodin. Podrobnosti a více info: https://kafkafrydlant.cz/

17. - 18. 9.: státní hrad Bezděz - Jedna země, jeden král. Šermířský víkend pro děti a kovářská dílna na nádvoří. Účinkuje skupina Pancharti.

17. a 18. 9.: státní zámek Sychrov - Speciální prohlídky - Za obrazy. Obrazové sbírky tvořily nedílnou součást výzdoby šlechtických interiérů. Čím je právě Rohanská sbírka unikátní a jaké největší poklady a zajímavosti skrývá? To se dozvíte na speciálních komentovaných prohlídkách zámecké obrazárny. Budete si moci detailně prohlédnout nejen portréty členů Rohanské rodiny namalované při nejrůznějších příležitostech, ale také podobizny francouzských králů. Prohlídka bude zaměřena na 30 vybraných uměleckých děl, které lze vidět v zámeckých interiérech.

Královéhradecký kraj:

10. 9.: státní zámek Opočno - Dny evropského dědictví - přednáška Hraniční spor Trčků z Lípy s Kladským hrabstvím. Přednáší p. PhDr. Ondřej Tikovský, Ph.D. v zámecké tabulnici.

10. 9.: hospitál Kuks - Vinobraní na Kuksu. Druhá sobota v září již tradičně patří slavnostem vína a burčáku v podmanivém kukském prostředí. Chybět nebude ani kulturní program. Více informací naleznete na webu vinobranikuks.cz

10. 9.: státní zámek Ratibořice - Dny evropského dědictví 2022 - Příběh zámku a zámek příběhů. V roce 2022 si připomínáme 160. výročí úmrtí spisovatelky Boženy Němcové. Osudům autorky knihy Babička se budeme věnovat během prohlídky prvního patra, jehož interiéry jsou zařízeny jako letní byt „paní kněžny a její schovanky, komtesy Hortenzie". Prohlídku dělí na dvě části přestávka s malým občerstvením. Doporučujeme zakoupení vstupenek online, nebo předchozí rezervaci.

18. 9.: státní zámek Opočno - Rozšířené prohlídky obrazáren. Mimořádná prohlídka velké a malé obrazárny zámku s rozšířeným výkladem a prodlouženou dobou trvání (cca 50 min.). Komentovaná prohlídka sbírky obrazů významných malířů, které soustředil z ostatních svých sídel Josef II. Colloredo-Mannsfeld na opočenský zámek na konci 19. století.

Pardubický kraj:

11. 9.: státní zámek Slatiňany - Hrané prohlídky pro rodiny s dětmi. Zažijete vstřícnou atmosféru knížecí rodiny Auerspergů s pěti dětmi, která Vás nejen ráda obeznámí s rodovou tradicí, ale rovněž vás nechá nahlédnout do svého soukromí, do svých životních příběhů, do každodenních radostí i starostí svého pobytu na slatiňanském letním sídle, a to v provedení slatiňanského divadelního spolku Acord, z.s.

18. 9.: státní zámek Slatiňany - Speciální prohlídky zámku Pokrok nezastavíš. Speciální prohlídky běžně nepřístupných částí zámku aneb Od renesance do 21. století. Podíváte se do jedinečně zachovalých a technicky unikátních prostor zámecké ledárny a kotelny, do anglického dvorku se zachovalými renesančními sgrafity z konce 16. století. Navštívíte pracovnu architekta Schmoranze, prohlédnete si půdu hlavní zámecké budovy s 250 let starým krovem, pokoj komorníka ve věži, čistírnu oděvů, šatnu s posuvnými prosklenými dveřmi, velkou knížecí koupelnu. Na závěr se projdete po obnoveném padesátimetrovém balkonu. Prohlídky nejsou vhodné pro malé děti z důvodu časové náročnosti (min. 75 minut). Průvodcem Vám bude kastelán zámku Ing. Jaroslav Bušta. Začátek prohlídky v 11:10 a 13:10. Vstupenky lze zakoupit online.

Upozornění:
21. 9.: státní zámek Slatiňany - V tento den bude mimořádně uzavřen zámek i zámecká zahrada. Děkujeme za pochopení.
24. 9.: státní zámek Slatiňany - Upozorňujeme, že v tento den vychází poslední prohlídka zámku ve 14 hodin. V další časy je možné absolvovat speciální divadelní prohlídky pro rodiny s dětmi. Zámecká zahrada zůstává otevřená bez omezení.

17. 9.: státní hrad Kunětická hora - Vinobraní pod hradem Kunětická hora. Celodenní pochůzková degustace vybraných vín a bohatý doprovodný program pro celou rodinu v amfiteátru pod hradem. Pořadatelem vinobraní je agentura Festing ve spolupráci s Přáteli dobrého vína Čech a Moravy. Praktické informace o vinobraní (program, vstupné, kyvadlová doprava, aktuality) najdete na webu pořadatele. Pro návštěvníky, kteří se nechtějí účastnit vinobraní, budou připraveny prohlídky v běžném režimu a vstupenky na prohlídkový okruh zakoupí klasicky na pokladně hradu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dny evropského dědictví zavedou do sušárny chmele i na zvonici
Srpnový program na Valdštejně nabízí Hradozámecké odpoledne i noc
Srpen na hradech a zámcích v kraji: Ewa Farna a muži v sukních
Prázdninové akce na Sychrově
Co zažijí návštěvníci na hradech a zámcích o prázdninách?
V Ratibořicích slaví 100. výročí odhalení sousoší Babička s dětmi
Hrady a zámky se v červnu zapojí do Víkendu otevřených zahrad
České korunovační klenoty budou na dosah při sychrovské výstavě
Hrad Bezděz přináší od května novou nabídku pro dětské návštěvníky
Cena Adolfa Heyduka 2021 putuje na Kuks
Připravili novou hru Po stopách Albrechta z Valdštejna
Turistická sezona 2022 v Českém ráji zahájena
Hrad Trosky má novou kastelánku Pavlínu Suchomelovou

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Duo vynikajících hudebníků Radim Zenkl & Ondra Kozák s autorským repertoárem, doplněným o bluegrassové, jazzové, swingové, keltské, lidové a „world music" tradicionály v osobitých aranžích, se představí v jabloneckých Tyršových sadech v neděli 21. července od 15 hodin v rámci festivalu Jablonecké tóny 2024. Pozvánka s rozhovorem

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sedmihorské léto 2024 pokračuje koncerty i divadelními představeními
Vznikla nová geologická expozice Geoparku Český ráj
Krajský workshop upozornil ukrajinskou mládež na nebezpečí drog
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k polovině července
Oblastní galerie Liberec se loučí s litevskou výstavou

Nejčtenější články

17.07.: Dětské centrum Stonožka vyroste v Turnově na sídlišti u nádraží
16.07.: Nové městské byty v turnovské ulici Skálova budou brzy k pronájmu
16.07.: Jubilejní desátý Pelechovský pohár kořistí pořadatelů z Proseče

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT