Domky z perleti představí v lomnickém muzeu Petr Zíková

25.03.2023 19:02:39 | Autor: redakce | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Lomnice nad Popelkou

Domky z perleti představí v lomnickém muzeu Petr Zíková

Jarní přednáškový cyklus v lomnickém muzeu pokračuje v pořadí druhou akcí, která se uskuteční v úterý 28. března od 17 hodin ve vstupní hale lomnického muzea. Bude se jednat o povídání  Mgr. Petry Zíkové - přírodovědkyně z Regionálního muzea a galerie v Jičíně.

Není to první setkání, s paní magistrou jsme se zde mohli setkat již na několika předešlých besedách, například Zázrak zvaný vejce, Strašidelná zvířata aneb Proč se jich nebát, Pozor, žáby!. Tentokrát se nám paní Zíková představí s dalším zajímavých pořadech nazvaným Domky z perleti.

„Erudovaně a velmi zasvěceně, jak jsme u paní magistry zvyklí, pohovoří na téma "měkkýši". Ti jsou zajímavou skupinou živočichů. Dají se mezi nimi nalézt druhy jedlé i jedovaté, druhy na pokraji vyhubení i přemnožené škůdce, objekty sběratelské vášně i vědeckých studií, producenty materiálu pro šperkařství a dnes již i domácí mazlíčky. Kromě ukázek ulit a lastur našich i mořských druhů se budou moci návštěvníci seznámit s paleontologií, anatomií a biologií měkkýšů, s jejich ochranou a významem pro člověka. Ukážeme si ulity a lastury některých našich i mořských druhů a dozvíte se i o využití měkkýšů v medicíně, o vzniku perel či o výskytu chráněných druhů v České republice," uvedla za Městské muzeum Lomnice nad Popelkou Andrea Zikmundová.

Jediným zklamáním pro návštěvníka by mohlo být zjištění, že ne všechny vystavené „domky" jsou z perleti. Výrazně vyvinutá vnitřní perleťová vrstva schránek měkkýšů je totiž typická pouze pro naše velké mlže (rod škeble a velevrub) a pro mořské druhy plžů a mlžů. Vstupné je dobrovolné.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V lomnickém muzeu budou putovat za Komenským
Chaloupky pod horama otevírají novou muzejní sezonu v Lomnici

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezená provozní doba sběrného dvora na Vesecku

Pozor na omezenou páteční provozní dobu sběrného dvora, 9. června se uzavře už v 15 hodin. „Informujeme občany, že z technických důvodů bude provoz sběrného dvora na Vesecku omezen, a to v pátek 9. června 2023, otevřeno bude pouze do 15:00. Děkujeme za pochopení," sdělily Turnovské odpadové služby, s. r. o.

Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Rekonstrukce tramvajové trati s sebou nesou uzavírky jabloneckých ulic. S postupem stavby se uzavírky mění. Aktuální změny od 7. června se dotknou jabloneckých ulic Tovární, Rýnovická, Liberecká, Poštovní, U Nisy, Vodní a Na Vršku. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na Vesecku začne rekonstrukce silnice u křižovatky s I/10
Vyhlídka v 17. patře krajského úřadu je opět otevřená pro veřejnost
Den dětí s Ponorkou opět v turnovském parku
Krkonoše jsou opět čistější
Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta

Nejčtenější články

06.06.: Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové
05.06.: Nekrmte krkavce!
05.06.: V soutěži Kniha roku bodovali sudetští Němci i fotograf z místních novin

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT