Dny evropského dědictví zavedou do grandhotelu i za holokaustem

05.09.2023 07:28:14 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Dny evropského dědictví zavedou do grandhotelu i za holokaustem

Život v památkách. Takové je téma tradičního celostátního festivalu Dny evropského dědictví. Jeho letošní ročník se koná od soboty 9. září do následující neděle 17. září. V Libereckém kraji se do programu zapojilo padesát objektů.

Dny evropského dědictví jsou akcí, která každoročně otevírá řadu zajímavých a výjimečných architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a knihoven, technických památek a militarií, budov, objektů, a i dalších prostor. V České republice se nezpřístupňují pouze kulturní památky, jakými jsou známé hrady, paláce a katedrály, ale otevírají se i desítky dveří soukromých a veřejných budov - ať už radnic, soudů, církevních institucí, škol nebo obytných domů, které nebývají přístupné vůbec nebo pouze příležitostně a částečně.

„Za těch pár dnů se skutečně nedá stihnout všechno zajímavé, co Dny evropského dědictví nabídnou. Doporučuji pečlivě si vybrat, a ty památky, které nestihnete, nechat na příští rok. V tomto případě se určitě nevyplatí spěchat," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kam zavítat v Libereckém kraji? Na návštěvu zvou například liberecký Grandhotel Zlatý Lev a Památník obětem šoa, základní škola Komenského v Jilemnici a další místa. V objektech, které jsou běžně přístupné a vybírá se v nich vstupné, bývá v tyto dny speciální program, například zvláštní prohlídková trasa, koncert, výstava a podobně.

V České republice se Dny evropského dědictví aneb EHD z anglického European Heritage Days konají pravidelně od roku 1991 v první polovině měsíce září. Od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které vždy ve spolupráci s jedním z členských měst pořádá národní zahájení. Partnery hlavního garanta jsou ministerstvo kultury a ministerstvo pro místní rozvoj.

Bližší informace o zapojených památkách v našem kraji

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dva drony pro bezpečnější Jablonec

Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
V semilském parku opět připravují Mikulášský běh

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
01.12.: V okolí přezimovacích obůrek v Krkonoších zavládne klid
01.12.: Prosincové akce pod patronací Sportovního centra Semily

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT