Domov pro osoby s poruchou autistického spektra zve na návštěvu

16.07.2022 10:12:10 | Autor: Eva Ludvíková | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Lomnice nad Popelkou

Domov pro osoby s poruchou autistického spektra zve na návštěvu

Od 22. do 24. července 2022 proběhnou dny otevřených dveří v domově se zvláštním režimem pro osoby s poruchou autistického spektra. Dojde tak k završení několikaleté snahy o využití dlouhodobě nevyužívaného objektu v majetku města Lomnice nad Popelkou.

Původní školní objekt ve své historii již sociálním službám sloužil, proto je realizace Domova jakýmsi malým návratem. Na realizaci záměru se domluvilo město Lomnice nad Popelkou, investor stavby, s Libereckým krajem, investorem služby, a Oblastní charitou Jičín, poskytovatelem služby.

Zdánlivě jednoduchá věc se začala projednávat již v roce 2016, kdy byl Libereckým krajem poptáván optimální objekt pro poskytování této malé sociální služby komunitního typu. Slovo dalo slovo a město zahájilo práci na projektové přípravě a dalších administrativních krocích, které v konečném důsledku vedly k podání a nakonec i získání dotace z Integrovaného regionálního operačního programu EU ve výši 24 850 309,50 Kč.

RváčOff je sociální službou v Domově se zvláštním režimem, poskytující celoroční pobyt pro osoby s poruchou autistického spektra od 15 let věku, které s ohledem na náročnost péče nemohou zůstat v domácím prostředí, či jiných zařízeních poskytujících sociální služby. Cílem Domova je umožnit klientům co nejvyšší kvalitu života navzdory jejich zdravotním omezením. Vysoký standard služeb doplňuje výjimečné prostředí Rváčova a Lomnice nad Popelkou. Domov je umístěn přímo na Zlaté stezce Českého ráje.

Domov RváčOff má celkem osm samostatných pokojů s vlastním sociálním zařízením v rámci třech domácností. Pobyt v Domově se blíží běžnému rodinnému životu a poskytuje klientům laskavé, přijímající a podnětné prostředí. RváčOff není typickým ústavním zařízením s pevným řádem a striktními pravidly, kterým je nutné se podřizovat. Naopak chce ke každému klientovi přistupovat individuálně a přizpůsobovat provoz Domova jejich potřebám. RváčOff je otevřeným Domovem pro klienty a jejich blízké.

Do provozu Domova je snaha zapojit místní komunitu formou různých dobrovolnických aktivit ve prospěch klientů s cílem poskytnout jim bohatší, pestřejší a smysluplnější život.

Pro splnění vize Domova je klíčový tým pracovníků, který se o klienty stará. Jejich výběru a vzdělávání je věnována velká pozornost. Právě oni tvoří ono „domácí", laskavé a přijímající prostředí pro klienty. Všichni si jsou dobře vědomi náročnosti této práce, která spočívá v permanentní asistenci a podpoře klientů, ztížené právě chováním náročným na péči.

První klienti byli přijati na začátku července. Provoz se pomalu rozbíhá s tím, že plnou kapacitu klientů a pracovníků by měl Domov naplnit do konce roku 2022.

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 22. až 24. července

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jak pomáhá Oblastní charita Jičín běžencům
V Lomnici vznikla nová pobytová sociální služba pro osoby s autismem
Centrum Fialka v novém složení dál pomáhá rodinám s dětmi
Fialka pomáhá díky koncertu
Oblastní charita Jičín už 15 let pomáhá potřebným
Uvadnou Fialky na Semilsku?

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V lomnickém muzeu zahájili cyklus podzimních přednášek

Jako v letech minulých, navázali v lomnickém muzeu opět na úspěšný cyklus takzvaných podzimních přednášek. První ze série se uskutečnila v úterý 20. září, kdy se zde představila Eva Ulrychová z Jičína a pohovořila na téma Nejcennější archeologické nálezy a jejich historická hodnota. Následovat bude o týden později, taktéž v úterý 27. září od 17 hodin, v pořadí druhá historická přednáška PhDr. Evy Ulrychové nazvaná Kronikář Kosmas a jeho Kronika Čechů.

Kraj přispěje Mikroregionu Frýdlantsko na odkup nemovitostí

Celkem 3 400 000 korun poskytne kraj dobrovolnému svazku obcí Mikroregion Frýdlantsko na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty v současné době slouží jako zázemí pro činnost spolku Frýdlantské okresní dráhy a Frýdlantsko je proto bezplatně spolku převede. „Dotace bude využita výhradně na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty poté dostane k bezplatnému užívání Spolek Frýdlantské okresní dráhy, který je má prozatím pouze v pronájmu. Budou sloužit pro provoz železničního muzea, jež má v regionu mnohaletou tradici. Lze si tam prohlédnout několik zajímavých, převážně úzkorozchodných vozidel včetně provozuschopné motorové lokomotivy. Považuji za důležité připomínky historických dopravních a technických zajímavosti zachovávat i pro budoucí generace," uvedl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Za příkladnou službu byli oceněni policisté Územního odboru Semily
Žitavská úzkokolejka zve ve svátek české fanoušky železnice
Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Nejvýše položená přehrada v Čechách je na Černé Nise u Bedřichova
Novinky v plaveckém bazénu na Výšince v Turnově

Nejčtenější články

22.09.: Fotbalové přípravky odehrály úvodní turnaj nového ročníku
23.09.: Okresní přebor: Plný počet bodů má stále Turnov B, druhý Stružinec
23.09.: I.B třída: Harrachov dotáhl na čele tabulky Pěnčín B

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT