Do botanické za půlrok pod novým vedením zavítalo 32 tisíc návštěvníků

14.07.2023 23:29:18 | Autor: Filip Trdla ve spolupráci s Botanickou zahradou Liberec | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Do botanické za půlrok pod novým vedením zavítalo 32 tisíc návštěvníků

Záměr a přání nového vedení přiblížit Botanickou zahradu Liberec více veřejnosti přinesl viditelné výsledky již v prvním pololetí letošního roku. Návštěvnost za prvních 6 měsíců roku 2023 je oproti předchozímu období vyšší o 4798 návštěvníků (+ 17,3 %).

Nárůst je možné přisoudit propagaci zahrady na sociálních sítích (Facebook, Instagram), kde botanická zahrada začala prezentovat svoji práci od ledna 2023. Významně přispěla i spolupráce s médii typu rozhlas, denní tisk a regionální televize. Botanickou zahradu vede od 1. ledna letošního roku Václav Lenk.

„Povedlo se vytvořit novou akvarijní expozici sladkovodních cichlid představující pestrost života velkých afrických jezer, konkrétně jezera Malawi. Dále byla vytvořena nová expozice sukulentních rostlin v 1. patře pavilonu A. Ta je rozdělena na tři části, a představuje tak sukulenty Afriky, kaudexní sukulenty a sukulenty Ameriky. Po celý měsíc květen bylo možné zhlédnout putovní výstavu na téma Stromy ve městě. Tato výstava vznikla pod záštitou Unie botanických zahrad ČR, jejímž členem se Botanická zahrada Liberec - LK stala v lednu 2023," uvedl Václav Lenk, ředitel liberecké botanické zahrady.

V rámci spolupráce se školami absolvovaly v botanické zahradě odborné praxe tři studenti střední a jeden student vysoké školy. Díky navázání kontaktů s vysokými školami se mohly uskutečnit celkem čtyři exkurze. V lednu to byla například exkurze pro studenty přírodovědné fakulty pražské Karlovy univerzity a v červnu pak zahradu navštívily tři skupiny studentů z Technické univerzity v Liberci. Pro žáky základních škol se povedlo přichystat během května a června celkem čtyři komentované prohlídky. Zajímavá byla i komentovaná prohlídka, kterou se povedlo připravit ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci v rámci výuky češtiny pro občany Ukrajiny. Tuto prohlídku se povedlo zpestřit ochutnávkou banánů, které dozrály ve sklenících právě botanické zahrady.

Vedle akcí pro studenty se uskutečnilo pět komentovaných prohlídek pro veřejnost. První byla na téma Australská flóra, u příležitosti kvetení žlutokapu, a dále se konaly 4 prohlídky na téma Lekníny a evoluce květů. Následně se odehrála jedna komentovaná prohlídka pro seniory a fotografický workshop pro seniory pořádaný ve spolupráci s Komunitním střediskem Kontakt Liberec. Těmito aktivitami však botanická zahrada nekončí. „V září se chystáme uspořádat výstavu kaktusů ve spolupráci s Klubem kaktusářů v Liberci. Dvě výstavy jsou již naplánovány na začátek příštího roku a o dalších jednáme s příslušnými partnery a vystavovateli," dodal Lenk.

Zahrada se rozvíjí nejen navenek, ale i uvnitř. Prvním zásadním pokrokem bylo již zmíněné začlenění zahrady do Unie Botanických zahrad České republiky. To zpřístupní výměny rostlinného materiálu, vědeckého know-how a také autorských materiálů pro veřejnost. Nyní se mohou pracovníci botanické zahrady plnohodnotně zapojit do celostátních pracovních skupin, a to například na ochranu genofondu kriticky ohrožených druhů. Nové vedení zahrady se snaží své zahradníky rozvíjet. Dle možností a zájmu jsou podporováni v návštěvách přednášek, seminářů, výstav a navazují kontakty s kolegy v ostatních zahradách a předními soukromými sběrateli. Jedině tak budou plnohodnotnými kurátory svých sbírek s kvalitními znalostmi odpovídajícími aktuálními odbornému poznání daných skupin. Díky upevněným a nově navázaným kontaktům se již podařilo rozšířit sbírky masožravých rostlin, kaktusů, sukulentů, leknínů, ale i bonsají. Poté, co nové přírůstky projdou karanténou a budou řádně zapěstovány, bude se s nimi moci potěšit i veřejnost.

„Jsem ráda, že návštěvnost zahrady roste a že se nový ředitel přihlásil ke spolupráci s ostatními botanickými zahradami, univerzitami a dalšími organizacemi, samozřejmě včetně těch krajských. Zahradu také mnohem více otevírá veřejnosti, a toho si cením. V současné době společně plánujeme investice, které nebudou malé. Postupně je třeba provést nové opláštění skleníků, ale také připravit prostor pro programy a vzdělávání veřejnosti," dodala Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Od 19. června 2023 začal prodej elektronických vstupenek. Nově je možné zakoupit roční přenosné i nepřenosné permanentky. Botanická zahrada také nabízí společnou vstupenku, která poskytuje výhody při návštěvě více krajských organizací (viz zde: https://www.kraj-lbc.cz/aktuality/za-kulturou-a-zazitky-diky-spolecne-online-vstupence-liberecky-kraj-predstavuje-novy-elpass-n1146091.htm).

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Botanická zahrada otevřela pavilon tropických leknínů
Akvárium v botanické zahradě přiblíží živočichy z jezera Malawi
Botanická zahrada pomůže studentům Technické univerzity v praxi
Do botanické zahrady v Liberci připutovaly nové masožravé rostliny
Pryšec zapeklitý dorazil do Libereckého kraje
Novinky v zoo: bistro, víc místa pro žirafy i údolí ohrožené divočiny
Evropská rarita: v liberecké botanické zahradě vykvete žlutokap
Žirafy, zebry i levharti v novém. Kraj pomáhá zoologické zahradě
Fotokroužek Fokusu Semily vystavuje snímky z českých zoo
Botanická zahrada má nové vedení, v zoologické zůstává její ředitel
V botanické zahradě vykvetly mexická agáve i lilie z Karibiku
Botanická zahrada láká na klauny. Jsou to filmové hvězdy
Botanická zahrada Liberec vydala sadu nových pohlednic
Oddělení mokřadů v Botanické zahradě rozkvetlo květy řetězovky
Botanická láká na obří viktorii královskou i nejmenší leknín světa
Botanická zahrada ukazuje květenu mokřad Krkonoš i Jizerských hor
Hledají se noví ředitelé botanické zahrady a zoo. Kraj vypisuje konkurz
Kudy za krásami Venezuely? Do botanické zahrady v Liberci
Otesánek v botanické zahradě: rostlina toulitka vyroste a zesílí
Železnec a marhaník. V liberecké botanické zahradě vykvetly bonsaje
Vstup zdarma i dobití telefonů. Krajské organizace pomáhají uprchlíkům
Masožravou láčkovku pěstuje na světě jen botanická zahrada v Liberci
Kam v zimě za vůní a exotikou? Na orchideje do botanické zahrady
Díky spolupráci kraje a města se liberecká ZOO dočká rozvoje
Žhavé léto uprostřed zimy: v botanické zahradě v Liberci kvetou kamélie
Zoo a botanická zahrada jdou pod kraj, dva domovy pro seniory Liberci
Dotace z kraje pomůže libereckým divadlům, botanické zahradě i zoo

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přírodu na Sněžce opět chrání ochranné sítě
Policie šetří případ smrti mladého muže v Semilech
Memorandum o Ještědu má otevřít kraji možnost koupě objektu
Křížem krážem Semilskem až na Myší skálu
V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka

Nejčtenější články

17.06.: Policie šetří případ smrti mladého muže v Semilech
16.06.: Hořela skládka odpadu v Košťálově
16.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT