Dny evropského dědictví zavedou do sušárny chmele i na zvonici

08.09.2022 22:18:10 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Železný Brod,Jilemnice,Liberecký kraj

Dny evropského dědictví zavedou do sušárny chmele i na zvonici

Brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou obvykle zčásti nebo zcela nepřístupné, se každý rok otevírají v rámci Dnů evropského dědictví alias European Heritage Days, známých též pod zkratkou EHD.

V letošním roce se oslavy uskuteční od soboty 10. září do neděle 18. září. V Libereckém kraji se do akce zapojilo přes 30 památek. „Památky nám ukazují, jak daleko naši předkové došli ve stavitelství, technice, řemeslu a také v té které době v kulturnosti. A také pozorný návštěvník pozná, jak bohatá či chudá byla společnost nebo konkrétní majitel nemovitosti. A jejich současný stav nám ukazuje, jak se k dědictví po předcích stavíme my. Doporučuji všem, aby se vydali poznávat památky našeho kraje. Dozví se mnoho zajímavého," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V sobotu 10. září budou moci návštěvníci zavítat například do bývalého pivovaru v Jilemnici, nebo do sušárny chmele v Dubé, kde je připravena odborná přednáška a komentovaná prohlídka sušárny. Neděle 11. září láká k návštěvě fary v Pěnčíně u Jablonce nad Nisou, kde bude připravena farská kuchyně, dobové stánky s místními výrobky a specialitami, dílničky pro děti, hudební produkce. Hned vedle pak bude přístupný i Kittelův dům.

O víkendu 17. září pak bude například v Jablonci nad Nisou přístupné kino Radnice nebo Schneiderova vila, ve které se nachází nový mobiliář ve stylu art deco. V Železném Brodě ve zvonici v areálu kostela sv. Jakuba Většího se ve 12 hodin se ve zvonici rozezní zvony. Každý zájemce si bude moci zkusit zazvonit.

Přesný program a přehled všech památek se nalézá na odkazu https://www.historickasidla.cz/cs/dny-evropskeho-dedictvi/. Vstup je zdarma.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Co zažijí návštěvníci na hradech a zámcích o prázdninách?

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec
Muzejní noc v Jilemnici naváže na oslavy 150 let místních hasičů
Roubenky a pískovec – to je cyklojízda Dubským Švýcarskem
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
Výstava Příběhy Severních Čech zavítá na náměstí v Malé Skále

Nejčtenější články

12.06.: Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty
13.06.: Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
12.06.: Vítězem soutěže Vesnice roku 2024 Libereckého kraje je obec Všelibice

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT