Dobrovolní dárci krve převzali ocenění na semilské radnici

16.11.2022 18:49:21 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Dobrovolní dárci krve převzali ocenění na semilské radnici

Divadelní sál semilské radnice se ve středu 9. listopadu stal historicky poprvé dějištěm slavnostního oceňování bezpříspěvkových dárců krve. Zlatou medaili prof. MUDr. Jana Janského za 40 bezpříspěvkových odběrů krve obdržel Tomáš Kráčmar z Košťálova.

Janského plaketu za dobrovolné dárcovství životodárné tekutiny a nezištnou pomoc svým spoluobčanům převzali z rukou ředitele Masarykovy městské nemocnice Jilemnice MUDr. Jiřího Kalenského, poděkování připojili také starostka města Semily Bc. Lena Mlejnková a zástupci oblastního spolku Českého červeného kříže Semily Vojtěch Horák, velitel humanitární jednotky, a Anna Špringlová, tisková mluvčí OS ČČK. K ocenění patří i pamětní list, který dárci krve převzali od velitele záchranného týmu Jiřího Šalamona.

Jak ve své úvodní řeči zmínila Anna Špringlová, dárcovství krve obecně je velmi důležité, protože krev hraje v současné medicíně nezastupitelnou roli a nelze ji vyrobit uměle. S rozvojem dalších léčebných metod roste stále i potřeba krve získávané od dárců.

Ocenení dárců krve v Semilech<br />Autor: Archiv města Semily Vyznamenání Českého červeného kříže bylo v tentokrát uděleno celkem 35 dárcům, ocenění v tento den převzalo 13 z nich. Nejaktivnějším zúčastněním dárcem byl Tomáš Kráčmar, který byl na 40 bezpříspěvkových odběrech krve a patří mu tak právem Zlatá medaile prof. MUDr. Jana Janského.

„Je pro nás velikou ctí, že se letošní ročník předávání ocenění dárcům krve odehrál na půdě semilské radnice a rádi bychom v této tradici pokračovali i napřesrok. Všem, kteří se rozhodli tuto nenahraditelnou tekutinu dobrovolně a bez nároku na odměnu darovat, patří naše velké poděkování," sdělila starostka města Semily Lena Mlejnková.

Slavnostního okamžiku se ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit ředitel OS ČČK Semily Petr Šmíd, který alespoň zprostředkovaně poslal oceněným své poděkování: „Velice mě mrzí, že jsem se nemohl předávání účastnit z důvodu mého onemocnění. I tak bych vám, dárcům, chtěl upřímně poděkovat za to, že bezpříspěvkově darujete krev. Jsem si vědom toho, že bez vás by lékaři nemohli uzdravovat a zachraňovat životy. Srdečně si Vás vážím a chtěl bych Vám poděkovat za všechny pacienty, kterým jste zachránili život. Děkuji Vám."

Na závěr vyslovil poděkování nejenom dárcům, ale i městu Semily, starostce města Semily paní Bc. Leně Mlejnkové a také Masarykově městské nemocnici, panu řediteli MUDr. Jiřímu Kalenskému a hlavní sestře Janě Bezstarostové za spolupráci a účast při oceňování.

ČČK a dárcovství krve

Český červený kříž je patronem dárcovství této nejcennější tekutiny už od roku 1948. V současnosti si klade za cíl propagovat dárcovství, získávat nové dobrovolníky, a také především morálně vyzdvihnout dárce, kteří poskytují svou krev bez nároku na jakýkoli zisk. Z tohoto důvodu oceňuje bezpříspěvkové dárce krve medailemi prof. MUDr. Jana Janského, objevitele 4 krevních skupin, za 10 odběrů bronzovou, za 20 odběrů stříbrnou a za 40 odběrů zlatou medailí. Za 80, 120 a 160 dosažených odběrů pak předává dárcům Zlaté kříže.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Regionální sbírka Pozvedněte slabé v prosinci 2022 opět v Turnově

Ve čtvrtek 8. prosince 2022 budou studenti turnovského gymnázia pomáhat při realizaci další části regionální sbírky Nadace Euronisa Pozvedněte slabé, která podporuje charitativní aktivity v našem městě. Výtěžek půjde jako již tradičně na pomoc turnovskému Fokusu.

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. prosince
Prosincová nabídka akcí Sportovního centra Semily
Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu
Turnovské děti uvidí Natálčino Dobrodružství na ostrově Čičidžuma
Startuje hlasování Tvoříme Turnov 2022

Nejčtenější články

29.11.: FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
01.12.: Hořel kamion na silnici I/35 ve směru na Turnov
29.11.: Pokladna Českých drah v Turnově zavírá

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT