Do Soči míří 85 českých olympioniků, 12 z nich má vazby na Pojizeří

17.01.2014 21:32:29 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Do Soči míří 85 českých olympioniků, 12 z nich má vazby na Pojizeří

Na Pražském hradě byla ve čtvrtek 16. ledna za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana odtajněna nominace českých sportovců na Olympijské hry v ruské Soči. Nominace čítá celkem 85 jmen, pokusili jsme se zmapovat, kolik sportovců má vazby na Pojizeří.

V nominaci nechybí zkušení borci ani mladé naděje. Počet sportovců může být ještě doplněn o několik běžců na lyžích, snowboardistů a alpské lyžaře, pokud se jim podaří splnit v příštích dnech nominační kritéria. Nejstarším olympionikem je liberecký hokejista Petr Nedvěd (42 let) a nejmladší je krasobruslařka Elizaveta Ukolova (15 let) a hned za ní je druhý nejmladší lomnický sdruženář Tomáš Portyk (17 let, na snímku).

Nejméně 12 olympioniků má vazby na Pojizeří

Zajímalo vás někdy, kolik reprezentantů může pocházet z vašeho okolí? Pokusili jsme se vytvořit podobný přehled, ale ten ještě nemusí být úplný. Přesto jsme napočítali 12 sportovců (+ ještě dodatečně upřesněná jilemnická studentka Karolína Grohová), kteří se narodili v okrese Semily nebo zde v minulosti měli nějaké vazby, nejčastěji studovali školu nebo závodili za sportovní oddíl. Čtyři z nich pak jako bydliště stále uvádí některé z měst v Pojizeří: biatlonista Jaroslav Soukup - Jilemnice, skokan na lyžích Roman Koudelka a sdruženář Tomáš Portyk - Lomnice nad Popelkou a skikrosařka Nikol Kučerová - Benešov u Semil.

Jaroslav Soukup (31 let) patří do party úspěšných biatlonistů, kromě individuálních závodů je možná jeho účast ve čtyřčlenné  mužské štafetě, ale naději má i na nominaci do smíšené štafety, která byla pro Česko v dosavadních závodech vždy velmi úspěšná.

Roman Koudelka (24 let) je velký lomnický patriot a několikanásobný sportovec okresu, který ani jako česká jednička ve skoku na lyžích v minulých sezonách nepřestoupil z domovského klubu do Dukly Liberec. Letos se mu úspěšných letech daří výrazně méně, před sezonou se u něj totiž objevily problémy s krční páteří. Po rehabilitaci a tréninku se ale na Turné čtyř můstků opět vrátil do nominace českého týmu, což mu zřejmě zachránilo i nominaci na olympiádu.

Tomáš Portyk (17 let) je aktuálně dvojkou českého týmu v severské kombinaci, ale při jeho mládí je velkým příslibem hlavně do budoucna. Již loni se zúčastnil čtyř závodů Světového poháru, ale až letos pronikl natrvalo mezi elitu, když zatím ve všech závodech bodoval a jeho nejlepším umístěním je 20. příčka. Tomáš v roce 2012 zvítězil na Olympiádě mládeže v Innsbrucku a také získal 7. a 9. místo v roce 2013 na Mistrovství světa juniorů v Liberci.

Nikol Kučerová (24 let) zatím všeobecně není tak známou reprezentantkou, ale na olympiádě by to jistě chtěla změnit. Začínala jako sjezdařka, až v posledních sezonách se plně věnuje skikrosu. Posledním větším úspěchem je pro ni nedávné 11. místo v závodě Světového poháru v italském Innichenu. V sezoně 2010/11 už ale dojela ve Světovém poháru i jednou na třetím místě a pak byla ještě dvakrát do desítky. „Na nominaci jsem pracovala od loňského roku, takže to rozhodne nebylo, že to tam náhodně spadlo. Občas jsem si to trochu možná zbytečně zkomplikovala, ale před koncem roku už to bylo téměř jasné. Stále ale ještě v letadle do Soči nesedím ani zatím nemám vyfasované olympijské oblečení, takže se ještě jako pravá olympionička necítím," vzkázala na otázku pro Naše Pojizeří Nikol Kučerová ze závodů ve Francii.

Jako pojizerskou stopu se ještě sluší zmínit jméno Šárky Strachové (Záhrobské). Osmadvacetiletá rodačka z Benecka  a bronzová medailistka z her ve Vancouveru 2010 totiž bude vlajkonoškou české výpravy při slavnostním zahájení.

Mnoho dalších reprezentantů pak pochází či bydlí v blízkém Vrchlabí a Jablonci nad Nisou, mnoho dalších pak ještě v Liberci. Podrobné údaje o bydlištích a místech narození nejdou vždy snadno dohledat, proto prosím buďte shovívaví k případným nepřesnostem.

Stopy Pojizeří v olympijské nominaci:

Biatlon:

Jaroslav Soukup - narozen v Jičíně, jako bydliště někdy uvádí Jilemnici, ale samozřejmě pobývá i v Jablonci nad Nisou, protože za místní SKP závodí. V minulosti závodil i za LSK Lomnice n. P. Jinak též absolvent jilemnické základní školy se zaměřením na sport a absolvent jilemnického sportovního gymnázia.

Veronika Vítková - narozena ve Vrchlabí, studentka sportovního gymnázia v Jilemnici, nyní SKP Jablonec n. N.

Eva Puskarčíková - rodačka z Harrachova (jinde má uváděné místo narození Jilemnice), nyní SKP Jablonec n. N.

Akrobatické lyžování - skikros:

Nikol Kučerová - narodila se v Turnově, bydlí od narození v Benešově u Semil, současný oddíl Dukla Liberec

Alpské lyžování:

Filip Trejbal - narozen v Jilemnici, dlouhá léta závodil za TJ Rokytnice nad Jizerou, bývalý student Gymnázia v Jilemnici, oddíl Dukla Liberec

Šárka Strachová (Záhrobská) - rodačka z Benecka, aktuálně pravděpodobně bydlí v Praze

Skoky na lyžích:

Roman Koudelka - narozen v Turnově, ale jinak rodák z Lomnice nad Popelkou, oddíl LSK Lomnice n. P.

Lukáš Hlava - narozen v Turnově, závodil za Jiskru Harrachov, nyní Dukla Liberec

Antonín Hájek - narozen ve Frýdlantě, ale dříve závodil za Jiskru Harrachov, nyní Dukla Liberec

Jan Matura - rodák z Českého Krumlova, ale dříve závodil i za LSK Lomnice n. P., nyní Dukla Liberec

Severská kombinace:

Tomáš Portyk - rodák z Lomnice nad Popelkou, oddíl LSK Lomnice n. P.

Tomáš Slavík - rodák z Jilemnice, nyní oddíl Dukla Liberec

Běh na lyžích:

Karolína Grohová - rodačka z Vrchlabí, bývalá studentka sportovního gymnázia v Jilemnici, aktuální oddíl Dukla Liberec 

Reprezentanti blízkého okolí:

Biatlon:

Michal Krčmář - rodák z Vrchlabí, oddíl SKP Jablonec n. N.

Ondřej Moravec, Tomáš Krupčík, Gabriela Soukalová, Jitka Landová - všichni SKP Jablonec n. N.

Saně:

Antonín Brož, Lukáš Brož, Ondřej Hyman, Vendula Kotenová - všichni rodáci Jablonec n. N., oddíl Saně Smržovka

Boby:

Jan Vrba - rodák z Jablonce n. N.

Akrobatické lyžování:

Nikola Sudová - narozena v Jablonci n. N., závodila za Bižuterii Jablonec n. N., nyní Dukla Liberec

Rychlobruslení:

Karolína Erbanová - rodačka z Vrchlabí

Snowboarding:

Eva Samková - rodačka z Vrchlabí

Doplněné související články:

Běžkyně Karolína Grohová se už připravuje v dějišti olympijských her

Nikol Kučerová: Účast na olympiádě je můj splněný sen

Tomáš Portyk překonal bolest a na MS juniorů si doběhl pro pátou příčku

Liberecký kraj suverénně vyhrál hodnocení zimní dětské olympiády

Sdílet s přáteli na facebooku

Ke stažení

Kompletní nominace České republiky na Olympijské hry v Soči

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

Divoká prasata vychází z lesů a stahují se do obydlených okrajových částí Jablonce nad Nisou. Ničí louky, potravu hledají také u popelnic. Jablonečané se obávají o svou bezpečnost. Statutární město připravilo proto soubor opatření, které mají pomoci situaci zlepšit. Platit začnou od začátku prosince. Zastupitelé navíc schválili dvoutisícovou odměnu mysliveckému sdružení za prokazatelně odlovený nebo chycený kus. Více podrobností na Našem Jablonecku

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Teplý podzim přilákal na hřebeny Krkonoš rekordní počet návštěvníků
Nejlepší knihovny v Okrouhlé, Jílovém u Držkova, Višňové a Studenci
FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
Novým náměstkem hejtmana pro školství je Jiří Čeřovský
Semilská knihovna slouží mladým i seniorům

Nejčtenější články

27.11.: FOTO: Na prahu adventu v Semilech rozsvítili vánoční strom
29.11.: FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
28.11.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Libštátě 2022

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT