Dopis dětem aneb Hřiště tam a zase zpátky

24.09.2014 21:14:59 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: NÁZORY | Obce: Semily

Dopis dětem aneb Hřiště tam a zase zpátky

Tak se náš byt stal tribunou fotbalového hřiště. To máte děti tak, ráno vstanu z postele (už tak nevyskočím jako vy, obvykle mě bolí záda) a jdu se podívat z okna. Co nevidím, branka. Jdu na záchod, do koupelny, přejdu do kuchyně. Chci se podívat na teploměr, kolik je venku stupňů. Co nevidím, branka. Přejdu se nasnídat do pokoje, chci se podívat na kytky v okně... A co nevidím, branka!

Jak se něco takového může stát? Je to poměrně rychlé. To takhle jednou v létě technické služby přivezou mezi náš a protější dům dvě branky, postaví je na trávu a zase odjedou. Když se ptám co to má znamenat a informuju starostlivě místostarostku našeho krásného města, tak je mi sděleno, že se jedná o hřiště. Když namítám, že o tom nic nevím, tak je mi odpovězeno, že si přibližně v těch místech děti občas hrají, kopou do stěny domu (což jsem dobře věděl) a proto jsou jim dovezeny branky, aby kopaly do nich. Ohrazuju se, že to nedává logiku, protože to spíš přitáhne další děti, aby také kopaly do stěny domu. Když namítám, že by nejprve mělo proběhnout jednání s nájemníky, a že se tato situace bude nejvíce dotýkat našeho bytu, tak jsem byl požádán o kompromis. Branky tu zatím zůstanou dočasně, ale vyvoláme jednání, kde se o tom s lidmi nejprve pobavíme a pak rozhodneme, co bude dál...

 Zabetonování bylo v cuku letu

Po měsíci se milé děti situace docela radikálně mění. Vidím z okna, že branky někdo posouvá blíže našemu bytu a co to vidím, chystají se branky zabetonovat. Znovu zvedám telefon a volám místostarostku města. „Ano, branky jsme posunuli na žádost dvou nájemnic, ty nám sdělily, že celý dům chce branky posunout před váš byt." Samozřejmě protestuju a je mi přislíbeno další jednání, ale nyní tu branky musejí zůstat. Po čase se dostanu s oněmi nájemnicemi do řeči a představte si, ony mluví jinak. Prý, že šly na radnici s tím, že hřiště tu vůbec nechtějí a že nemůže být před jejich vchodem. Proto je nakonec "hřiště" posunuto před náš vchod - středový byt, který má okna pouze na jednu stranu - samozřejmě ono hřiště. Nic nevadí, že toto místo je mnohem méně vhodnější a že se celé hřiště přiblížilo dvěma parkovištím a vývodu betonového krytu CO, o který se vy děti můžete snadno zranit. Protestuji i kvůli vám znovu a jsem ubezpečen, že teď se nedá nic dělat, ale dokud nebude vyvoláno jednání, tak se s hřištěm nic dál dít nebude. 

Za další měsíc technické služby a pracovnice města přivezou sítě, snaží se je natáhnout na branky, ale nejde to, někdo koupil malé. Znovu protestuji, že se s hřištěm něco děje i přes mé předchozí ubezpečení. Druhá místostarostka mi sděluje, že proběhlo jednání. Podivím se, že jsem na něj nebyl předvolán. „Přijali jsme váš protest a rozhodla o něm rada města, byl zamítnut, hřiště teď zůstane na tomto místě. Musíme respektovat rozhodnutí obyvatel sídliště, kteří na veřejném projednávání studie schválili tento projekt, my pouze plníme jejich vůli..."

Dávám se do pátrání o jaké jde veřejné projednávání a společně s místostarostkou se dopátráme k tomu, že je myšleno veřejné projednávání studie nazvané Kvalitní život obyvatel sídliště na Olešce ze 7. 4. 2008! Kvůli pracovním povinnostem jsem se tenkrát nemohl onoho projednávání zúčastnit. Zjišťuji, kdo se ovšem z domu, ve kterém bydlím, tenkrát před šesti lety zúčastnil. Tři tehdejší účastnice se nezávisle na sobě shodnou na tom, že proti hřišti už tenkrát protestovaly a požadovaly zahrnout do studie místo hřiště více zeleně. Navíc za šest let vzniklo v onom vnitrobloku parkoviště, byla rozšířena silnice, rozšířeno bylo druhé parkoviště a posunuto pískoviště, čímž se prostor pro hřiště zmenšil minimálně o třetinu, ale spíše ještě víc.

Nové dětské fotbalové hřiště na sídlišti Oleška v Semilech<br />Autor: Petr JežekJste jediný, vůle lidu vítězí

Zírám, takže vše je jinak, volám znovu na radnici a je mi sděleno, že rozhodnutí je neměnné a že si vymýšlím. Při jednom z dalších jednání je mi dokonce sděleno, že jsem jediný, kdo tu hřiště nechce, jinak ho celé sídliště chce a my musíme respektovat „vůli lidu". Všimněte si jedné z vět výše - branky byly posunuty na žádost dvou nájemnic (jak už děti víme, které hřiště chtěly úplně zrušit). Přitom vím o dalších dvou nájemnících, kteří mým prostřednictvím proti hřišti protestovali. To je tedy dohromady minimálně pět lidí, pokud umím počítat.

Dávám se znovu do pátrání po oné studii a z radnice je mi poslán zápis z veřejného projednávání ze 7. 4. 2008 i následného ze 15. 5. 2008, o kterém se dosud nemluvilo. Jsem znovu překvapený, nejen že občané o ničem nehlasovali, ale oni dokonce již tenkrát proti hřišti protestovali!!! Je to zde popsáno jako generační problémy a rozpory... V závěru z druhého jednání je uvedeno, že dětské hřiště bude realizováno ve druhém vnitrobloku, ale nikde se nepíše o našem domě a nikde se nepíše, že hřiště musí být fotbalové, které logicky má největší nároky na plochu a těžko jde hrát na 10 nebo 15 metrech. Jako perličku jsem zde nalezl, že se kromě dalších věcí objevil i námět na využití rozlehlé málo využívané zahrady u dětského centra pro veřejnost. Tato zahrada má mimochodem rozměry hned několika hřišť, o které od začátku jde. Když jsem to samé pro vás děti navrhl při předchozím jednání s představiteli vedení města, aniž bych o tomto šest let starém návrhu věděl, tak mě bylo řečeno, že to slyší poprvé a že je to nesmysl. Navíc jsem pro vás městu navrhl hned několik blízkých lokalit mnohem vhodnějších pro hřiště, které by snadno splňovaly alespoň základní bezpečnostní kritéria, ale ty byly smeteny ze stolu.

Objevilo se zde hned několik klišé výmluv. Klišé děti znamená stereotyp, často opakovaný text. Například, když říkám, že hřiště na městském stadionu je vzdáleno pouze 300 metrů, tak jsem odbyt: To chcete, aby děti přecházely silnici? Tady bych vás děti vůbec nepodceňoval, věřím, že mezi 7 až 15 lety umíte bezpečně přejít silnici všechny a na městském stadionu můžete hrát za poplatek na trávě a na obrovské škváře zdarma. Ostatně město zpřístupnění městského stadionu více veřejnosti ještě před několika měsíci vehementně propagovalo. Taky jsem slyšel, že když budete kopat do zdi, což máte tak rády, tak že mám okamžitě volat městskou policii. Copak jsem bonzák, abych vás udával? Vy za to, kam vás dospělí posílají si hrát, přece nemůžete! Další obvyklou výmluvou je třeba heslo: To chcete, aby děti drogovaly? Netuším jak by to mohlo ovlivnit jakékoliv hřiště, když chce někdo něco vyzkoušet, tak mu v tom nezabrání nic, ale pokud by milé děti vaše nedrogování, a hlučení mě pod okny, způsobilo moje nucené drogování a braní tlumících léků, tak to snad vážně nechci.

Nové dětské fotbalové hřiště na sídlišti Oleška v Semilech<br />Autor: Petr JežekBezpečnost dětí především

Hřiště v oné podobě neschvalují pro vás ani zkušení fotbaloví trenéři, jimž jsem si dovolil zaslat fotografie hřiště záměrně bez uvedení dalších aspektů, ale pouze kvůli tomu, aby zkusili posoudit bezpečnost hřiště, jež je ohraničeno dvěma parkovišti, krytem CO a stěnou domu. Někteří jsou sice rádi, že vznikají jakékoliv hřiště pro vás, ale většina z nich si myslela, že si dělám srandu nebo jde o silvestrovský žert a z bezpečnostního hlediska toto hřiště rozhodně nedoporučují...

A to by mohl být konec pohádky milé děti, ale zatím není, jedná se totiž o skutečnost. Na bizarní hřiště se můžete zajít podívat v Semilech mezi domy 444 a 445 a třeba vám přitom zamávám z okna v přízemí. Tedy pokud to bude možné, i požadavek na to, abych z okna nekoukal, už se objevil... 

Petr Ježek, K Jeslím 444, Semily

Dovětek: Dlouho jsem váhal zda tuto věc medializovat, když se týká přímo mě jako novináře a jsem při ní v jasném střetu zájmů. Právě proto je první veřejná zpráva o tom napsána jako odlehčené vyprávění. Kdo ovšem chce, tak v něm uvidí to, co jsem chtěl říci. Následuje ještě hodnocení tohoto „dětského hřiště" trenéry a fotbalovými experty z hlediska bezpečnosti (zveřejněno zde) a možná později i další článek, protože argumentů a ohlasů se už sešlo opravdu mnoho.

Zvláštní na celé „minikauze", kdy město Semily koná a zakládá fotbalové hřiště zcela proti přání občanů, je i to, že v roce 2012 vypovězením nájemní smlouvy fotbalistů na Městském stadionu chtělo docílit toho, aby semilské mládežnické týmy platily za tréninky na Městském stadionu několik set tisíc za rok, takže fotbalový oddíl SK Semily mluvil až o krachu klubu! Mediální osvětou, na které se i náš portál a já osobně podílel, se podařilo do věci zaangažovat i další zastupitele města Semily a teprve poté byla dohodnuta kompromisní a pro fotbalový klub přijatelnější varianta. Podrobněji tato kauza zde. Přesto je v jiných městech obvyklé, že mládežnické týmy trénují na městských stadionech zdarma! Jen mírně nadsazený titulek by v tomto případě mohl znít: Zařídil dětem levnější tréninky, za trest má jiné jejich hřiště pod okny. Je to prostě volaké absurdné a selská logika zde asi nepůsobí...

V příloze si můžete stáhnout zápisy z oněch veřejných projednávání o regeneraci sídliště Oleška (na které se město od začátku odvolávalo - můžete se podívat kolik bodů bylo za 6 let splněno), písemnou odpověď města na mou stížnost z června, která mi byla doručena teprve 11. 9. 2014. Nově jsme doplnili i grafické zpracování původního projektu Atelierem Nigrin! Překvapivě v něm chybí příčné parkoviště podél silnice, hřiště je o velký kus posunuto a je nadepsáno jako volejbal!

Související článek: 

Trenéři a fotbaloví experti hodnotí nové semilské hřiště

Sdílet s přáteli na facebooku

Ke stažení

Zápis veřejného projednání 7.4.2008 | Zápis veřejného projednání 15.5.2008 | Písemná odpověď města na stížnost | Atelier Nigrin - výsledná varianta

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 20 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.

Pořadatelé významných sportovních akcí mohou žádat o dotaci do 30. září

Pořadatelé sportovních akcí mezinárodního významu, které se budou v roce 2023 konat na území Libereckého kraje, ale i organizátoři mistrovství světa, mistrovství Evropy nebo světových pohárů, si mohou požádat o poskytnutí dotace z rozpočtu Libereckého kraje. Pro události konané v roce 2023 tak musí učinit nejpozději do 30. září 2022. „Chtěli bychom vyzvat pořadatele, kteří na území našeho kraje v roce 2023 plánují uskutečnit sportovní akci mezinárodního významu a budou na tuto akci žádat o peněžní podporu z rozpočtu Libereckého kraje, aby si žádost o poskytnutí dotace podali nejpozději do konce září letošního roku," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kraj poskytne dotaci hasičům a přispěje obci Klokočí na sanaci skály
Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.
Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
Oprava střechy kostela Mistra Jana Husa v České Lípě pokračuje
Turnovská synagoga neslouží jen jako turistický cíl

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
24.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 24. až 26. června
24.06.: Řeznictví U Hrabánků - tak trochu jiné řeznictví?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT