Dny evropského dědictví zavedou do grandhotelu i za holokaustem

05.09.2023 07:28:14 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Dny evropského dědictví zavedou do grandhotelu i za holokaustem

Život v památkách. Takové je téma tradičního celostátního festivalu Dny evropského dědictví. Jeho letošní ročník se koná od soboty 9. září do následující neděle 17. září. V Libereckém kraji se do programu zapojilo padesát objektů.

Dny evropského dědictví jsou akcí, která každoročně otevírá řadu zajímavých a výjimečných architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a knihoven, technických památek a militarií, budov, objektů, a i dalších prostor. V České republice se nezpřístupňují pouze kulturní památky, jakými jsou známé hrady, paláce a katedrály, ale otevírají se i desítky dveří soukromých a veřejných budov - ať už radnic, soudů, církevních institucí, škol nebo obytných domů, které nebývají přístupné vůbec nebo pouze příležitostně a částečně.

„Za těch pár dnů se skutečně nedá stihnout všechno zajímavé, co Dny evropského dědictví nabídnou. Doporučuji pečlivě si vybrat, a ty památky, které nestihnete, nechat na příští rok. V tomto případě se určitě nevyplatí spěchat," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kam zavítat v Libereckém kraji? Na návštěvu zvou například liberecký Grandhotel Zlatý Lev a Památník obětem šoa, základní škola Komenského v Jilemnici a další místa. V objektech, které jsou běžně přístupné a vybírá se v nich vstupné, bývá v tyto dny speciální program, například zvláštní prohlídková trasa, koncert, výstava a podobně.

V České republice se Dny evropského dědictví aneb EHD z anglického European Heritage Days konají pravidelně od roku 1991 v první polovině měsíce září. Od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které vždy ve spolupráci s jedním z členských měst pořádá národní zahájení. Partnery hlavního garanta jsou ministerstvo kultury a ministerstvo pro místní rozvoj.

Bližší informace o zapojených památkách v našem kraji

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dny lidové architektury budou opět i v Železném Brodě na Bělišti
Plavecký bazén v Turnově mění další okna, probíhá i výmalba
Nové trasy v audioprůvodci SmartGuide po Geoparku Český ráj
Zábavné prázdniny aneb slavíme se Čtyřlístkem
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července

Nejčtenější články

13.07.: Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
12.07.: Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí
13.07.: Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT