Do konce září bude Sychrov zámkem s vůní benzínu

31.07.2015 08:18:44 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov

Do konce září bude Sychrov zámkem s vůní benzínu

Správa zámku Sychrov nabízí v letošním létě program pro všechny věkové kategorie, kdy kromě základní trasy, která seznámí návštěvníky s dobou Kamila z Rohanu, prohlídky s princeznou a další nabídkou pro děti, došlo i k oživení prohlídkové trasy v takzvaném Bertině křídle, kde je k vidění i výstava Zámek s vůní benzínu - šlechtické automobily na dobových fotografiích.

Základní trasa nás vrací do doby Kamila z Rohanu, nejvýznamnějšího sychrovského majitele, který nechal zámek v polovině 19. století přestavět do dnešní novogotické podoby a jako nadšený botanik a dendrolog také rozšířil park, kde se za jeho éry ve sklenících pěstovaly například orchideje a palmy.

„Řada návštěvníků se také zajímá o novodobé dějiny Sychrova, o osudy posledních majitelů, a proto jsme opět zpřístupnili a také oživili prohlídkovou trasu B, která vede takzvaným Bertiným křídlem zámku a návštěvníci tak uvidí dochované koupelny, ložnici princezen, ale také kancelář správce a samozřejmě fotografie knížecí rodiny Rohanů z období mezi dvěmi světovými válkami. Tyto místnosti jsme mohli doplnit novým průvodcovským výkladem díky interview jedné naší externí průvodkyně s poslední žijící dcerou JUDr. Alaina Rohana, který vlastnil zámek do roku 1945, Josselline Riedl-Riedenstein. Navíc je součástí této prohlídkové trasy také unikátní výstava Zámek s vůní benzínu - šlechtické automobily na dobových fotografiích, kterou si návštěvníci prochází ve svém tempu," vysvětlil podrobně PhDr. Miloš Kadlec, ředitel územní památkové správy na Sychrově, pod jehož řízení zámek spadá.

Výstava propojí automobilismus a život šlechty

Výstava představuje návštěvníkům unikátní propojení šlechty a automobilismu. Šlechtici měli díky svým finančním prostředkům k automobilům vždy blízko a pro mnoho z nich se stal automobilismus velkou vášní. Historické fotografie a také dobové oblečení přiblíží, že jízda automobilem nebyla jen způsobem, jak se dostat z místa na místo, ale hlavně symbolem prestiže a životní úrovně.

Již od 90. let 19. století díky baronu Theodoru von Liebiegovi, libereckému podnikateli a prvnímu automobilovému nadšenci, pronikl tento nový dopravní prostředek nejen na domácí silnice, ale i na šlechtická sídla. Během prvního desetiletí 20. století se již automobil vyskytoval ve většině šlechtických rodin. Na výstavě je díky unikátní fotodokumentaci, uložené na Státním zámku Mnichovo Hradiště, bohatě zastoupen rod Andrássyů a Liechtensteinů, kterému v první třetině 20. století patřil zámek v Zahrádkách u České Lípy.

Po první světové válce se vývoj automobilu rychle zdokonaloval, přesto zůstával stále v očích české veřejnosti „hračkou pro zbohatlíky". Toto stereotypní vnímání bylo velmi ovlivněno automobilovým sportem, kde v jeho počátcích šlechtici hráli výraznou roli. Na výstavě je za všechny závodníky s modrou krví představen Oldřich Ferdinand Kinský - ač velmi úspěšný, tak dnešnímu publiku zcela neznámý závodník českého původu, vlastnící v severních Čechách velkostatek Česká Kamenice.

Novou profesí byl panský šofér

Automobil kromě sportu znamenal další proměny šlechtického života třeba v tom, že vytvořil novou profesi panského šoféra. S rozvojem automobilu nesouvisely pouze technické schopnosti vozů i lidí, ale i proměny v jejich odívání a celkové proměny ve vnímání lidské svobody, času nebo rychlosti, což nezůstalo bez stopy ani ve společensky uzavřeném šlechtickém prostředí. Výběr fotografií je zakončen ukázkami z poloviny 30. let, které dokládají, že na konzervativně laděný šlechtický dvůr si našly cestu i ty nejprogresivnější automobilové konstrukce.

Výstavu doplňuje soubor motoristické módy první třetiny 20. století, ukázky historické dopravní techniky, dobová literatura a sportovní trofeje.

Tato výstava představuje způsob, jak lze v autentickém zámeckém interiéru na základě historických fotografií představit široké veřejnosti libovolně zvolené téma, které má souvislost se šlechtickým sídlem. Výstava vznikla za podpory programu NAKI v rámci projektu Každodenní život a kulturní vliv aristokracie v českých zemích a ve střední Evropě. Podrobnější informace z výstupů projektu zájemci naleznou v publikacích Automobilismus a šlechta v českých zemích 1894-1945, Praha 2012 a Jiří Kristián Lobkowicz. Aristokrat s duší závodníka, Praha 2014. Výstava bude na Sychrově k vidění do 28. září 2015.

Kromě výše popsaných prohlídkových tras nabízí správa zámku také denně prohlídky s princeznou pro nejmenší návštěvníky, výstavu zaměřenou na dětské pokojíčky, v bývalé konírně výstavu Technopolis o vědě a vynálezech konce 19. a počátku 20. století, v zámeckém sklepení potom obrázky medvídků a také rodinnou hru do zámeckého parku Cesta za pokladem medvědího klanu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na druhou polovinu prázdnin jsou připraveni i na hradech a zámcích!
Na hradech a zámcích rozšiřují prázdninovou nabídku pro rodiny s dětmi
Hrad Grabštejn zve na Procházku historií proti proudu času
Prázdninová nabídka akcí na hradě Valdštejn
Na Bezdězu zahajují Dřevěnou výstavu Martina Patřičného
Na zámku Lemberk otevřeli novou prohlídkovou trasu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Závody Světového poháru ve slalomu se jedou v Krkonoších

Svátkem pro české fanoušky alpského lyžování je víkendový závod Světového poháru ve sjezdu žen ve Špindlerově Mlýně i s hvězdami Michaelou Shiffrinovou a Petrou Vlhovou! Oba dny jsou na programu slalomy, v sobotu se jede v 9.30 a 12.30 a v neděli 9.15 a 12.15. Přehled pozvánek na aktuální víkend

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky
V noci z pátku na pondělí aneb Obrazy Pavly Soukupové
Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
Výsledky měření kvality ovzduší v Turnově 2022
Zásadská pralyže 2023 opět proběhne na fotbalovém stadionu

Nejčtenější články

26.01.: Jablonecká hala 2023 byla světová
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT